Materace wysokoelastyczne HR – przegląd modeli z naszego sklepu.

Pianki wysokoelastyczne są jednymi z najczęściej i najchętniej używanych nie tylko w materacach, ale także na przykład w przemyśle meblarskim. To właśnie tego rodzaju materiał spotkamy najczęściej w obiciach mebli.

Nazwa HR pochodzi od angielskiego „high resiliance” czyli w dosłownym tłumaczeniu „wysokoodporne”. Pianka HR powstaje z mieszaniny polimerycznych polioli ze specjalnie oczkowanymi polimerami. Tajemnica jej wytrzymałości tkwi w budowie komórek, które są nieregularne – w przeciwieństwie do komórek pianek klasycznych. Dzięki takiej budowie pianka znacznie lepiej dopasowuje się do ciała. Jest także o wiele bardziej odporna na odkształcenia spowodowane czynnikami fizycznymi i chemicznymi. Typowa piana HR odzyskuje swój pierwotny kształt 2 razy szybciej niż klasyczna piana poliuretanowa i może być nawet o 40% bardziej twarda przy takiej samej gęstości.

ZALETY PIANKI WYSOKOELASTYCZNEJ HR:

–  zdolność do szybkiego i wielokrotnego odzyskiwania pierwotnego kształtu;

– odporność na odkształcenia;

– szeroka gama twardości;

– długa żywotność;

– doskonałe dopasowanie do ciała porównywalne ze zdolnościami lateksu;

– łatwość wykorzystania we właściwie wszystkich połączeniach materiałów w materacach.

JAK WYKORZYSTUJE SIĘ PIANKI W MATERACACH ?

Pianka HR cieszy się tak ogromną popularnością, przede wszystkim ze względu na masę możliwości, jakie daje i sposobów, w jaki można ją w materacu wykorzystać.

Jako wewnętrzna baza:

To jeden z najczęściej wybieranych sposobów w materacach, które buduje się z różnych rodzajów pianek. W takim materac z pianki wysokoelastycznejprzypadku pianka HR jest podstawą całej konstrukcji, do której dokłada się inne warstwy, stanowiące bezpośredni podkład do spania. Ciało nie ma bezpośredniej styczności z pianką, ale ta warstwa wbrew pozorom jest niezwykle ważna. Dzięki niej cała długość ciała jest odpowiednio podparta i nie zapadamy się w materacu. Piankę wykorzystaną w ten sposób można porównać do kieszeni czy sprężyn, które w materacu także mają przede wszystkim wspierać ciało – zresztą i w tapicerowanych meblach piana HR właśnie sprężyny zastępuje. Doskonale widać to na przykładzie kilku modeli z naszego sklepu.

W modelu Harmonia Janpol wykorzystał pianę HR właśnie jako bazę, na którą nałożona jest pianka termoelastyczna i lateks. Wewnętrzny blok pianki HR jest najwyższy i wyprofilowany w 7 stref twardości. Mimo, iż śpimy na lateksie albo visco, to na tym najwyższym bloku opiera się ciężar naszego ciała, dając odpowiednie wsparcie.

Jako baza w materacach jednostronnych:

Modele jednostronne nie są u nas zbyt popularne i czasami budzą rezerwę. Pierwsza rzecz, o jaką pytają nas klienci, to to czy taki model nie jest mniej trwały niż dwustronny. Logicznie rzecz biorąc można by odnieść takie wrażenie – kiedy zmieniamy strony, pianki mają czas na „odpoczynek”. Jednostronna konstrukcja jest jednak zbudowana z takich materiałów, które nie potrzebują zmian strony. Świetny przykład to modele najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych, gdzie dość trudno jest znaleźć materac dwustronny – większość zbudowana jest właśnie z bazy i „warstwy komfortu”. Jest to pewnie także odpowiedź na zapotrzebowanie rynku – często po prostu zapominamy o zmianach stron, poza tym może to być trochę kłopotliwe.

Najlepszym przykładem wykorzystania trwałej piany HR są modele Hildinga: Salsa oraz Rumba. Obydwa doskonałej jakości i obydwa jednostronne.budowa materaca hilding rumba Baza to właśnie pianka HR, a śpimy na warstwie pianki termoelastycznej. W modelach jednostronnych pianka bazowa odgrywa niebagatelną rolę – wystawiona na obciążenie, musi być jednocześnie super wytrzymała, ale i współgrać z ciałem i materiałem na niej ułożonym. Dzięki najwyższej jakości materiału, konieczność zmiany stron zostaje nam „zdjęta z głowy”.

Jako baza i jednocześnie jedna ze stron:

To także bardzo popularne zestawienie, idealne dla osób, które lubią eksperymentować z różnymi twardościami. „Dwie pieczenie na jednym ogniu” – z jednej strony wytrzymała baza dla materaca, z drugiej strony można wypróbować stronę z wysokoelastyznej pianki – zazwyczaj twardszą, i stronę bardziej miękka – na przykład z pianki visco. Dzięki takiemu połączeniu, kupując jeden materac, możemy cieszyć się dwiema zupełnie innymi twardościami.

Świetny przykład to dwa model Aurora Janpola. Z jednej strony lateks, z drugiej natomiast pianka HR z utwardzoną dodatkowo strefą lędźwiową. Dwa materiały idealne przy chorobach kręgosłupa.

Kombinacje pianek wysokoelastycznych w różnych konfiguracjach:

Tutaj można wykazać się sporą inwencją, a na pewno najlepsze modele tego typu produkuje Hilding. Pianki HR mają jeszcze jedną ogromną zaletę – świetnie poddają się obróbce i profilowaniu. Mozna z nich wyczarować nie tylko naprawdę wygodne materace, ale także pięknie się prezentujące wnętrza. Takie modele jak Mambo, Zumba czy Latino nie tylko są doskonale pomyślane pod względem komfortu i budowy, ale zachwycają także kolorami.

Hilding jest mistrzem w stosowaniu profilowań, których głównym zadaniem jest zróżnicowanie twardości, uzyskanie efektu masującego, ale także zwiększenie przepuszczalności powietrza w środku materaca. Twist przypomina trochę kanapkę , z bardziej stabilną pianką wewnątrz i nieco bardziej miękką pianą na zewnątrz. Piankowe fale w Rock&Roll tworzą w środku kanały powietrzne, a na zewnątrz różnicują nacisk na ciało i rozkładają ciężar na całej powierzchni materaca. Pośród modeli Hilding można znaleźć sporo przykładów naprawdę ciekawych profilowań.

To co charakteryzuje tego typu modele i najczęściej jest w kombinacjach pianek spotykane, to dwie pianki o nieco innej gęstości czyli twardości, połączone ze sobą z dwóch bloków, jak w modelach Daino Janpola czy Breakdance Hildinga.

 

materace wysokoelastyczne

Najnowsze wynalazki czyli sprężyny z pianek wysokoelastycznych

Producenci materaców rzadko osiadają na laurach. Cały czas powstają zupełnie nowe pomysły, a jednym z hitów ostatnich miesięcy są sprężyny zaprezentowane przez firmę Hilding i wykonane właśnie z pianki wysokoelastycznej. Coś zupełnie nowego i nispotykanego wcześniej. Jaka jest przewaga takiej konstrukcji nad klasyczną sprężyną metalową ? Z jednej strony zachowują się dokładnie tak, jak sprężyny metalowe, a drugiej natomiast pozwoliło to na zredukowanie wagi. Piankowe sprężyny lepiej dopasowują się do ciała i lepiej rozkładają ciężar.

Taki pomysł pojawił się już wcześniej, bo już w modelu Vitamin, w którego środku można dostrzec próbę wykorzystania pianki w kształcie „sprężynującego” wkładu. Pomysł został powtórzony w materacu Twist z najnowszej kolekcji. Wysoki wkład sprężynowy z super nowoczesnej pianki Velvet Touch to nie tylko doskonałe dopasowanie do ciała, ale też świetny przepływ powietrza i zmniejszona waga. Naprawdę jeden z najciekawszych przykładów wykorzystania nowoczesnej technologii.

materac hr twist

CZY PIANCE RZECZYWIŚCIE MOŻNA ZAUFAĆ ?

Nauczeni przeszłymi doświadczeniami z materacami wykonanymi z klasycznych pianek, podchodzimy do nich z małym dystansem, spodziewając się raczej sypiącej się gąbki, niż dobrej jakości. Czasy takich materaców już dawno jednak minęły. Dziś ich trwałość jest równie długa, jak w przypadku modeli kieszeniowych, a w wielu przypadkach to znacznie lepsza jakość. A komfort na pewno bardzo wysoki – ciało opiera się już nie na punktach, jakim są sprężyny, a na płaszczyźnie, świetnie rozkładającej ciężar na swojej powierzchni.

Modele materaców z pianki wysokoelastycznej dostępne w naszym sklepie .

  BUDOWA CENA OD
 
Hilding Rock&Roll 2 rodzaje pianki HR Od 849 zł
 
Hilding Salsa pianka HR i visco od 949 zł
 
 
Hilding Breakdance 2 rodzaje pianki HR, młodzieżowy Od 599 zł
 
Hilding Rumba pianka HR i visco Od 1599 zł
Hilding Mambo 2 rodzaje pianki HR i visco Od 1299 zł
 
Hilding Zumba pianka HR i włókno Labirynth Od 1999 zł
Hilding Twist 2 rodzaje pianki HR Od 1649 zł
 
Janpol Aurora pianka HR i visco Od 1119 zł
Janpol Dejmos pianka HR i visco Od 1073 zł
Janpol Harmonia pianka HR, visco i lateks Od 1149 zł
Janpol Daino 2 rodzaje pianki HR Od 856 zł

 

Praktycznie wszystkie modele firmy ATM wykonane są z użyciem zimnej pianki wysokoelastycznej:

ATM Cortina Visco Lux 2 rodzaje pianki HR i visco Od 3716 zł
ATM Forte Visco Lux pianka HR i visco Od 3276 zł
ATM Cortina Lux 2 rodzaje pianki HR Od 3367 zł
ATM Garda Visco pianka HR i visco Od 1640 zł
ATM Capri pianka HR i visco Od 1284 zł
ATM Lucca pianka HR i visco Od 896 zł
ATM Garda 2 rodzaje pianki HR Od 1192 zł
ATM Massa 2 rodzaje pianki HR Od 1035 zł
ATM Tenno 2 rodzaje pianki HR Od 1180 zł
ATM Arezzo pianka HR Od 697 zł
ATM Cortona pianka HR Od 586 zł
ATM Forte Visco Top 2 rodzaje pianki HR i visco Od 2569 zł
ATM Cortina Top 3 rodzaje pianki HR Od 2502 zł
ATM Garda Top 2 rodzaje pianki HR Od 2279 zł

 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

1. Jaki stelaż wybrać pod materac wysokoelastyczny ?

Choć pianka wysokoelastyczna jest bardzo wytrzymała, warto podnieść swój komfort snu poprzez zastosowanie stelaża sprężynującego (inaczej elastycznego). To łatwe do rozpoznania stelaże – ich listwy nie są na stałe przytwierdzone do ramy, jak w przypadku typowych stelaży, jakie znamy. Umieszcza się je w plastikowych kieszonkach i dzięki temu mogą się uginać – taką budowę łatwo rozpoznać już po zdjęciu, bo plastikowe kieszonki po bokach mają zazwyczaj kolor czerwony lub niebieski.

Można oczywiście zastosować także stelaż elastyczny, który ma regulowaną wysokość podgłówka czy podnóżka – wysokoelastyczne stelaże idealnie działają z takimi konstrukcjami, ale nie jest to konieczne. Większość producentów zaleca, aby piankowe materace łączyć nie ze zwykłymi sztywnymi stelażami, ale właśnie ze stelażami elastycznymi.

Zdarza się czasami, że klienci pytają, czy na takim stelażu nie będą podskakiwać i czy jego uginanie się nie będzie przeszkadzać w spaniu. Takie konstrukcje są jednak tak zbudowane, aby uginały się leciutko i nie czuje się tego, jak powierzchnia pod nami działa. Natomiast na pewno ma to duży wpływ na przedłużenie żywotności materaca, bo ciężar naszego ciała jest zdejmowany z jego powierzchni i przenoszony właśnie na stelaż Modele tego typu są najczęściej tworzone właśnie z myślą o wspieraniu piankowych modeli i odległość pomiędzy żeberkami jest odpowiednia. Dobrze jest jednak sprawdzić, czy nie jest ona większa niż 4 cm, bo taką odległość zaleca większość producentów w przypadku modeli piankowych.

Leave a Comment