Materace kieszonkowe multipocket – jak są zbudowane ?

Materace kieszonkowe multipocket są szczególnym rodzajem konstrukcji kieszonkowej. Ulepszone wnętrze pozwala na uzyskanie wygodniejszej powierzchni, ale przede wszystkim lepszego podparcia kręgosłupa.

CO JEST BAZĄ W MODELACH KIESZONKOWYCH MULTIPOCKET ?

Materace typu multipocket należą do grupy tych kieszeniowych, a więc w ich wnętrzu także znajdziemy kieszenie. Każda kieszonka zbudowana jest ze sprężyny oraz opakowania (zazwyczaj flizelinowego). W modelach kieszeniowych sprężyny nie są ze sobą połączone bezpośrednio. Łączy się je jedynie pośrednio, klejąc flizelinowe opakowania. Dzięki temu każda sprężyna może działać samodzielnie. Naciskając na jedną, działamy tylko na nią – reszta pozostaje nieruchoma. Doskonale widać różnicę, kiedy porównamy modele sprężynowe i kieszeniowe. W starszych konstrukcjach sprężynowych wszystkie sprężyny są łączone za pomoca drutu. Tak więc, nawet jeśli naciskamy na jeden koniec materaca, działamy na wszystkie sprężyny w środku (stąd też bierze się czasami efekt falowania – kiedy mocno naciśniemy na jeden koniec, osoba siedząca na drugim może wystrzelić w górę 😉 )

CZYM RÓŻNI SIĘ KLASYCZNY MATERAC KIESZONKOWY OD MATERACA MULTIPOCKET ?

Podstawową różnicą jest średnica sprężyny kieszeniowej. W modelach multipocket średnica kieszeni jest zazwyczaj dwukrotnie mniejsza. Producenci, jak na przykład Janpol, określają taką technologię pisząc o upakowaniu kieszeni. Skoro są one mniejsze, to na powierzchni 1m²  gęstość upakowania jest większa, a więc można na takim samym obszarze zmieścić więcej kieszeni. A oto przykład:

Materac Wenus, klasyczny model kieszeniowy firmy Janpol, na 1m² ma upakowanych około 260 kieszonek. W materacu Odys Janpola, który jest modelem typu multipocket, na 1m² mieści się około 500 sprężyn.

kieszenie-multipocket-w-materacu

DWA RAZY WIĘCEJ KIESZENI W MATERACU – I CO Z TEGO ?

W materacach kieszonkowych każda sprężyna schowana w kieszeń to jeden punkt podparcia. Im jest ich więcej, tym ciało ma więcej niezależnie działających punktów podparcia. Taką sytuację można by porównać do leżenia na piłeczkach. Kiedy leżymy na czterech wielkich piłkach, nie jest nam zbyt wygodnie- ciało ma jedynie cztery punkty podparcia. Kiedy leżymy na 400 mniejszych, ułożonych na tej samej powierzchni, komfort jest znacznie wyższy.

Podobnie w przypadku modeli z większą ilością kieszonek. Porównując model zwykły i multipocket, można zauważyć, że punktów podparcia jest około 2 razy więcej.

To oczywiście przekłada się na wygodę leżenia.

MATERACE MULTIPOCKET – ASPEKT ZDROWOTNY

Modele multipocket zostały stworzone nie tylko z myślą o polepszeniu komfortu, ale przede wszystkim dla jeszcze lepszego podparcia kręgosłupa.

Skąd bierze się ból pleców, który odczuwamy rano po nocy przespanej na źle dobranym materacu ? Przede wszystkim ze złego dopasowania powierzchni do ciała. Jeśli materac jest za twardy, lub nie daje dostatecznej ilości punktów podparcia, ciało nie jest dobrze wsparte. I jeśli przyjrzeć się mu z boku, to zazwyczaj talia „wisi” nad powierzchnią, a ramiona i biodra są wypychane ku górze. Nasze ciało w naturalny sposób stara się przywrócić optymalną, anatomiczną czyli prostą pozycję kręgosłupa. Zmusza więc mięśnie, aby ciągneły talię ku górze, a ramiona i biodra w dół. I tak przez całą noc. Nic więc dziwnego, że rano wstajemy połamani – nasze mięśnie nie odpoczywały, pracując cały czas.

Mniejsze kieszonki lepiej mogą się dopasowac do ciała. Ta pod biodrem zapadnie się pod jego ciężarem. Ta pod talią nie jest naciskana, więc pozostanie w górze, podpierając talię. Większa ilość kieszonek multipocket, to więcej takich niezależnie działających punktów.

Z tego powodu ortopedyczne materace multipocket są bardzo często polecane osobom, które skarżą się na bóle kręgosłupa. Chodzi właśnie o doskonałe podparcie.

MULTIPOCKET W POŁĄCZENIU Z INNYMI ROZWIĄZANIAMI:

Bardzo często kieszonki typu multipocket łączy się z innymi technologiami, aby jeszcze bardziej wzmocnić ich działanie:

7 stref twardości – ponieważ nasze ciało nie jest idealnym prostopadłościanem: niektóre części są cięższe, inne lżejsze, podzielono kieszenie na strefy twardości. Wyróżnia się najczęściej 7 stref: głowa, ramiona, kręgosłup, miednica, biodra, kolana, stopy. W naturalny sposób głowa czy stopy będą lżejsze, dlatego w tej strefie umieszczono bardziej miękkie sprężyny. Tam gdzie ciężar jest wyższy, a więc na przykład pod biodrami, sprężyny są nieco bardziej twarde. Dzięki temu całość jeszcze lepiej przylega do ciała;

różne materiały wierzchnie – oczywiście nikt z nas nie śpi bezpośrednio na kieszeniach 😉 Kładzie się na nich tzw. warstwę komfortu. Tutaj wyobraźnia producentów jest właściwie nieograniczona. Może to być lateks, pianka wysokoelastyczna, pianka visco itd – właściwie każdy materiał. To pozwala na wybór takiego modelu, który jest przykryty materiałem, na którym leży nam się najwygodniej. Wybierając model multipocket, właściwie wybieramy jedynie rodzaj tej wierzchniej warstwy, w zależności od preferencji, bo środek jest zawsze zbudowany tak samo.

 O CZYM PAMIĘTAĆ, WYBIERAJĄC TAKI MODEL ?

Wiele elementów, takich jak na przykład 7 stref twardości, to w materacach multipocket standard. Najważniejsze dla użytkownika jest przede szystkim dopasowanie materaca do wagi, czyli dobranie odpowiedniej twardości. Nawet materac z milionem kieszeni nie będzie wygodny, jeśli na przykład będzie za twardy. Druga rzecz, ale już mniej istotna, to wybór materiału wierzchniego. Tutaj dobrze jest się kierować opisami i upodobaniami. Na przykład ktoś, kto lubi sprężyste podłoże, dobrze wyśpi się na lateksie. Ktoś, kto woli spać bardziej „miękko” będzie się bardziej skłaniał ku piance termoelastycznej itp.

Poniżej zestaw modeli multipocket, które można znaleźć w naszym sklepie. W przypadku wątpliwości, zapraszamy do kontaktu – doradzamy jak wybrać najwygodniejszy dla siebie model.

Model multipocket Warstwa wierzchnia Cena od
Hilding Flamenco lateks, pianka wysokoelastyczna 1099,00 zł
 
Hilding Makarena lateks, pianka termoelastyczna 1 799,00 zł
 
 
Janpol Forte pianka termoelastyczna 1 603,00 zł
 
Janpol Andromeda lateks 871,00 zł
 
Janpol Odys lateks 1 254,00 zł

 

Leave a Comment