Najczęściej zadawane pytania – materace dla alergików.

Wybór dobrego modelu dla alergików jest szczególnie ważny. W tym wypadku materac powinien spełnić dwa, a nie jedno zadanie. Ma nie tylko wspierać ciało i być bardzo wygodny, ale również zapewnić na ochronę przed wieloma przeróżnymi alergenami. Wbrew pozorom materac też może pomóc w zminimalizowaniu dokuczliwych objawów uczulenia i zapewnić naszemu ciału 8 godzin odpoczynku wolnego od tego, co nas uczula.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące naszych materaców antyalergicznych. Zachęcamy do kontaktu z nami lub zadawania pytań w komentarzach. Jesteśmy do Waszej dyspozycji:

MATERACE DLA ALERGIKÓW – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Czy materace hypoalergiczne różnią się czymś od klasycznych ? Czy są mniej wygodne ?

Wcale nie. Hypoalergiczny materac ma taką samą konstrukcję, jak kazdy inny model. Jedyna różnica jest taka, że producenci przywiązują większą uwagę do materiałów, których używają. Często są to pianki o wydłużonej świeżości materac dla alergikaoraz takie, które minimalizują obecność mikroorganizmów. Zawierają one mniej chemikaliów, na które alergicznie reaguje wyjątkowo wrażliwy organizm (co oczywiście nie oznacza, że inne modele są mniej bezpieczne – tutaj po prostu najczęściej mamy do czynienia z bardziej zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami). Jeśli chodzi o komfort, to modele dla alergików są tak samo wygodne i trwałe.

2. Jaki pokrowiec polecacie alergikom najczęściej ?

Najczęściej polecamy pokrowce ze srebrem, ponieważ działają biobójczo, a jednocześnie są bezpieczne nawet dla wrażliwej skóry. Srebro nie pozwala się namnażać bakteriom, grzybom, pleśniom czy roztoczom. To oczywiście ułatwia dbanie o materac. Warto też wybrać materac w pokrowcu, który można prać w minimum 60 stopniach – udowodniono, że pranie w takiej temperaturze pomaga pozbyć się roztoczy prawie całkowicie.

Przy bardzo silnej alergii warto pomyśleć o pokrowcu hypoalergicznym z Janpola – można go prać w 90 stopniach. Każdy model Janpol jest w tym pokrowcu dostępny na zamówienie.

3. Jak często prać pokrowiec materaca, jesli mam alergię ?

Najlepsze rozwiązanie to pranie pokrowca co 7-8 tygodni przy jednoczesnej zmianie pościeli co tydzień. Warto więc wybrać materiał bardziej wytrzymały, aby nie tracił na swojej jakości po wielu praniach.

4. Mam uczulenie na lateks, czy mogę spać na lateksowym materacu ?

Co prawda pianka lateksowa jest dokładnie czyszczona z uczulającego białka, jednak raczej odradzamy taki zakup – aby mieć 100% pewność bezpieczeństwa. Lepiej wybrać bezpieczniejszy model – na przykład z pianki wysokoelastycznej, która tak samo długo zachowuje świeżość. Ostrożność jest w tym wypadku jak najbardziej wskazana.

5. Mam alergię na roztocza. Jaki materac wybrać?

To pytanie pojawia się najczęściej. W takim wypadku polecamy zawsze jako pierwszy model Vitmat Comfort – w pełni lateksowy, odporny na kurzy i roztocza. Bardzo dobrze sprawdzają sie także wszystkie modele hypoalergiczne antyalergiczny materac dla dzieciHilding.

6. Moje dziecko ma astmę. Co wybrać ?

W takim wypadku polecamy model Junior Vitmatu – najbezpieczniejsza opcja dla najmłodszych, także tych borykających się z astmą.

7. Czy czyszczenie materaca pozwala się pozbyć roztoczy ?

Cóż, i tak i nie. Nie polecamy czyszczenia materaca na mokro. To dość gruba konstrukcja, którą trudno jest dokładnie wysuszyć, a jeśli w środku jest wilgoć, to staje się ona idealnym miejscem dla roztoczy. Znacznie lepszym sposobem jest wyczyszczenie wierzchniej warstwy z użyciem na przykład suchego proszku (więcej na ten temat tutaj). Jeśli materac jest już stary, na pewno warto pomyśleć o nowym, na przykład lateksowym, który nie wymaga czyszczenia.

8. Czy odkurzenie materaca pomaga pozbyć się roztoczy ?

Tak, ale warto to robić z użyciem odkurzaczy, które są wyposażone w filtr HEPA. Inaczej cały kurz po prostu „przeleci” nam przez odkurzacz i wróci do powietrza. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet najdokładniejsze odkurzanie nie wyeliminuje roztoczy w 100%. Walka z nimi jest niestety dość uciążliwa.

9. Moje ciało zawsze reaguje alergicznie na różnego rodzaju chemikalia. Jak mogę sprawdzić, czy materac jest bezpieczny pod tym względem ?

Najlepszym tozwiązaniem w takim wypadku jest sprawdzenie, jakiej jakości są użyte w materacu materiały. O tym oczywiście świadczą atesty poszczególnych elementów ( np. CertiPur dla pianek). Pianki najczęściej są tym elementem, który znajduje się najbliżej ciała. Powinniśmy więc zwrócić uwagę na to, z jakiej pianki jest wykonany materac i czy ma ona jakikolwiek atest jakościowy. Równie ważne, a może najważniejsze, jest sprawdzenie tkaniny, z jakiej uszyto pokrowiec. Ponieważ to ona bezpośrednio dotyka ciała, warto aby miała ceryfikat Eko-Tex.

10. Chciałbym kupić materac hypoalergiczny z końskim włosiem, czy na na pewno ten materiał mnie nie uczuli ?

Nie, ponieważ alergia na końskie włosie jest spowodowana m.in. cebulkami włosów czy potem zwierząt. Końskie włosie jest jednak dokładnie czyszczone, zanim wykona się z niego matę. Najpierw czyści się je z użyciem wody, a następnie poddaje obróbce termicznej, co eliminuje wszystkie składniki mogące wywołać alergię. Końskie włosie nie jest też siedliskiem roztoczy, ponieważ te rozwijają się w zakamarkach. Włos koński to bardzo gładka, jednolita warstwa keratyny. Końskie włosie również bardzo szybko wysycha, co tworzy bardzo suche środowisko, nie sprzyjające rozwojowi roztoczy.

11. Niedługo zostanę mamą, jest duże prawdopodobieństwo, że moje dziecko będzie alergikiem. Jaki materacyk powinnam wybrać ?

W takim wypadku zawsze polecamy lateksowe materacyki Vitmatu. Są wyjątkowo czyste i bezpieczne, idealne nie tylko przy alergii na roztocza, ale także chemikalia. Poleca się jest również maluszkom z astmą – obecnie to najchętniej i najczęściej wybierane przez rodziców modele, którym zależy na wyjątkowej ochronie dla niemowlęcia. Lateks jest jednym z najbezpieczniejszych materiałów (obok pianek z atestem CertPur). Mamy są zawsze bardzo zadowolone z tego wyboru. Na naszym blogu można poczytać o zaletach pianki lateksowej.

12. Co z alergią na pyłki ? Czy tu materac też może pomóc ?

Jak najbardziej. W tym wypadku konieczne jest zadbanie o to, aby pokrowiec był od nich wolny – najlepiej sprawdza się częste pranie. Warto więc wybrać taki, który można prać w temperaturze do 60 stopni. Idealnie w takim przypadku sprawdzają się też cienkie materace nawierzchniowe. Znacznie łatwiej ściągnąć z nich pokrowiec do prania. Dodatkowo chronią bazowy model przed osiadaniem kurzu. Poza tym są jeszcze dodatkową warstwą komfortu, ale to już nie ma wpływu na uczulenie.

Leave a Comment