Materace Janpol z atestem Górnośląskiego Centrum REPTY

Jedną z niezwykle ważnych grup modeli materaców są te przeznaczone do rehabilitacji. Zazwyczaj używane przez osoby obłożenie chore lub powracające do zdrowia. Kiedy szukamy takiego materaca, zazwyczaj opieramy się na zaleceniach lekarskich, ale także na opiniach, które dla poszczególnych modeli wydają specjalistyczne ośrodki.
Dziś trochę więcej o materacach do rehabilitacji firmy Janpol, które były badane przez Centrum REPTY, a więc największy w Polsce ośrodek specjalizujący się w przywracaniu sprawności osobom chorym.

JANPOL – NAJWIĘCEJ ATESTOWANYCH MODELI

Jeśli poszukujecie materaców, które są przebadane i polecane przez REPTY, na pewno warto zwrócić uwagę na te produkowane przez Janpol. To właśnie ta firma może się poszczycić największą ilością rekomendacji dla wielu swoich modeli. I co także nie bez znaczenia, wcale nie muszą one być wyjątkowo drogie -także klasyczne konstrukcje dobrze się sprawdzają. Należy pamiętać jednak o tym, aby dobrać model idealnie do potrzeb chorego. Oto wszystkie modele, które są wyrobami przeznaczonymi także dla osób chorych i były testowane w szpitalu REPTY. Otrzymały jednocześnie pozytywną opinię i są przez szpital rekomendowane.

Dla cięższych osób, które potrzebują stabilniejszego podparcia

Dwa z modeli firmy Janpol są materacami mocniej utwardzonymi. Te idealnie będą się nadawać dla cięższych osób:

 • Kronos – to klasyczna, bonnelowa konstrukcja, na której umieszczony jest wkład z włókna kokosowego. Model jest niezwykle prosty, a jego dużą zaletą jest stosunkowo niska cena;
 • Zeus – to już nieco bardziej nowoczesne rozwiązanie, ponieważ tutaj kokos ułożono na warstwie lateksu.

Te dwa modele są niezwykle popularne wśród chorych osób o wyższej wadze. Należy jednak pamiętać o tym, że dają mocne podparcie. Model tego typu nie bardzo więc będzie nadawał się dla kogoś, u kogo ryzyko wystąpienia odleżyn jest duże. Jeśli ktoś natomiast zachowuje zdolność samodzielnego poruszania się i jednoczenie woli twardsze podłoże, to świetnie się sprawdzą.
W przypadku cięższych osób, które nie poruszają się samodzielnie podwyższa się ryzyko wystąpienia odleżyn. Warto wtedy zastosować nieco inne modele. Dobrym rozwiązaniem jest także model z kokosem, ale taki, w którym na kokosie mamy jeszcze warstwę pianki visco. Pianka visco minimalizuje nacisk na ciało, a jednocześnie kokosowa warstwa pod nią zapewnia dobre wsparcie (polecamy w takich sytuacjach Erebu Dream. Nie jest on wprawdzie atestowany przez REPTY, ale świetnie się sprawdza).

Dla osób, które muszą leżeć, ale są mobilne

Tutaj z pewnością idealnym rozwiązaniem są modele z lateksu:

 • Atena – niższy materac, który firma stworzyła z myślą przede wszystkim o dzieciach i nastolatkach;
 • Temida
 • Demeter

Wszystkie te modele to jeden blok lateksu. Budowa jest bardzo prosta, natomiast zalety kryją się właśnie w samym materiale.
To dość specyficzna grupa pacjentów. Zazwyczaj konieczność leżenia w łóżku, jeśli ktoś pozostaje mobilny wiąże się na przykład ze złamaniami. Nie ma ryzyko wystąpienia odleżyn, można więc wykorzystać modele bardziej sprężyste. Przede wszystkim ze względu na wygodę użytkownika – na takim materacu łatwiej się poruszać.
To jeden plus. Drugim natomiast jest odporność na zabrudzenia. Z konieczności w łóżku często wykonywane są czynności higieniczne itd. Lateks, nawet zamoczony, będzie szybko wysychał, nie spleśnieje i nie wymaga czyszczenia czy prania. Jest zdecydowanie materiałem najłatwiejszym do utrzymania w czystości. Warto pamiętać o tym, że niektóre z nich, na przykład Demeter są dostępne w dwóch twardościach, a dla kogoś, kto leży długo lepszą opcją będzie bardziej miękka twardość H2.

Dla osób stale leżących, którym grożą odleżyny

Tutaj Janpol ma dwie propozycje, które jednocześnie były testowane przez REPTY:

 • Dejmos – klasyczny model z pianki, którego jedna strona jest wykonana z przeciwodleżynowej piany visco;
 • Forte – materac kieszonkowy multipocket (z mniejszymi i bardziej wygodnymi sprężynami). Na nich ułożono warstwę pianki visco.

To dwa modele, w których przede wszystkim postawiona na dwie rzeczy: zapobieganie odleżynom oraz wygodę chorej osoby. Pianka visco jest materiałem znoszącym ucisk i poprawiającym krążenie krwi. Dzięki temu pomaga zapobiegać odleżynom. Jednocześnie jest to bardzo wygodna, miękka pianka. Minusem jednak może być dość mocne zapadanie się w powierzchni, co utrudnia poruszanie. Trzeba więc rozważyć, co jest dla chorego bardziej wygodne, czy pożądane – lepsza sprężystość podłoża, czy zapobieganie odleżynom.
Forte działa na dokładnie takiej samej zasadzie, jednak ma we wnętrzu kieszonki ze sprężyn. Jaka będzie więc różnica pomiędzy tymi dwoma modelami ? Podparcie Forte będzie bardziej stabilne, ponieważ Dejmos jest miękki. Dlatego Forte jest lepszym wyborem dla cięższych osób, jeśli decydujemy się na użycie pianki visco. Trzeba jednak pamiętać, że chora osoba nie powinna ważyć więcej niż 80 kg. W przeciwnym razie może się zapadać w podłożu. Tak więc Dejmos bardziej dla lekkich osób (np. kobiet), a Forte dla większych mężczyzn czy Pań do 80 kg. Natomiast dla osób cięższych niż 80 kg, u których trzeba zapobiegać odleżynom, zawsze dobieramy model indywidualnie, wybierając spośród innych propozycji Janpola – zachęcamy do kontaktowania się z nami.

Klasyczne modele z atestem – kiedy potrzeba czegoś niezbyt drogiego

Nie zawsze jest nam potrzebny model o specyficznym, czy bardzo specjalistycznym działaniu. Być może poszukujemy tańszego materaca, ale zależy nam na tym, aby był dobrej jakości. Takie są dwa poniższe modele – bardzo klasyczne, bo zbudowane z kieszonek przykrytych pianką:

 • Wenus
 • Klio

Obydwa zbudowane w podobny sposób, z tym, że Klio jest mięciutki, a więc idealny dla lżejszych osób. Wenus natomiast dostępna jest aż w trzech różnych twardościach, dlatego można ją dopasować właściwie do każdego użytkownika. To także te materace, które są bardzo popularne także pośród „zwykłych” użytkowników poszukujących czegoś niedrogiego.

Specjalnie z myślą o kręgosłupie

Dwa modele Janpola, atestowane przez REPTY, są szczególnie polecane, kiedy problemem są plecy:

 • Andromeda – mniejsze kieszonki z lateksem
 • Afrodyta – klasyczne kieszonki z lateksem

Te dwa materace świetnie sprawdzają się, kiedy dokuczają chorej osobie plecy. Przede wszystkim ze względu na zastosowanie wkładu lateksowego. Są też polecane wówczas, kiedy nie żywimy zbyt wielkim zaufaniem materaców w pełni wykonanych z lateksu, ale chcemy korzystać z jego zalet. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Andromedę, której mniejsze sprężynki lepiej dopasowują się do ciała, ponieważ jest ich więcej.

To 11 modeli Janpola, które były testowane w Centrum REPTY i testy przeszły pozytywnie, a następnie zostały oznaczone jako wyroby medyczne. Każdy z nich ma więc 8% stawkę VAT. Spora rozbieżność w budowie sprawia, że można znaleźć w tej grupie coś dla każdej chorej osoby. Na pewno warto wspierać się na tego typu atestach, ponieważ dają nam pewność, że kupujemy dobry produkt.

A więcej o REPTY znajdziecie na stronie tutaj. Warto także zapoznać się z poradnikiem Janpol.

Leave a Comment