Modele ortopedyczne – pierwsza czwórka najchętniej kupowanych materaców.

Bardzo często w naszym salonie pojawiają się osoby, które ból pleców „zmusił” do wybrania wygodniejszego materaca. Im jesteśmy starsi, tym nasze ciało coraz niechętniej dopasowuje się do materaca. Zaczynają się odzywać stare kontuzje, nie pozostaje nam więc nic innego, jak przyjrzeć się bliżej temu, na czym śpimy.

Czym różnią się ortopedyczne materace od innych modeli ? Tuaj szczególnie ważne jest przede wszystkim odpowiednie podparcie pleców. Nowoczesne konstrukcje ortopedyczne, odpowiednio wspierając kręgosłup, pozwalają mu na całkowite odprężenie. Odpocząć ma nie tyle sam kręgosłup, co mięśnie go otaczające, bo to właśnie one są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie tej części ciała. Źle dobrany materac zmusza mięśnie do pracy przez całą noc i to właśnie to obciążenie odczuwamy boleśnie każdego ranka.

Dziś prezentujemy Wam pierwszą piątkę najchętniej kupowanych ortopedycznych modeli. Takie zestawienie z pewnością pomoże dokonać wyboru, zwłaszcza, jeśli zamierzacie skorzystać z oferty sklepu internetowego i nie za bardzo znajdujecie czas na testowanie „w naturze”.

MODELE ORTOPEDYCZNE – NAJCHĘTNIEJ KUPOWANE MATERACE:

1. Hilding Flamenco – wygodne, utwardzone podłoże dla cięższych osób lub tych lubiących twardsze materace.

Flamenco to klasyczna konstrukcja, choć udoskonalona zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań. Na pewno dużym plusem, jeśli chodzi o konstrukcje ortopedyczne, są mniejsze kieszonki multipocket. Kiedy zajrzymy do środka, zobaczymy kieszenie z flizeliny, w których ukryte są sprężyny. Sprężynki w tym modelu są dwa razy mniejsze od sprężyn w typowym materacu kieszeniowym. To oczywiście ma istotny wpływ na wygodę, bo leżymy na większej ilości sprężyn, a każda z nich działa indywidualnie. Może się więc dokładniej dostosować do krzywizn ciała – a dzięki temu oczywiście utrzymać kręgosłup w anatomicznej linii. Dodatkowo sprężyny są podzielone na 7 stref twardości. Materac nie jest więc tak samo twardy w każdej swojej części, a utwardzony tylko tam, gdzie to konieczne. Środek jest ważny, ale warto przyjrzeć się także temu, co leży na sprężynach. To w końcu ten element decyduje o tym, jak wygodny jest materac. Ponieważ Flamenco to model ortopedyczny, jego dwie strony są wyposażone we wkłady z bardzo plastycznych i doskonale wspierających ciało materiałów. Jedna strona to lateks – miękki i sprężysty – przez wiele osób uważany za najbardziej odpowiedni materiał do spania przy chorobach kręgosłupa. Druga strona to wytrzymała pianka wysokoelastyczna o przedłużonej wytrzymałości.

Ortopedyczny materac ma wspierać kręgosłup i zapewnić idealną powierzchnię snu na bardzo długi okres czasu – Hilding Flamenco łączy w sobie wszystkie elementy doskonałego modelu i z pewnością to sprawia, że wiele osób tak chętnie go wybiera.

Flamenco to zdecydowany numer jeden pośród modeli wybieranych przez naszych klientów. Polecamy go zawsze osobom, które są nieco cięższe lub wolą twardsze materace do spania (producent zaleca jego wykorzystanie osobom o wadze od około 80 kg). Taki model idealnie sprawdzi się, jeśli czujemy, że nasze podłoże jest za miękkie ( w takim wypadku ból pleców mija zazwyczaj po około 20,30 minutach od wstania z łóżka). Flamenco jest bardzo uniwersalnym materacem, jednak lekko utwardzonym, więc niezbyt wygodnie będzie się na nim spało tym, którzy lubią mięciutkie materace, lub są wrażliwi na nacisk – tutaj znacznie lepszym wyborem są modele z pianką termoelastyczną.

Dla kogo najlepszy?

  • dla cięższych osób, które szukają idealnego podparcia dla kręgosłupa;
  • dla lżejszych osób, które lubią spać na twardszym materacu;
  • dla wszystkich, którzy czują, że ich materac jest lekko za miękki, a potrzebują trochę twardszego materaca ortopedycznego.
hilding flamenco

2. Hilding Zorba – klasyczny model kieszeniowy dla osób lżejszych.

Co, jeśli ktoś jest lekki i czuje, że Flamenco jest dla niego zbyt twardy ? Wtedy należy poszukać modelu dobranego do wagi. Nie jest dobrym pomysłem kupowanie zbyt twardego materaca. Pokutuje niestety przekonanie, że tylko twardy materac może dobrze wesprzeć kręgosłup. To nieprawda. 20 czy 30 lat temu, kiedy technologia nie była tak zaawansowana, rzeczywiście ktoś z chorym kregosłupem nie miał większego wyboru i z dwojga złego lepiej było wybrać model za twardy niż za miękki. Dziś nie ma takiej konieczności. Jeśli lubimy spać na bardziej miękkim podłożu, jesteśmy lżejsi, wcale nie musimy męczyć się na desce. W takiej sytuacji Zorba idealnie sprawdzi się w roli materaca ortopedycznego. Daje nam odczucie przyjemnej miękkości, ale jednocześnie idealnie wspiera ciało.

Środek zbudowany jest z klasycznych sprężyn kieszeniowych, które także mają 7 stref twardości. Na nich, podobnie jak we Flamenco, także mamy wkłady z lateksu i z pianki. Warto zwrócić uwagę na profilowania pianek, które mają rozłożyć równomiernie ciężar na całej powierzchni. Dodatkowo masują mięśnie statycznie i ułatwiają ich rozluźnienie.

Zorba jest idealnym przykładem nowoczesnego materaca ortopedycznego o średniej twardości. Przyjemnie się na nim leży, a jednocześnie kręgosłup jest odpowiednio podparty. Polecamy go osobom, które ważą około 60, 70 kg i lżejszym. Czasami klienci patrzą na nas trochę podejrzliwie, zastanawiając się, czy „to” rzeczywiście nie będzie za miękkie 🙂 Są gotowi poświęcić wygodę, bo przecież sporo się mówi o tym, że bardziej twarde jest zdrowsze. Na szczęście dziś nie musimy iść na taki kompromis i możemy się wyspać i wygodnie i zdrowo dla kręgosłupa.

Dla kogo najlepszy?

  • dla lżejszych osób, które szukają idealnego podparcia dla kręgosłupa;
  • dla lżejszych osób, które ze względu na problemy z kręgosłupem do tej pory spały na twardym materacu ( a i tak to nie działało).
zorba hilding

3. Hilding Pasodoble – mocne utwardzenie

Pasodoble to mieszanina konstrukcji Hildinga opisanych powyżej. Zbudowany jest z wkładu kieszonkowego. Na nim z jednej strony ułożony jest kokos, z drugiej natomiast włókno Sizal. A na nich jeszcze pianka FlexiFoam.

Co jest typowe dla Pasodoble ? Przede wszystkim twardość, bo to naprawdę mocno utwardzony materac. Jak można byłoby go opisać ? Kiedy ktoś przychodzi i mówi, że lubi spać na mocno twardych materacach i jednocześnie chce, żeby było wygodnie, najlepiej zacząć od testowania właśnie Pasodoble. To porządny i trwały materac, który doskonale zniesie większe obciążenie.

Dla kogo najlepszy ?

  • dla osób o wadze powyżej 80 kg. Jeśli ktoś jest lżejszy musi lubić mocne podparcie.
materac pasodoble utwardzony

4. Vitmat Comfort Lux – dla miękkiego i idealnego wsparcia pleców.

Pośród modeli ortopedycznych dość ciekawą grupę stanowią te wykonane z lateksu. Najczęściej wybierają je te osoby, dla których pianka termoelastyczna jest nieco za miękka. Takim testującym zależy na tym, aby materac był miękki, ale nie zapadał się pod ciałem.

Comfort Lux jest zbudowany w bardzo prosty sposób – to blok jednolitej piany lateksowej. Pianka jest ekonomiczną, ale jednoczesnie bardzo wysokiej jakości, mieszanką kauczuku naturalnego i syntetycznego. Cała powierzchnia vitmat comfort luxwyposazona jest w 7 anatomicznych stref twardości. I to właściwie wszystko. Doskonały materiał i strefy twardości w zupełności wystarczą, aby zapewnić kręgosłupowi idealne wsparcie.

Czym różni się materac wykonany w całości z lateksu, a kieszeniowy z wkładem lateksowym ? Jeśli chodzi o odczucie, to w zasadzie są one podobne. Modele w pełni z lateksu dają podparcie płaszczyznowe, a kieszonkowe z lateksem podparcie punktowe (o czym pisaliśmy wyżej). Dlatego te w pełni lateksowe mogą być odczuwane niekiedy jako bardziej wygodne. Jeśli ktoś raczej woli wybrac model kieszonkowy, nie musi rezygnować z wygody pianki lateksowej i wybrać właśnie konstrukcję kieszonkową z lateksem.

Modele lateksowe są popularne przede wszystkim ze względu na właściwości pianki. Z jednej strony jest ona miękka i elastyczna – łatwo poddaje się naciskowi – z drugiej natomiast doskonale przylega do ciała i daje idealne podparcie dla kręgosłupa. Nie zapada się jednak pod ciałem, jak pianka termoelastyczna, a szybko wraca do pierwotnego kształtu.

Komu możemy polecić takie modele, jak Vitmat Comfort Lux. Właściwie każdemu, kto ma problemy z kręgosłupem ( z wyjątkiem sytuacji, w których występuje duża wrażliwość na nacisk). Tutaj problem z dobieraniem twardości jest minimalny, bo zazwyczaj istnieją tylko dwie ( H2 do wagi 80-90 kg i H3 dla cięższych osób). Łatwo więc ją dobrać. To dzięki wysokiej tolerancji pianki lateksowej na różne obciążenia. Dużą zaletą jest też trwałość (zazwyczaj określana na 10 lat) oraz stała czystość i antyalergiczność. Jeśli więc ktoś chce kupić materac i mieć zakup z głowy na kolejne kilkanaście lat, to jest to dobry wybór.

Dla kogo najlepszy?

  • dla osób, które szukają idealnego podparcia dla kręgosłupa i lubią sprężyste, ale miękkie podłoże;
  • dla osób, którym zależy na tym, aby kupić wytrzymały model lateksowy.

Jak widać wybór jest spory, choć każdy materac tworzony jest z myślą o konkretnych potrzebach. Tak więc tylko wbrew pozorom wszystkie materace są jednakowe 🙂 Im dokładniej będziemy znać swoje potrzeby i wymagania, tym łatwiej będzie nam wybrać najbardziej odpowiedni. A jeśli macie problem z podjęciem decyzji, jesteśmy do Waszej dyspozycji – chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania.

Leave a Comment