Modele Hilding z wkładem kokosowym

Firma Hilding, podobnie jak wielu innych producentów, ma w swoje ofercie materace z wkładem kokosowym. To dość tradycyjne rozwiązanie, jednak bardzo przez nas lubiane. Włókno kokosowe jest często wykorzystywane nie tylko w modelach dla niemowląt, ale również dla dorosłych. Hilding umieścił je w dwóch swoich konstrukcjach: Pasodoble (klasyczny model kokosowy) i Fandango.

hilding pasodoble budowaWłókno kokosowe – co to i po co w materacu ?

Włókna kokosowego człowiek używał od wielu setek lat. Odkrył je pewnie trochę przypadkowo, bo jest to włókno znajdujące się w łupinie orzecha kokosowego (dokładniej jest to opisane w tym poście). Po wysuszeniu staje się twarde, ale na tyle elastyczne, że można z niego robić na przykład liny (takich lin zresztą używali żeglarze Kolumba). Można też z niego zrobić coś w rodzaju blatu.

To, co jest we włóknie kokosowym szczególne, to jego specyficzne połączenie sztywności i elastyczności. Wkład kokosowy mocno utwardza powierzchnię – w takiej roli jest też używany w materacach. Jednocześnie jest na tyle elastyczny, aby dopasować się do ciała. Tak więc wkład kokosowy utwardza materac, usztywnia go i przy okazji także wydłuża jego żywotność.

hilding fandango budowaJak Hilding skonstruował swoje materace z kokosem ?

Do materaców kokosowych można podejść na dwa sposoby. Wciąż bardziej popularne są modele o tradycyjnej budowie. W takiej konstrukcji wkład z włókna kokosowego jest umieszczony tuż pod ciałem i przykryty jedynie pokrowcem. Tak zbudowany jest na przykład Erebu firmy Janpol. Tego typu materace są twarde i mocno twarde. Trochę w odczuciu przypominają podłogę, choć oczywiście kokos zawsze trochę pod ciałem się zapadnie. Wiele osób właśnie taki rodzaj podparcia ciała preferuje.

Hilding prezentuje drugie, nowsze podejście do kokosu. według niego takie „deskowate” podparcie ciała wcale nie jest zdrowe i wygodne. Ciało, nawet ciężkie, ma zbyt mało powierzchni , w której jego krzywizny mogą się zapaść. Oczywiście można się do tego przyzwyczaić i nauczyć spać w odpowiedni sposób na takiej twardej powierzchni. Jeśli jednak materac jest bardzo twardy, może się po prostu pojawić ból pleców.

Hilding w swoich dwóch materaca z kokosem – Pasodoble i Fandango – kładzie na warstwie kokosu warstwę pianki poliuretanowej. Dzięki temu materac staje się wygodniejszy, a cały czas daje ciału odpowiednie podparcie. To proste udoskonalenie sprawia, że na materacu leży się o wiele wygodniej.

Dlaczego akurat kokosowy materac Hildinga ?

Wiele firm ma w ofercie modele z kokosem, jednak niewiele skonstruowanych w taki właśnie, nowoczesny sposób. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się, kiedy jednak z osób jest dużo cięższa od drugiej. A to zdarza się wcale nie tak rzadko. W taki wypadku musimy dobierać materac do osoby o wyższej wadze ciała. Dla lżejszej osoby może to być sporym problemem. I wtedy idealnie sprawdza się warstwa pianki na kokosie. Materac dobrze trzyma ciało cięższej osoby, ale lżejsza osoba nie musi się męczyć na desce i powierzchnia chociaż trochę jest dla niej zmiękczona.

Pasodoble i Fandango Hildinga – dla kogo ?

Hilding ma w ofercie jedynie dwa materace z wkładem kokosowym. To jednak w zupełności wystarcza, aby wybrać cos dla każdego, materace są doskonale dopracowane.

Najbardziej klasyczny jest Pasodoble. To twardy materac, na którym mogą spać osoby o wadze do mniej więcej 120 kg. Ale ponieważ ma warstwę pianki na kokosie, dużo lżejsza osoba (np. o wadze 60 kg) też może się na nim wygodnie wyspać. To jeden z materaców, który pośród cięższych klientów i ich lżejszych połówek cieszy się ogromną popularnością. Zdarza się też, że wybierają go osoby nawet bardzo lekkie, o wadze poniżej 50 kilogramów. To z kolei są osoby preferujące twarde materace. Jeśli porówna się podparcie, które daje na przykład wspomniany już klasyczny Janpol Erebu i podparcie Pasodoble, Pasodoble jest po prostu wygodniejszy. I uwaga, wcale nie taki miękki, jak może się wydawać przy pobieżnym testowaniu.

Trochę inaczej sprawa ma się z modelem Fandango. To materac stworzony z myślą o dwóch grupach osób. Pierwsza z ich to osoby cięższe, które raczej nie lubią twardych materaców. Druga grupa natomiast to lekkie osoby, które chciałyby kupić coś twardszego, ale boją się twardości Pasodoble. Fandango ma też jedna ogromną zaletę. Wkład z kokosu jest w nim umieszczony tylko z jednej strony. Druga strona jest bardziej miękka i utwardzona wkładem z filcu.

Kokosowe materace Hildinga to doskonały wybór, jeśli materac ma być i twardy i wygodny jednocześnie. I więcej zdecydowanie nie trzeba dodawać.

Leave a Comment