Materiały i technologie użyte w kieszonkowych modelach ATM.

Choć firma ATM jest najbardziej znana ze swoich modeli piankowych, to jednak wśród ich materaców znaleźć można także kilka takich kieszeniowych. Przyjrzyjmy się im z bliska i zobaczmy, co w sobie kryją.

WKŁAD KIESZENIOWY IDEALNIE DOPRACOWANY:

Umieszczony we wszystkich modelach z serii kieszonkowych. Wewnętrzne sprężyny są takie same, można jednak zauważyć, że flizelinowe opakowania nieco różnią się kolorem. Jest to zabieg czysto wizualny. Jeśli przyjrzymy się bliżej, doskonale widać, jak poszczególne kieszonki są dzielone na pasy. W ten sposób oznaczone jest 7 stref twardości każdego z materaców. Czemu taki zabieg służy ? Każdy pas to nieco inna twardość, dzięki czemu materac może idealnie współgrać z kształtem naszego ciała. Zobaczmy, jak każdy z nich jest formowany ( zasada dotyczy także każdego innego materaca 7-strefowego) :

strefy twardosci materaca kieszonkowego atm

 

1. Strefa numer 1 – ma za zadanie wspierac głowę, a ponieważ jej ciężar jest stosunkowo nieduży, jest dość miękka;

2. Strefa numer 2 – ma być przede wszystkim superwygodna, ponieważ obejmuje ramiona, a to właśnie w tym obszarze najczęściej odczuwamy zbyt duży nacisk. Musi być więc odpowiednio miękka i bardzo elastyczna, aby zapaść się pod ciężarem barków;

3. Strefa numer 3 – jej zadaniem jest wesprzeć część lędźwiową kręgosłupa, a więc musi być najtwardsza – tutaj znajduje się charakterystyczne wygięcie ciała nazywane przez specjalistów lordozą lędzwiową. Potrzebuje stabilnego wsparcia. Bardzo często z powodu nieprawidłowego podparcia tego odcinka odczuwamy ból pleców po wstaniu z łóżka;

4. Strefa numer 4 – część śrendio miękka materaca, która ma za zadanie wspierać miednicę;

5. Strefa numer 5 – to również dość twarda część, podpierająca miednicę;

6. Strefa numer 6 – podobnie jak strefa ramion, ta część odpowiedzialna za podparcie ud jest bardzo elastyczna, aby nie naciskać zbyt mocno na ciało i nie hamować przepływu krwi;

7. Strefa numer 7 – wykończenie całości o średniej twardości i elastyczności, aby zmniejszyć ucisk na kostki i pięty.

Jak widać każda strefa kieszeniowego wkładu ma ściśle określone zadanie do wykonania. Pakowanie sprężyn w różno-kolorowe kieszonki ułatwia nam zlokalizowanie poszczególnych stref.

materace kieszonkowe atm

PIANKOWE NAKŁADKI W NATARCIU:

Same kieszenie oczywiście nie wystarczą, aby stworzyć doskonały model kieszeniowy. Do tego potrzebna jest także pianka, której jakość również decyduje o tym, jak wygodny jest materac. W przypadku materaców ATM to pianki zwracają szczególną uwagę, o czym pisaliśmy już w poście o piankach tej firmy. ATM korzysta z doskonałych materiałów produkowanych przez niemiecką firmę Carpenter. Choć być może nie jest znana nam bezpośrednio, to bardzo prawdowopodobne, że każdy z nas ma kontakt z ich pianami, bo to największy światowy producent tego typu materiałów. Ponad 60-letnie doświadczenie wzbudziło zaufanie także firmy ATM, która korzysta z ich produktów. Zobaczmy, jakie pianki wykorzystano w modelach kieszeniowych:

Richlux – to pianka, którą znaleźć można w modelach Limone i Limone Visco. Ta zimna pianka wysokoelastyczna HR odznacza się bardzo dużą wytrzymałością i elastycznością, a stosowana jest w materacach wysokiej klasy. Cechuje się także czystością, co jest potwierdzone atestem Eko-Tex. Bardzo ważną jest cechą jest to, że jest produkowana „na zimno”, a więc w procesie, który jest dużo bardziej ekologiczny, niż w przypadku klasycznych pian poliuretanowych;

Richfoam – zimna piana bardzo podobna właściwościami do Richlux, także posiada atest Eko-Tex. Można ją znaleźć we wszystkim modelach kieszonkowych firmy;

Celsius – użyta w luksusowym modelu Limone Visco. Celsius należy do grupy termoelastycznych pianek viscoelastic, stworzonych przez Carpenter głównie dla producentów materaców. Jej zadaniem jest znieść nacisk na ciało i zapewnić wyjątkowy komfort snu. Doskonała jakość i czystość, co też gwaranctuje atest Eko-Tex.

Wszystkie piany są poddawane także profilowaniu w 7 stref twardości, co jest możliwe poprzez zastosowanie całego systemu nowoczesnych nacięć. Wzmacnia także efekt profilowana kieszeni, znajdujących się we wnętrzu.

lateks – Riva, jako jedyny model wyposażona jest we wkład lateksowy. Trudno by wymienić wszystko jego zalety, bo jest antyalergiczny, sprężysty, świetnie przepuszcza powietrze. To więc idealny materiał dla alergików. A ci wszyscy, którzy chcą kupić taki model kieszeniowy, zdecydowanie powinni zwrócić uwagę właśnie na Rivę.

OSTATECZNY EFEKT CZYLI POKROWCE:

Aby projekt był pełny, całość jest oczywiście pakowana w pokrowiec. W tej kwestii ATM bez wątpienia się wyróżnia. Trzeba przyznać, że ich pokrowce są wyjątkowo ładne i starannie wykonane. Strona wizualna została dopracowana do perfekcji. Oczywiście równie ważne są także właściwości poszczególnych materiałów:

– pokrowiec ThermoTencel – uszyty z tkaniny Tencel, będącej sztucznym jedwabiem, o której zaletach już wiele razy pisaliśmy. Delikatna, a jednocześnie mocna, przewiewna, szybkoschnąca – bardzo podobna właściwościami do naturalnego jedwabiu. I bardzo czysta, dlatego doskonała dla alergików. Ten pokrowiec założono na model Limone Visco Top. Materac można także kupić w pokrowcu:

White – to propozycja dla tych, którym zależy na wydłużonej świeżości – tkanina ma działanie antybakteryjne, przeciwpleśniowe i przeciwgrzybicze.

2 Fale i Zebra – to pokrowce dopasowane do modeli Limone Visco oraz Limone. Uszyte z wytrzymałej, elastycznej i miękkiej tkaniny. Ważna jest też taśmą wszyta po bokach, dzięki której powietrze ma swobodny dostęp do środka materaca;

Pokrowiec dzianinowy – kolejne dwa modele, a więc Riva i Trento są w niego opakowane. mają właściwości podobne do 2 Fal i Zebry, a wzór ozdabiający całość chyba najbardziej przyciąga uwagę grupie kieszonkowych modeli. Andalo i Andalo Kokos to taka sama tkanina, jednak z delikatnie różniącym się wzorem.

Mimo, że ATM specjalizuje się w piankach, to jednak ich kolekcję modeli kieszonkowych trzeba uznać za wyjątkowo udaną. Dopracowana w każdym calu, z dbałością o jakość i przede wszystkim czystość każdego z komponentów. Tą kolekcją polska firma z pewnością staje na równi z największymi europejskimi producentami.

Leave a Comment