Materace z kokosem – ze Sri Lanki do naszych domów.

Materace kokosowe są jednymi z bardziej popularnych. Cieszą się szczególnym zaufaniem rodziców, którzy chcą zapewnić swoich najmłodszym pociechom idealne podłoże do spania. Także naprawdę twarde materace dla dorosłych są w wielu przypadkach produkowane z użyciem tego materiału.pozyskiwanie wlokna kokosowego

Włókno kokosowe wprowadza się do materaca w postaci mat o wysokości kilku centymetrów. Usztywnia ono całą konstrukcję, zapewnia dobre wsparcie dla ciała, a jednocześnie chroni materac przed zanieczyszczeniami.

Jak trafia do naszych materaców ? Przebywa sporą drogę, zanim będziemy się mogli na nim położyć i zrelaksować.

Aby dość do maty kokosowej, musimy zacząć od palmy kokosowej, która jest niezwykłą rośliną. Wszystkie jej części są wykorzystywane i nic się nie marnuje: począwszy od liści i drewna, przez korę, owoce, aż po same korzenie, z których wywar jest świetnym lekiem przeciwbiegunkowym. Nas intetesuje jednak sam orzech kokosowy, a właściwie jego łupina, z której pozyskuje się właśnie włókno kokosowe.

Ciekawa jest już sama historia tego materiału, który zaczęto pierwotnie wykorzystywać już w starożytności do segregacja wlokna kokosowegowyplatania lin żeglarskich, ze względu na jego dużą odporność na wilgoć i słoną wodę. Z Indii powędrował do Chin i na Półwysep Arabski, a arabscy kronikarze wspominają, że wynalazek stał się niezwykle popularny już w XI wieku.

Głównym światowym producentem brązowego włókna kokosowego jest Sri Lanka, z której pochodzi prawie 40% całej produkcji. Natomiast 90% ogólnej produkcji włókna kokosowego na swiecie odbywa się w Indiach i Sri Lance. Włókno, ktore my znamy ma kolor brązowy i jest uzyskiwane z dojrzałych owoców. Kiedy orzech jest już zupełnie dojrzały, jest zrywany, a z jego powierzchni pozyskuje się włókno. To jest właśnie podstawowy składnik każdej maty kokosowej. Doświadczony robotnik jest w stanie „obrać” w ten sposób nawet do 2 000 orzechów kokosowych dziennie. Następnie włókno jest czyszczone, myte i pozostawiane do wyschnięcia na słońcu. W sposób szczególny traktuje się włókno przeznaczone właśnie do materaców, bo nie jest ono tak mocno suszone. Dzięki temu jest bardziej wlokno kokosoweelastyczne – można je formować w okrągłe bale. Nastepnie już maszynowo jest przerabiane na maty, które wykorzystywane są do produkcji materaców kokosowych.

Jedną z najważniejszych cech włókna kokosowego jest jego twardość, przy zachowaniu stosunkowo dużej elastyczności, co w przypadku naturalnych materiałów jest cechą spotykaną dość rzadko. Cecha niezwykle ważna w przypadku ortopedecznych  modeli, stąd też często w nich włókno kokosowe jest wykorzystwane. Bardzo wolno wchłania wilgoć, dlatego w praktyce jest właściwie nieprzemakalne. Zatrzymuje na zewnętrz materaca wszystkie zanieczyszczenia i nie przepuszcza ich do wnętrza. Zapewnia doskonale wsparcie ciała, jednak nie daje uczucia leżenia na „desce”, co może się zdarzyć w przypadku równie twardych, ale mniej elastycznych materiałów.

Jeśli zamierzacie kupić materac z wkładem kokosowym, zachęcamy do przejrzenia modeli dostępnych w naszym sklepie. Poniżej zestawienie, a po kliknięciu w nazwę materaca, przejdziecie do karty produktu, gdzie znajduje się jego dokładny opis.

Budowa Cena
 
Hilding Fandango kokos i pianka wysokoelastyczna, kieszeniowy od 549 zł
 
Hilding Pasodoble kokos, sizal i pianka poliuretanowa od 999 zł
Hilding Kołysanka kokos, pianka poliuretanowa, dla niemowląt od 249 zł
Janpol Tytan kokos i pianka poliuretanowa od 507 zł
 
Janpol Ajax kokos i pianka poliuretanowa, sprężynowy od 422 zł
 
Janpol Ares kokos i pianka poliuretanowa, sprężynowy od 350 zł
 
Janpol Uranos kokos i pianka poliuretanowa, sprężynowy, dla niemowląt od 262 zł
 
Janpol Erebu kokos i końskie włosie, kieszeniowy od 707 zł
 
Janpol Zeus kokos i lateks od 1059 zł
 
Janpol Erebu Dream kokos i pianka visco, kieszeniowy od 1149 zł

 

Leave a Comment