Modele Vitmatu – najczęściej pojawiające się pytania.

Firmar Vitmat znana jest przede wszystkim ze swoich materaców lateksowych dla maluszków, choć pojawiają się w jej ofercie również inne materiały. Od niedawna także dorośli mogą cieszyć się zaletami lateksu, a model Comfort Lux zdobywa coraz więcej fanów. Oto odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące właśnie modeli Vitmat.

1. Czy pianki w materacykach Vitmat są bezpieczne ? Słyszy się sporo o tym, że piany mogą wydzielać niebezpieczne opary.

Rzeczywiście, wybierając model piankowy, czy to dla niemowlęcia, czy dla dziecka, należy dokładniej przyjrzeć się materiałowi, z którego został wykonany. Jego konstrukcja jest bardzo prosta, a cała jakość „mieści się” w jakości pianki. Powinniśmy się sprawdzić, jaki to materiał nie tylko ze względu na trwałość, ale właśnie także ze względu na bezpieczeństwo.

Modele Vitmatu są pod tym względem zupełnie bezpieczne. Firma wykorzystuje materiał polski, produkowany przez Ciech Pianki. Ten polski producent działa na rynku od ponad 40 lat, a ich wyroby posiadają wiele certyfikatów potwierdzających wysoką jakość. Doskonałym przykładem jest Sanitized, o którym pisaliśmy jakiś czas temu. Ponieważ produkcja odbywa się od początku do końca w Unii Europejskiej, końcowy produkt musi spełniać najwyższe wymagania. Modele Vitmatu są więc tworzone w Polsce od początku do końca. To ważne, zwłaszcza w czasach, kiedy nie możemy być do końca pewni, gdzie tak naprawdę powstało to, co kupujemy.

Vitmat jest firmą, która specjalizuje się w wyrobach dla najmłodszych. To sprawiło, że od samego początku byli wyczuleni na kwestie bezpieczeństwa i pod tym względem poprzeczka została ustawiona naprawdę wysoko. Dla Rodziców to właśnie ten aspekt produktów dla Maluszków jest najważniejszy i Vitmat doskonale o tym wie,  oferując przede wszystkim bezpieczeństwo.

2. Słyszałam o robaczkach pojawiających się w materacykach gryczanych dla niemowląt. Nie znam firmy Vitmat i boję się, że mogą się pojawić w takim materacyku.

Vitmat nie produkuje modeli z wkładem gryczanym, przede wszystkim ze względu na to, że coraz częściej słyszy się głowy, iż łuska gryczana jest zbyt twarda dla dziecka. Znacznie lepszą alternatywą – jeśli chcemy, aby dziecko spało na twardszym podłożu-  jest włókno kokosowe.

3. Jak bezpieczne są materiały używane w materacykach Vitmat. Skąd mogę wiedzieć, że na przykład ich lateks albo tkaniny pokrowców są rzeczywiście dobrej jakości ?

Zawsze zalecamy naszym klientom – kiedy pytają, jak sprawdzić jakość – aby sprawdzali jakość poszczególnych komponentów. To najłatwiejszy sposób jej zweryfikowania. Można to zrobić, przyglądając się atestom i certyfikatom.W przypadku lateksowych materacyków pod lupę należy wziąć dwa elementy: jakość lateksowej materace vitmat jakoscpianki i tkaniny, z której jest uszyty pokrowiec. I tak samo można postąpić z każdym innym modelem, w ten sposób sprawdzając jego jakość.

Lateks Vitmatu jest produkowany w oparciu o technologię Dunlop, a proces produkcji kontrolowany w ramach systemów zarządzania jakością: ISO 9001:2000, ISO 14001:2004 oraz OHSAS 18001:1999. Pianka zawiera minimum 20% naturalnego kauczuku. Nie ma tu miejsca na przypadkowe rozwiązania. ISO zapewnia doskonałą jakość pianka lateksowej, która zawsze ma takie same parametry.

Jeśli chodzi o tkaniny, to są to materiały tworzone przez polski zakład Teofilów, który także dba o najwyższą jakość (ich wyroby spełniają m.in normy Eko-Tex 100).

Jak widać, modele Vitmatu powstają w Polsce od początku do końca, dzięki czemu końcowy produkt jest najwyższej jakości.

4. Dlaczego mam wybrać model firmy Vitmat ? Nie znam tej firmy.

Przede wszystkim dlatego, że są po prostu doskonałej jakości – nie mielibyśmy ich w swojej ofercie, gdyby tak nie było, zwracamy na to szczególną uwagę. W końcu każdy z nas szuka materaca wygodnego, trwałego i bezpiecznego. To trzy rzeczy, o których powinniśmy pamiętać, robiąc „materacowe” zakupy. Polskie produkty zdobywają coraz większą popularność, bo przekonujemy się, że w niczym nie ustępują tym „zachodnim”.

Jeśli nie znamy jakieś firmy, zawsze warto poszperać za informacjami na jej temat, zapoznać się z opiniami tych, którzy już ich używają. Może się bowiem okazać, że mniej znane marki oferują nam produkt naprawdę najwyższej jakości.

5. Szukam lateksowego materaca, który będzie miał pionowe otwory przechodzące „na wylot” przez całą powierzchnię. Nie mogę takiego znaleźć, Vitmat także takich nie ma, dlaczego ?

Rzeczywiście, na rynku nie ma takich materaców – otwory są umieszczone w bloku lateksu, ale nie przechodzą „na wylot”. Dzięki temu mają odpowiednią stabilność, a pionowe kanały służą nie tylko wietrzeniu, ale również zróżnicowaniu twardości. Żadna z firm, zajmujących się produkcją modeli z lateksu, nie wprowadziła takiego rozwiązania. My przynajmniej się z takim nie spotkaliśmy. Najprawdopodobniej taki układ otworów mógłby osłabić stabilność konstrukcji, dlatego się ich nie stosuje.

6. Czy kokos w materacykach Vitmatu może pleśnieć ?

Kokosowe włókno jest materiałem naturalnym, więc rzeczywiście w modelach kokosowych materacyków starszej generacji zdarzał się niekiedy taki problem. Udało się go jednak wyeliminować. Modele Vitmatu, które mają w sobie warstwę kokosową, są odporne na pleśnienie. Wszystko dzięki procesowi tzw. lateksowania kokosu, który polega na spryskaniu go cieniutką warstwą lateksu. Dzięki temu staje się odporny na zamoczenie i działanie mikroorganizmów.

7. Co to jest borda w materacyku ?

To specjalne usztywnienie brzegów pokrowca – takie jak na przykład w torebkach damskich. Dzięki temu pokrowiec może zachować swój kształt nawet po wielu praniach i znacznie łatwiej go nałożyć z powrotem na materac. Materiał się nie przesuwa zawsze pozostaje na miejscu.

8. Co to jest system Baby Safe ?

To sposób wszycia zamka w pokrowcu, który zabezpiecza niemowlę przed kontaktem z metalowymi elementami. Zamek jest wszyty po bokach – boczki zazwyczaj idealnie przylegają do łóżeczka, więc malec nie ma dostępu do zamka.  Dodatkowo klamerka zamka schowana jest pod metką.

9. Waham się, czy wybrać materacyk lateksowy, czy lateksowy z kokosem. Co wybrać ?

To jeden z dylematów, który mamy mają najczęściej. Nie wiedzą, czy wybrać Baby Antyalergic z lateksu, czy Coco Baby Antyalergic z lateksu i kokosu. Podejdźmy więc do tego problemu od strony technicznej.

Pediatrzy zalecają, aby model dla niemowlęcia nie był za miękki. Dziecko powinno mieć dobre wsparcie na całej długości ciała. Za miękki materac – na przykład termoelastyczny – może być dla maluszka niebezpieczny, ponieważ materac niemowlecy z lateksudziecko nie jest jeszcze tak sprawne ruchowo i może mieć problemy ze zmianą strony. Jeśli „ugrzęzłoby” główką do dołu w miękkiej piance, może się nawet udusić. Podłoże powinno więc być stabilne i sprężyste i nie zapadać się zbytnio.

Mamy czasami pytają nas, czy kokos w materacyku niemowlęcym to konieczność. Szczerze przyznajemy wtedy, że nie. Do kokosowych materacyków jesteśmy przyzwyczajeni, bo młode mamy prawdopodobnie same na takich spały jako dzieci. Jednak sam lateks sprawdza się tak samo dobrze. Daje doskonałe wsparcie, więc nie ma absolutnej konieczności, aby maluszek spał na kokosie. Jeśli jednak warstwa kokosowa uspokoi rodziców  – boją się, że lateks jest za miękki i nie są do niego przekonani – oczywiście można wybrać model z kokosem. Obiektywnie jednak na to patrząc, maluszek zdrowo i bezpiecznie wyśpi się także na samym lateksie. Producenci odchodzą powoli od modeli z kokosem, bo mają do dyspozycji inne równie dobre i zdrowe materiały. Cały czas jednak materacyki kokosowe cieszą się ogromną popularnością, stąd też dlatego możemy je znaleźć właściwie w każdym sklepie z artykułami dla niemowląt.

Leave a Comment