Najczęściej zadawane pytania – materace z lateksu.

Chętnie przez nas kupowane, coraz częściej doceniane nie tylko przez mamy, ale również osoby z chorobami kręgosłupa czy uczuleniami – modele lateksowe. Wciąż budzą wiele zainteresowania, dlatego postanowiliśmy napisać o nich jeszcze raz, odpowiadając na Wasze pytania. Jeśli pojawią się inne wątpliwości, zachęcamy do zadawania pytań w komentarzu, albo do kontaktu z nami – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA – MODELE LATEKSOWE

1. Czy pianki lateksowe mogą się różnić jakością ?

Oczywiście. Generalnie ich jakość zależy od tego, jaką mieszankę wykorzystuje producent. Na naszym rynku najczęściej spotyka się modele, które są tworzone z pianek będących mieszaniną naturalnego i syntetycznego lateksowy materackauczuku – to bardzo dobre połączenie, ponieważ zapewnia świetną jakość, a jednocześnie nie ma bajecznie wysokiej ceny ( modele Vitmat są tego przykładem – minimimum 20% soku z drzewa Hevea). Oczywiście można kupić również takie materace, które w 100% wykonuje się z naturalnego kauczuku ( np. Janpol Vita). Te jednak są dużo droższe, ale za to w całości z naturalnego produktu. Nie polecamy natomiast tanich modeli w pełni tworzonych z pianki sztucznej – często mają wyższą zawartość substancji chemicznych, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. Jeśli materac lateksowy jest podejrzanie tani, możemy przypuszczać, że ma sporą domieszkę sztucznego składnika.

2. Czy materac z lateksu grzeje ?

Nie. Pianka lateksowa jest bardzo przewiewna i swobodnie przepuszcza powietrze. Dodatkowo umieszczone w niej tuby wentylacyjne przyspieszają i ułatwiają ten proces. Choć lateks w dotyku przypomina nieco gumę, zupełnie nie kumuluje ciepła. Jeśli więc ktoś ma problemy z dusznościami, na takim modelu może spać spokojnie – i przewiewnie 😉

3. Czy model tego typu jest dobry przy problemach z kręgosłupem ?

Jak najbardziej. Przede wszystkim dlatego, że daje doskonałe wsparcie, a jednocześnie nie odczuwamy zbyt dużej twardości, co może się zdarzyć w przypadku modelu z kokosem. To idealna, średnia twardość, na której większość osób cierpiących na schorzenia pleców czuje się idealnie. Wyjątkiem są dwie grupy: osobom bardzo wrażliwym na nacisk i tuż po operacjach polecamy modele z pianką visco. Tym, które są ciężkie lub potrzebują bardzo twardego materaca ortopedycznego, polecamy raczej konstrukcje kieszeniowe i kokosowe.

4. Czy to prawda, że materace lateksowe są trwalsze od wszystkich innych ?

To prawda. Jako jedyne ze wszystkich konstrukcji nie tracą z czasem na wysokości. Lateksowa pianka jest też materac z naturalnego lateksuwyjątkowo odporna na stały nacisk, gniecenie i rozciąganie – idealny wybór, jeśli podejrzewamy, że materac będzie musiał wiele znieść. Na pewno nie pojawią się na nim wgłębienia, góry i doliny przez okres gwarancji, który zazwyczaj jest nie krótszy niż 10 lat – w przypadku modeli w całości z niego wykonanych.

5. Jak wygodnie śpi się dwu osobom na jednym materacu z lateksu ?

Materace z lateksu idealnie nadają się do spania dla dwóch osób. Ponieważ są bardzo elastyczne, nie odczuwa się ruchów drugiej osoby. Nie ma też efektu falowania, dlatego spokojnie można wybierać tego rodzaju model w podwójnym rozmiarze.

6. Jakie jest ryzyko wystąpienia alergii na modele dostępne w waszym sklepie ?

Absolutnie minimalne. Współpracujemy tylko z najlepszymi, sprawdzonymi producentami. Pianka lateksowa, zanim trafi do naszych domów, przechodzi szereg badań i testów. Jest poddawana wieloetapowej obróbce, aby usunąć białka mogące wywołać alergię. Nie zdarzyło nam się jeszcze, aby u kogoś wystąpiło uczulenie na ten materiał. Jeśli jednak znajdujecie się w grupie ryzyka, zachęcamy do poczytania o uczuleniu na lateks – artykuł powstał właśnie z myślą o osobach, które szczególnie obawiają się reakcji alergicznej.

7. Czy cienka warstwa lateksowa dobrze sprawdza się na przykład w modelach kieszeniowych ? Jakie jest jej zadanie ?

Na rynku sporo jest modeli, w których umieszcza się blaty lateksu. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ dzięki swoim wyjątkowym właściwościam, już kilkucentymetrowa warstwa tej pianki zapewni wygodne podparcie. Często takie modele wybierają osoby, które wolą jednak kupić tradycyjny, kieszonkowy materac. Warstwa lateksu wydłuża trwałość całej konstrukcji i eliminuje nacisk sprężyn na ciało – tak abyśmy nie odczuwali pojedynczych sprężyn pod sobą. I oczywiście zapewnia wygodne podparcie.

8. Jak zadbać o materac z lateksu ?

To jednen z dużych plusów takiego modelu – nie wymaga właściwie większych zabiegów higienicznych. Co około pół roku można zmienić jego stronę, a także położyć „nogi” w miejscu „głowy”. Od czasu do czasu można wyprać pokrowiec, a jeśli chcemy, możemy także materac przewietrzyć w zacienionym miejscu. Jeśli chcemy ograniczyć częstotliwość prania pokrowca, można na niego nałożyć nakładkę ochronną, na przykład taką jak od Janpola czy Hildinga. Lateksowa pianka nie brudzi się tak łatwo, nie zbiera też kurzu, dlatego to idealne rozwiązanie dla alergików. Jeśli chcemy mieć pewność, że jest idealnie czysta, można powierzchnię materaca przecierać co jakiś czas wilgotną gąbką.

9. Zauważyłem, że materace z lateksu mają jedną, a czasami tylko dwie twardości. Dlaczego ?

Wynika to z niezwykłych właściwości tego materiału. Jest na tyle elastyczny i sprężysty jednocześnie, że nie ma materac lateks pianka termoelastycznakonieczności wprowadzania większej ilości twardości. W zdecydowanej wiekszości, producenci ograniczają się do tworzenia H2 ( dla osób o wadze do 8o-90 kg) oraz H3 (powyżej 80-90 kg do około 120-130). Te dwie twardości w zupełności wystarczą, aby zaspokoić potrzeby klientów i dobrać wygodne podłoże właściwie dla każdego.

10. Czy mogę spać na lateksowym materacu bez pokrowca ?

🙂 To jedno z ciekawszych pytań, które się pojawiło 🙂 Ale raczej odradzamy taki proceder 🙂 Pokrowiec wydłuża żywotność materaca, ponieważ minimalizuje otarcia, a także nie dopuszcza do kontaktu z potem, który może działać korodująco na piankę. Jego pranie jest znacznie łatwiejsze, niż czyszczenie dużej powierzchni lateksowego materaca.

11. Czy lateksowy materac jest zdrowy ? Czy mogę bez obaw położyć na nim dziecko ?

Jak najbardziej. Lateksowe materace dla dzieci i niemowląt są obecnie jednymi z najchętniej i najczęściej kupowanych, bo rzeczywiście sa najzdrowsze. Pianka lateksowa jest idealna nawet dla alergików. Hypoalergiczna, odporna na rozwój roztoczy i innych mikroorganizmów, w tym także pleśni. Jedynym wyjątkiem, w którym radzimy najpierw sprawdzić reakcję organizmu, jest sytuacja, kiedy ktoś ma uczulenie na lateks, ale zdarza się ona bardzo rzadko.

12. Jaka jest różnica pomiędzy materacem lateksowym, a termoelastycznym ?

Główna różnica to odczucie, jakie dają, a jest ono inne w przypadku każdego materaca. Pianka visco lekko się zapada, jest mięciutka i powoli powraca do swojego kształtu, kiedy zmieniamy pozycję. Lateks natomiast błyskawicznie dopasowuje się do ciała i jest bardziej sprężysty. Więcej na ten temat można poczytać w artykule, w którym powrównujemy te dwa materiały.

13. Czy mogę utwardzić zbyt miękki materac nakładką z lateksu ?

Nie, taki zabieg raczej się nie sprawdzi. Generalna zasada tworzenia materaców mówi o tym, że baza musi być twardsza od tego, co na niej kładziemy. Tak więc ułożenie lateksowego toppera na miękkim materacu nie spełni swojego zadania.

14. Czy lateks jest wygodny ?

Jest to jedno z pytań, na które ciężko się odpowiada, ponieważ wiele zależy tutaj przede wszystkim od preferencji. Jednak zdecydowana większość osób odczuwa go jako bardzo wygodne podłoże, więc nie zawahałabym się na tak postawione pytanie odpowiedzieć: tak. Na pewno jest o wiele bardziej wygodny niż mocno utwardzone materace. Jedynym materiałem, który można by uznać za jeszcze bardziej wygodny, jest chyba tylko pianka visco.

Leave a Comment