Materac z trawy morskiej – poradnik sklepu Supermaterace.

Trawa morska jest jednym z ciekawszych naturalnych materiałów, które pojawiają się w materacach. Wciąż niezbyt znana, zaczyna zdobywać coraz większą popularność, dzięki ciekawym właściwościom.

W materacach ten wyjątkowy materiał został spopularyzowany przez grecką firmę Coco- Mat, która zajmuje się produkcją ekologicznych akcesoriów sypialnianych. A ponieważ u greckich wybrzeży alg morskich nie brakuje, wykorzystano także i jego zalety. W krótkim czasie morska trawa stała się znakiem rozpoznawczym dziś już niedzynarodowej korporacji.

DLACZEGO AKURAT TRAWA MORSKA ?

Określeniem trawa morska można objąć wiele różnych gatunków alg, które rosną u wybrzeży oceanów. Spełniają brazowe algiwiele zadań. Doskonale sprawdzają się między innymi jako naturalny filtr wody, usuwając z niej niepożądane substancje. Używane jako dodatek do kosmetyków, nawóz, a wreszcie całkiem popularny w Azji przysmak, mają wiele zastosowań.

Jednak algi morskie to przede wszystkim jeden cenny pierwiastek. JOD. Bez niego organizm ludzki nie może normalnie fukcjonować. I choć przez całe życie zapotrzebowanie ciała człowieka na jod to zaledwie kilka gramów, to są one niezwykle ważne.

JOD – PIERWIASTEK NA WAGĘ ZŁOTA

Najwięcej jodu zawiera woda morska. Im dalej od morza, tym jego ilość maleje. Najuboższe w ten ceny pierwiastek są tereny najbardziej odalone od wód oceanicznych. Dziś dostarczany jest nam głównie z jodowaną solą morską.

Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Hormony przez nią produkowane  są odpowiedzialne między innymi za wzrost nowych komórek, czy zdolność rozmnażania się. Brak pierwiastka u dzieci zaburza ich prawidłowy rozwój i prowadzi do upośeldzenia umysłowego. Wielką rewolucją stało się więc jodowanie soli, a w dłuższym okresie czasu, na terenach oddalonych od morza, zanotowano znaczny spadek zachorowań spowodowanych niedoborami jodu.

JAK DZIAŁA TRAWA MORSKA W MATERACU ?

Podobnie jak inne naturalne materiały, trawę morską umieszcza się w materacu jako cienką warstwę odpowiednio przygotowanego wcześnie materiału. Bardzo często występuje w towarzystwie włókna kokosowego, końskiego włosia czy wełny.

Jod zawarty w trawie morskiej powoli i stopniowo uwalnia się. W takiej naturalnej formie tworzy coś w rodzaju tarczy ochronnej przeciwko alergenom. Wkłady z tej rośliny poleca się więc szczególnie astmatykom oraz osobom, które mają inne schorzenia układu oddechowego, ponieważ pozytywnie wpływa na proces oddychania. Doskonale sprawdza się także w modelach dla niemowląt i dzieci. Przewiewna, lekka warstwa trawy morskiej nie tylko wspomaga przepływ powietrza, ale także staje się naturalnym i bezpiecznym źródłem rzadkiego pierwiastka.

materac z trawa morska

Modele z wkładami z trawy morskiej nadal nie są zbyt popularne w Polsce i dość trudno je znaleźć w naszych sklepach. Z pewnością jednak wkrótce i my docenimy jej zalety, bo coraz częściej wracamy do naturalnych rozwiązań.

CZY WIESZ, ŻE…

 • niektóre gatunki trawy morskiej wyspecjalizowały się do tego stopnia, że są w stanie przeżyć nawet chwilowe wysuszenie;
 • Japończycy i Koreańczycy są największymi na świecie konsumentami trawy morskiej – popularna wakame to tzw. musztarda morska, z której przygotowuje się zupy i sałatki. Wakame jest bogatym źródłem wielu rzadko występujących pierwiastków;
 • niektóre gatunki trawy morskiej są wpisane na listę 100 najbardziej inwazyjnych roślin świata – bardzo łatwo rozprzestrzestrzeniają się w każdej szerokości geograficznej;
 • sacharydy siarczanowe otrzymywane z czerwonych i zielonych alg uniemożliwają namnażanie się niektórych wirusów w organizmie człowieka, co może być istotnym krokiem naprzód w walce z infekcjami wirusowymi.
 • ewa

  „Wciąż mało znane”… Mam 37 lat, brat 30 lat i siostra 27 lat. Wszyscy korzystaliśmy właśnie z materacy z trawy morskiej. Naturalne, super materacyki. Teraz naszym maluchom też takie kupiliśmy.

 • mionika

  a gdzie moge kupic taki materac 100% trawy morskiej??

 • Admin

  Będzie Pani dość trudno zdobyć materac zrobiony tylko i wyłącznie z trawy morskiej – przynajmniej na polskim rynku. Nawet materace dobrej jakości z wkładami tego typu ciężko jest u nas znaleźć. Trzeba szukać na zachodnich rynkach. Pozdrawiamy!

Leave a Comment