Model Janpol Wenus – najbardziej popularny i najchętniej kupowany materac rehabilitacyjny.

Jednym z najchętniej kupowanych w naszym sklepie modeli firmy Janpol jest Wenus. Dzięki połączeniu doskonałej jakości i bardzo dobrej ceny, można go uznać za ten, który osiagnął największy sukces.

janpol wenus

BUDOWA:

Zacznijmy od zajrzenia do środka Wenus.

Cały materac jest oparty na systemie sprężyn kieszeniowych. Każda sprężyna to oddzielna spiralka, wykonana z drutu, a następnie opakowana w materiał. Poszczególne kieszonki są ze sobą klejone. Mimo tego, że taka konstrukcja jest bardzo podobna do sprężynowej, to trzeba zwrócić uwagę na jedną, bardzo istotną różnicę. W sprężynowym materacu wszystkie sprężyny są ze sobą połączone. Kiedy więc będziemy naciskać jedną, to działać będa wszystkie – im dalej od centrum, tym to działanie będzie słabsze. Ale cały czas mamy wpływ na większy obszar. I stąd też bierze się takie typowe dla materaców sprężynowych falowanie.

W kieszeniowych materacach, a więc także w Wenus, każda kieszeń działa osobno, ponieważ sprężyny nie są połączone. Uginają się tylko bezpośrednio te, na które naciskamy. To bardzo istotne udoskonalenie, bo eliminuje falowanie. Każda kieszonka działa osobno i pod innym naciskiem, bo przecież nasze ciało, kiedy leżymy, ma inną wagę w każdej części.

To, co zwraca uwagę, to także inne kolory kieszonek we wnętrzu. Jeśli przyjrzeć się bliżej, zauważymy, że są one ułożone pasami. To rozwiązanie, które ma zaznaczyć umieszczone we wnętrzu strefy twardości. Jest to kolejne udoskonalenie.

Strefy twardości to nic innego, jak sprężyny, które mają inną twardość. I dla przykładu biodra potrzebują lepszego wsparcia, pod nimi więc kieszonki są trochę twardsze. Pod stopami natomiast materac nie jest tak obciążony, więc jest delikatnie bardziej miękki w tej strefie. Itd. To rozwiązanie ma przede wszystkim zapewnić bardzo wygodną pozycję, bo dzięki różnym twardościom na jednej powierzchni, podkład lepiej się dopasowuje do ciała.

To baza. Na niej zostały ułożone kolejne warstwy. Bezpośrednio na kieszonkach przekładka tapicerska, a na niej warstwa pianki poliuretanowej. Jakość materiału, który kładzie się na wierzchu, jest niezwykle ważna. Cały czas jest on przecież poddawany naciskowi z obydwu stron, musi więc wytrzymac duże obciążenia. Tutaj zastosowano piankę T25 o doskonałej jakości.

Całość trzeba oczywiście zapakować w pokrowiec. W wersji podstawowej mamy do wyboru dwa z nich. Pierwszy to taki wykonany z materiału jerseyowego, który jest przeppikowany ociepliną. Pokrowiec można łatwo zdjąć do prania. Drugi natomiast to pokrowiec stały z żakardu. Ten jednak wyposażono w stronę zimową, pikowaną wełną, i letnią, pikowaną bawełną. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zmieniać strony w zależności od pory roku.

Oprócz dwóch modeli pokrowców podstawowych, można także wybrać jedno ze specjalistycznych opakowań, które są niezwykle praktyczne. I tak, jeśli Wenus będzie wykorzystana jako materac dla chorej osoby, warto pomyśleć o pokrowcu Sensolution, który można prać w 95 stopniach. Osobom, które mają problemy z nadmierną potliwością, możemy polecić klimatyzujący Smartcell Clima. Wybór jest spory, a możliwości naprawdę wiele.

Jak widać Wenus jest typowym materacem kieszeniowym, jednak zastosowano w nim różnego rodzaju udoskonalenia. I co najważniejsze, cały czas pozostaje modelem w bardzo dobrej cenie. To jest najpewniej tajemnica takiej jego popularności.

WYBIERZ TWARDOŚĆ DLA SIEBIE

Jednym z najważniejszych kryteriów zakupu dobrego materaca do spania, jest na pewno wybranie idealnie dopasowanej twardości. Tutaj mamy do wyboru trzy z nich: H2, H3 oraz H4.  Oczywiście trzeba brac pod uwagę osobiste odczucia twardości oraz preferencje. Można jednak przyjąć, że w przypadku wagi do 80 kilogramów i poszukiwaniu modelu bardziej miekkiego, dobrym wyborem jest H2. Jeśli poszukujemy modelu twardego, a waga oscyluje około 80 kilogramów, wybieramy model H3. H4 przeznaczony jest dla osób o wadze powyżej 100 kilogramów. Dobrze jest jednak przed zakupem skonsultować wybór twardości z nami.

PRZYDATNOŚĆ W REHABILITACJI

Model Wenus był oceniany przez polskie ośrodki zajmujące się rehabilitacją osób chorych. Badano więc nie tyle jego budowę, co praktyczne zastosowanie, które jest dla klientów najważniejsze.

centrum rehabilitacji reptyGórnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty.

Jedną z najwazniejszyc zalet Wenus jest to, że został on bardzo pozytywnie oceniony przez Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty im. J. Ziętka. Pośród kilku modeli testowany przez ośrodek znalazła się także Wenus, którą oceniano pod kontem kilku czynników:

„Zakres przeprowadzonych badań objął:

1. Ocenę zwartości i stabilności konstrukcji.
2. Ocenę trwałości użytkowej powłok ochronnych.
3. Ocenę przystosowania do utrzymania w czystości (mycie i dezynfekcja).
4. Analizę porównawczą z analogicznymi wyrobami czołowych producentów.
5. Ocenę kompletności danych zawartych w instrukcjach obsługi.”

Po dwóch mięsiacach eksploatacji, która odbywała się w warunkach klinicznych na IV Odzdziale Rehabilitacji Schorzeń Neurologicznych, Repty wystawiło następującą opinię:

„Podczas dwumiesięcznej eksploatacji nie zaobserwowano żadnego uszkodzenia. Ocena zwartości i stabilności konstrukcji (..) jest pozytywna. Badane materace są trwałe użytkowo, odporne na środki aseptyczne stosowane w profilaktyce lekarskiej. Utrzymanie w czystości i dezynfekcja jest łatwa. Porównanie z analogicznymi wyrobami innych producentów wypada korzystnie – materace firmy Janpol są estetyczne, funkcjonalne i niezawodne, ceny przystępne. Ogólny wynik badań klinicznych: pozytywny. Badane materace zapewniają właściwą pielęgnację osobom niepełnosprawnym i zapobiegają odleżynom.”

To oczywiście jedna z najważniejszych opinii, jak została wydana przez ten najbardziej znany w Polsce ośrodek zajmujący się rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Co ciekawe, taka opinia była wydawana kilkukrotnie i zawsze z pozytywnym wynikiem.

akademia medyczna w lublinieAkademia Medyczna w Lublinie

W Katedrze i Klinicie Rehabilitacji Akademi Medycznej w Lublinie badano Wenus pod kątem przydatności dla osób leżących niepełnosprawnych lub ciężko chorych. Czyli jednym słowem, jak ten model spisuje się przy wykorzystaniu w łóżkach szpitalnych. I ta ocena była bardzo pozytywna:

„Nie stwierdzono nawilgocenia wewnętrznej powierzchni materaca. Położone prześcieradła nie ulegają pofałdowaniu między okresowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. (…) Według oceny pacjentów materace są wygodne, dopasowują się do kształtu ciała w każdej pozycji, nie jest odczuwany miejscowy większy ucisk. Dopasowywanie się płyty materacowej przy różnych ułożeniach tułowia, nie wymaga dodatkowego stosowania poduszek przeciwodleżynowych, ponieważ następuje łagodne zagłębienie, nie powodujące miejscowego zwiekszonego ucisku. „

Te dwa ośrodki wyraziły bardzo pozytywna opinię na temat wykorzystania materaca Wenus w warunkach szpitalnych. Oczywiście moga one byc używane także w warunkach domowych. Warto też zwrócić uwagę na to, że mimo iż w modelu nie została użyta pianka termoelastyczna (typowa dla konstrukcji przeciwodleżynowych), to materac sprawdził się dobrze także w przypadku osób stale leżących, a więc spełnił swoje przeciwodleżynowe zadanie.

IDEALNY W KAŻDYCH WARUNKACH

Rzadko zdarza się, aby model, który tak doskonale sprawdza się w szpitalnych warunkach, był jednocześnie tak łatwo dostępny i to w tak dobrej cenie. Janpol jest firmą, która na rynku jest obecna od ponad 20 lat. Dzięki takiemu doświadczeniu udało się stworzyć takie połączenie materiałów, które świetnie się sprawdzają, a jednocześnie nie są bardzo drogie. To zdecydowanie jeden z najlepszych modeli firmy Janpol.

Janpol Wenus –  opinie (za opineo):

Marko: Pierwsza noc i jest extra.

Przemek: Twardość H3 jest jednak dość wysoka.

Loopezz: Polecam materac. Bardzo wygodny.

Bartek: Produkt spełnił moje oczekiwania. Polecam.

Józef: Zakupiłem materac marki Janpol wenus 160×200, jak narazie materac spisuje się bardzo                                         dobrze.Myślę że mogę go polecić.

Agnieszka: Materac polecany przez wielu znajomych i rzeczywiście, nie zawiedliśmy się. Może nieco                                          zbyt twardy ale ogólnie wrażenia pozytywne, śpi się rewelacyjnie.

Miros: Sprawdzony, to już kolejny egzemplarz.Poprzedni poszedł na zasłużoną emeryturę.

Magda: dobra jakość za rozsądną cenę.

Ewa: delikatnie się zapadł po pewnym czasie, ale producent zastrzegł sobie, że tak może być. W sumie nam             to  jednak nie przeszkadza.

Leave a Comment