Najczęściej zadawane pytania – materace termoplastyczne.

Termoplastyczne materace zdobywają coraz wiekszą popularność wśród naszych klientów. Ponieważ jest to materiał stosunkowo nowy i niezbyt dobrze poznany, pojawia się sporo pytań i wątpliwości. Dziś chcielibyśmy na niektóre z nich odpowiedzieć, bo to może znacznie ułatwić podejmowanie decyzji dotyczących wyboru odpowiedniego modelu. Zachęcamy Was do zadawania pytań, jeśli takie się pojawiają, w komentarzach lub wiadomościach prywatnych. Na wszystkie postaramy się odpowiedzieć jak najdokładniej, aby rozwiać Wasze wątpliwości.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA O MATERACE TERMOPLASTYCZNE:

1. Na jakim podłożu można położyć materac elastyczny ? Czy musi to być płaska powierzchnia, na przykład deska, czy mogę użyć klasycznego stelaża ? Jaki stelaż wybrać pod materac termoelastyczny ?

Jak każdy innym materac, także i ten wykonany z pianki termoelastycznej, można położyć na stelażu. Trzeba jednak pamiętać, aby miał on odpowiedni rozstaw szczebelków – to akurat jest bardzo ważne. Odległość nie powinna być janpol dejmoswiększa niż cztery centymetry. Dobranie odpowiedniego podłoża pod taki model jest ważne także ze względu na ewentualną reklamację. Może zdarzyć się, że producent nie będzie jej chciał uwzględnić, jeśli używaliśmy stelaża o zbyt dużym rozstawie listew.
Choć nie jest to już konieczne, warto także pomyśleć o tym, aby nasz stelaż był elastyczny tzn. aby listwy uginały się pod ciężarem. Tego rodzaju konstrukcje łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka, ponieważ każdą listwę łączy z ramą kieszeń z tworzywa sztucznego. Spotkamy się z nazwą: sprężynujący, elastyczny, flex. Większość producentów zaleca używanie właśnie takiego podkładu – dobrze jest dopytać o ten element, kiedy będziemy robić zakupy. Elastyczny stelaż jest droższy o kilkadziesiąt złotych, jednak znacząco wydłuża żywotność materaca, a i komfort spania jest lepszy.

2. Czy mogę używać koca elektrycznego, śpiąc na termoelastycznym materacu ?

Można to robić, jednak niezbyt często. Przy długotrwałym i ciągłym używaniu, komórki pianki mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli natomiast robimy to tylko w zimne noce i nie zostawiamy koca, który ma bezpośredni kontak z wkładem pianki, włączonego przez długie godziny, nasz materac będzie miał się bardzo dobrze.

3. W jakiej temperaturze mogę wyprać pokrowiec Medicott Velur. Jest pikowany pianką termoelastyczną i boję się, że go zniszczę ?

Rzeczywiście, z pokrowcami, które są pikowane pianką, lepiej obchodzić się delikatniej. Można je jednak spokojnie wyprać w temperaturze do 30 stopni – bez wirowania i suszenia mechanicznego.

4. Skąd bierze się taka różnica w cenie materaców termoelastycznych ? Często są zbudowane tak samo, a ceny są bardzo różne.materac rumba

To zasadnicze pytanie, bo można odnieść wrażenie, że materace nie różnią się między sobą na pierwszy rzuy oka. Tutaj jednak trzeba zajrzeć do środka. Jest kilka elementów, które decydują o cenie takiego modelu. Producentów pianek termoelastycznych jest wielu, każda z firm korzysta z nieco innego materiału. Ich ceny różnią się oczywiście między sobą. Najbardziej wyraźnie widać to na przykładzie różnych pian różnych producentów.  Magniflex na przykład wykorzystuje pianki otwartokomórkowe, które dużo szybciej oddają ciepło. Klasyczne pianki, np. w materacach Hilding – choć wysokiej jakości – w naturalny sposób mają niższą cenę. Różnice pojawiają się także wtedy, kiedy sprawdzimy wysokość poszczególnych wkładów pianki. Na przykład w materacu Rumba mamy aż 7 cm pianki visco – to także podnosi cenę. I oczywiście są jeszcze pokrowce uszyte z różnych materiałów – one także mają wpływ na cenę.

5. Czy mogę użyć termoelastycznego materaca, jeśli mam problemy z kręgosłupem ?

Jak najbardziej. Jest grupa osób, na przykład te po przebytych operacjach, którym śpi się znacznie wygodniej na materacu z takim wkładem. Pianka visco ma za zadanie przede wszystkim znieść nacisk na ciało i zapewnić odczucie komfortu. Kręgosłup wspiera natomiast to, co znajduje się pod nią. Warto więc zadbać o to, aby była to powierzchnia ze strefami twardości i co najważniejsze, dopasowana do ciała. Dziś twardy materac może być bardzo wygodny  właśnie poprzez wprowadzenie warstwy pianki. Idealnym przykładem takiego modelu jest Erebu Dream Janpola – pod spodem mamy kokos, a na wierzchu piankę termoelastyczną, aby na kokosie leżało się wygodniej. Bardzo ważne jest dopasowanie do wagi – ponieważ wybranie takiego modelu może być trochę trudne, zawsze lepiej skontaktować się z nami, aby dokonać najlepszego wyboru – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

6. Wolę spać na materacu kieszonkowym. Czy są tego typu, które mają wkłady z pianki visco ?

Tak, w naszym sklepie można znaleźć kilka takich materaców. Piszemy o nich w tym poście.

7. Czy materac termoplastyczny można łączyć z regulowanym stelażem ?

Tak, tego typu modele są idealne do połączenia z regulowanym stelażem. Wyjątkiem są konstrukcje, które mają wewnątrz także twardy wkład, na przykład kokos. W opisach poszczególnych modeli znajdują się informacje, czy atm garda viscodobrze współgrają one z tego rodzaju stelażami.

8. Czy mogę użyć cieniuttkiego materaca nawierzchniowego tego rodzaju bez podkładu pod spodem ?

Oczywiście – wiele osób wykorzystuje takie toppery na przykład na kempingach czy jako materac dla gości. Oczywiście idealną miękkość zyskuje się, kiedy baza jest wyższa, jednak spokojnie można się wygodnie wyspać na takiej nakładce 🙂

9. Czy mogę użyć cienkiej podkładki visco, aby zmiękczyć sofę ?

Generalnie, jeśli sofa jest nierówna czy bardzo twarda i używamy jej do spania na co dzień, zalecamy użycie topera z pianki lateksowej. Przede wszystkim dlatego, że lateks jest bardziej wytrzymały i stabilny i dużo wolniej się zużywa. Sofy czasami mają to do siebie, że są bardzo nierówne – lateks jako powierzchnia wyrównująca znacznie lepiej się sprawdzi. Jeśli jednak sofy do spania używamy sporadycznie, nakładka z pianki termoelastycznej będzie doskonałym rozwiązaniem. Jeśli będziemy używać pianki na bardzo nierównej powierzchni, wgłębienia z czasem pojawią się i na nakładce, lepiej więc kłaść ją na stosunkowo równej powierzchni – na przykład nowy, ale zbyt twardy model.

10. Mój nowy materac, kiedy go wypróbowałam zaraz po otrzymaniu przesyłki, jest twardszy niż mi się wydawało w sklepie. Dlaczego ?

Jedną z cech pianki visco jest to, że reaguje ona na podwyższoną temperaturę. Kiedy nasz materac przyjeżdża do domu (zazwyczaj zimą przy niskich temperaturach), może się wydawać trochę twardszy. Dobrze jest zostawić go na 2,3 godziny w pokojowej temperaturze, a z czasem wróci do swojej pierwotnej miękkości.

11. Czy piankę termoelastyczną można prać w pralce, albo czyścić chemicznie – na przykład poduszki ?pokrowiec medicott velur

Nie powinno się tego robić – chyba, że producent umieścił taką informację w opisie ( np. pokrowiec Medicott Velur Hildinga). Zabrudzenia najlepiej wyczyścić miejscowo z użyciem minimalnej ilości wody i pozostawić do wyschnięcia. Piankę ciężko jest pobrudzić, jeśli używamy pokrowców, stąd też jej pranie nie powinno być konieczne.

 12. Jak poznać, czy pianka termoplastyczna w materacu jest dobrej jakości ?

Jest to stosunkowo trudne zadanie. Jednym ze sposobów jest sprawdzenie, jak szybko zareaguje na ciepło ciała. Dobrej jakości pianki dają odczucie wygodnej miękkości po pewnym czasie – nie od razu, ponieważ pianka musi się nagrzać. Wyjątkiem są bardzo miękkie modele, w których używa się pianek o niższej gęstości ( np. Rumba Hildinga). Dobrze jest zwrócić uwagę na dwie rzeczy: producenta oraz cenę. Znany producent zazwyczaj korzysta z materiałów lepszej jakości, a cena w wypadku materaców w zdecydowanej większości jest wyznacznikiem jakości.

Trochę więcej na temat pianki visco możecie znaleźć także w naszym poście o jej wadach i zaletach.

Leave a Comment