Materace masujące – jak działają ?

Czy materace masujące to jedynie chwyt reklamowy, czy rzeczywiście wpływają pozytywnie na nasze zdrowie ? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Choć masaż zazwyczaj kojarzy nam się z dość efektownym i pełnym turbulencji zabiegiem 🙂 , istnieją także inne, bardziej statyczne jego formy. Jednym z nich jest masaż uciskowy, który polega na delikatnym uciskaniu poszczególnych fragmentów ciała. Jego idea wywodzi się z chińskiej medycyny ludowej i ma już kilka tysięcy lat, a nam znana jest pod nazwąakupresura akupresury. Według tradycji chińskiej medycyny, przez nasze ciało przebiegają dwa rodzaje energii ( jing i jang), a zakłócenie tego przepływu oraz jego równowagi jest przyczyną większości chorób. Co ciekawe, niekiedy wystarczy jedynie głaskanie ciała, aby uzyskać pozytywny efekt. Założenie jest bowiem takie, że nie wpływamy bezpośrednio na chory narząd, a jedynie na zakończenia nerwowe. Wysyłany w ten sposób sygnał jest przetwarzany przez mózg, a ciało samo radzi sobie z dolegliwością. Ból jest zmniejszony, a organizm wraca do równowagi.

Akupresura jest przez wielu uważana za świetny sposób uzupełnienia konwencjonalnych zabiegów leczniczych, a w zależności od wrażliwości ciała, może przynieść naprawdę dobre rezultaty.

Ta właśnie teoria delikatnego ucisku została wykorzystana w materacach masujących, w których wykorzystano statyczną formę masażu, najczęściej występującą w modelach z pianki. Tutaj, aby osiągnąć podobny efekt, konieczne jest takie wyprofilowanie powierzchni, aby, tak jak w przypadku akupresury, delikatnie i nierównomiernie naciskała na ciało. W tej dziedzinie bardzo dobre efekty uzyskali projektanci firmy Hilding, którzy posłużyli się profilowanymi piankami, dzięki którym właśnie nierównomierną, masującą powierzchnię uzyskano.

Profilowanie pianek, czy innych warstw zewnętrznych materaca, jest doskonałym sposobem na uzyskanie powierzchni masującej. Szczególnie w materacach Hildinga można spotkać powierzchniowe profilowania. Mają kilka zalet:  zmniejszają nacisk punktowy na ciało i delikatnie je masują. Poprawia się krążenie krwi, a w przypadku lateksowych pianek można zauważyć także zmniejszenie bólu pleców.

Podobno dobrze wykonany masaż nie powinien objawiać się bólem mięśni i rzeczywiście – zgodnie z chińską tradycją – nie powinniśmy się po nim czuć połamani. Ciało jest delikatną i świetnie pracującą maszyną, której należy jedynie trochę pomóc, a samo idealnie poradzi sobie z większością mniej poważnych dolegliwości. 

Leave a Comment