Materace futon – tradycyjne i w wersji nowoczesnej.

Choć są wciąż sporą nowością w Polsce, materace futon zaczynają docierać także i do nas. A przebyły daleką drogę, bo aż z Japonii, skąd oryginalnie pochodzą. Warto im się przyjrzeć z bliska, a są dość zaskakujące – zbudowane na innej zasadzie, niż nasze klasyczne materace i  zapewniające komfort trochę innego rodzaju.

Wersja nowoczesna nieco różni się od klasycznej japońskiej, jednak cała filozofia pozostaje nadal podobna.

JAK ZBUDOWANY JEST MATERAC FUTON ?

Tradycyjna wersja japońska:

Materac futon w klasycznej japońskiej wersji to właściwie nie materac, ale całe posłanie, które składa się z trzech klasyczny futonelementów:

 • shikifuton (shikibuton) – czyli materac- podkładka, na której się śpi. Często otoczona jeszcze dodatkową powłoką, której zadaniem jest przejmować wilgoć z ciała;
 • kakefuton (kakebuton) – czyli odpowiednik naszej kołdry. Latem jest to Towelket czyli coś w rodzaju ręcznika, zimą natomiast Hadafuton czyli grubszy koc. Kakebuton można wykorzystać zarówno jako przykrycie, jak i coś w rodzaju nakładki na materac ;
 • makura – czyli poduszka.

Cały zestaw jest na dzień zwijany i chowany, dzięki czemu zyskuje się znacznie więcej miejsca w pomieszczeniu, które w ciągu dnia może spełniać rolę inną niż tylko sypialniana. Taki zestaw ma długą tradycję i był używany w Japonii przez ostatnie kilkaset lat. Tradycyjnie kładzie się go na tatami, czyli macie wykonanej ze słomy ryżowej.

HISTORIA – OD MATY DO CAŁEGO ZESTAWU

Historia futonów zaczyna się w XVII wieku, kiedy pojawiło się coś w rodzaju jego pierwowzoru. Do tej pory większość Japończyków spała po prostu na podłodze lub słomianych matach, a jedynie najbogatsi mogli sobie pozwolić na tatami dobrej jakości. XVII wiek przyniósł jednak poularność pierwszej pościeli. Ludzie zaczęli wypełniać ją bawełną i wełną i tak narodził się pierwszy materac futon. Samo słowo, wywodzące się z japońskiego, oznacza „okrągłe poduszki wypełnione kwiatami pałki”.

W wieku XVIII futony zaczęto produkować na większą skalę, w miarę jak bawełna stawał się coraz łatwiej dostępna. Wciąż jednak był to luksusu dostępny jedynie dla najbogatszych. Co ciekawe, status kobiet zajmujących się prostytucją bardzo często określano właśnie po ilości futonów, które posiadała, a taki podarunek był uznawny za bardzo cenny. W tym czasie mianem futon określano jedynie materac, na którym spano, bez kołdry czy poduszki.

Na szeroką skalę rozpowszechnił się on dopiero w XIX wieku, kiedy znacznie obniżyła się cena bawełny futon nishikawawykorzystywanej do ich wyrobu.

————

Czy wiesz, że….

Najbardziej znanym i cenionych producentem futonów w Japonii jest firma Nishikawa z Kyoto, która posiada ponad 4oo lat doświadczenia w produkcji nie tylko futonów, ale także poduszek, pościeli i innych tradycyjnych japońskich artykułów sypialnianych. Na stronie firmy można znaleźć informację, że rok 1566 jest tym, w którym ten rodzinny biznes został założony i do dziś pozostaje w rękach rodziny Nishikawa . 

————

DZISIEJSZY JAPOŃSKI FUTON  I WERSJA „ZACHODNIA”

Dziś wypełnienie futonu zależy od tego, jakiej jakości posłanie chcemy kupić. W klasycznych modelach zawsze japonski futonjednak są to naturalne materiały i prawdopodobnie dlatego też nazywa się futony bardzo ekologicznymi materacami. Najbardziej klasyczne są oczywiście te wypełniane bawełną i wełną, a czasami puchem. Stosuje się również domieszki słomy z konopii czy wkłady filcowe. Takie wypełnienia są najbardziej popularne w Japonii.

W wersjach dostępnych w Europie czy Stanach znaleźć można wszystkie te materiały. Jest też jednak spora ilość typowo zachodnich rozwiązań. Najbardziej popularne są ekonomiczne modele, w których wykorzystuje się bardzo często wypełnienie ze sztucznych włókien poliestrowych lub po prostu wkłady piankowe. I w tym sensie można by te tańsze modele porównać do naszych materaców piankowych ( pewnie najbliżej im na przykład do składanego materaca z Janpola 🙂 )

Często też futon jest kupowany razem z drewnianą lub metalową ramą, która składa się na pół, jak nasza stara poczciwa wersalka 🙂 Miejsce do spania w ciągu dnia jest więc wykorzystane na przykład jako sofa. I to jest takie typowo zachodnie wykorzystanie materaca, a także rozwiązanie doskonale nam znane w Polsce. Futony „zachodnie” są także często dużo grubsze i większe niż te japońskie, które miały być lekkie i łatwo się składać. Tu materac nie jest chowany, a wykorzystany w ciągu dnia.

W przypadku modeli, które są sprzedawane czy w Europie, czy w Polsce, czy w Stanach, jakość może być bardzo organiczny futonróżna. Od stosunkowo niedrogich, aż po takie z ekologicznej atesowanej wełny lub bawełny, za które trzeba sporo zapłacić. Wybór w naszym kraju jest coraz większy, choć pewnie trochę trudniej jest nam samodzielnie ocenić jakość modeli, z którymi nie mieliśmy w sumie zbyt wiele do czynienia. Zawsze warto jednak – jak w przypadku każdego materaca – zwracać uwagę na jakość i rodzaj wypełnienia, a także różnego rodzaju atesty, które pozwolą nam mniej więcej zorientować się w jakości.

DBANIE O MATERAC FUTON

Dbanie o klasyczny futon polegało na wywieszaniu go na zewnątrz, aby znajdował się na świeżym powietrzu. Trzeba dbać o niego w odpowiedni spósb, inaczej staje się siedliskiem roztoczy i bakterii. Stąd też te nowoczesne wykonuje się z materiałów, które mają wydłużoną świeżość.

Istnieje nawet specjalna maszyna, która służy do dbania o materac futon. To rodzaj suszarki, która wtłacza gorące, suche powietrze do wnętrza materaca. To znacząco ułatwia dbanie o wkład takiego materaca, bo w czasie zimowych czy wilgotnych miesięcy wietrzenie jest trochę utrudnione.

Zachowanie takiego modelu w świeżości wydaje się być trochę trudniejsze niż w przypadku klasycznych materaców, które my znamy. Z drugiej jednak strony taki składany model jest bardzo praktyczny.

JAK TAKI MATERAC WSPIERA CIAŁO ?

Dla Europejczyka, który jest przyzwyczajony do materaca ze strefami twardości, warstwami i raczej dość skomplikowanej budowy wewnętrznej, pomysł spania na worku wypełnionym bawełną może się wydawać dziwny 🙂 Jednak na Dalekim Wschodzi są one bardzo popularne i opisywane jako „ciepłe, wygodne i zdrowe”. Mogą się różnić między sobą twardością, a więc tak jak w przypadku klasycznych materaców również i futon można dobrać do wagi. W droższych modelach stosuje się także inne rozwiązania, które zapewniają lepsze i wygodniejsze podparcie. Trudno opisać komfort spania na takim modelu, jeśli samu się na takim nie leżało 🙂 To nadal nowość na naszym rynku, którą na pewno warto przetestować, jeśli nadarzy się taka okazja.

 • Iza

  Mam materac japoński tzw. futon od 6 lat. To najbardziej wyspane 6 lat mojego życia. Polecam wszytskim, którzy narzekają na komfort snu. Wielu moich znajomych też go kupiło po mojej rekomendacji. Nie trzeba wydawać ogromnych pieniędzy, żeby mieć coś luksusowego.

 • Piotr

  OOO Masz futona. Moja żona coś przebąkuje o nim. Ja jestem sceptycznie nastawiony do tych czarymary ekosreko. Ale ceny przystępne więc można zaryzykować. Ale tak na serio, to ma naprawdę takie fajne właściwości? Opinie są super, co mi lekko śmierdzi i osobiście nie znam nikogo, kto ma taki materac, zatem mogę tylko zaufać opiniom innych i zaryzykować. Jaki masz konkretnie ten futon, jeśli mogę spytać i czy go oglądałaś przed zakupem, jeśli tak to gdzie? Jesteśmy ze Śląska.

 • Iza

  Hej, tak jak pisałam, mam go od 6 lat już i uważam, że nie ma lepszych materacy. Moje dzieciaki też śpią na futonach i moi znajomi też. Odkąd na nim śpię to bóle lędźwi minęły, wstaje wyspana. No i nie skrzypi :)Fajnie układa się do krzywizn ciała, to chyba największa jego zaleta, ale też nie uczula. Wiem, bo mój mały to na wszytsko uczulony, a na futonie śpi i nic. Ja kupiłam taki z samej bawełny, to był pierwszy, ale dla dzieciaków już lateksem. Teraz myślę wymienić na taki z lnem, bo widziałam, że można taki dostać w polsce. Warto zaryzykować i zobaczyć, że można fajnie sobie pospać.

 • Marcelina

  Iza masz na myśli mówiąc, że wymienisz na len? Wypełnienie zamiast warstwy lateksu to len czy pokrowiec? Dlaczego chcesz zrobić z lateksu na lniany?

Leave a Comment