Najczęściej zadawane pytania – materace z pianki.

Coraz częściej przekonujemy się do pianek i chętniej kupujemy materace z nich wykonane. Wydają się nam być całkiem prostą konstrukcją, jednak wiele ich zalet jest niewidocznych dla oka. Jakość pianki jest ukryta w jej wnętrzu, mnogość materiałów tego typu może zaskakiwać. Zaawansowane technologie pozwalają na stworzenie materiału równie trwalego, co wkłady kieszeniowe. Trudno dziś określić w wielu przypadkach, który materac jest bardziej wytrzymały.

Ponieważ cały czas pamiętamy raczej kiepskiej jakości modele sprzed 20-30 lat, zazwyczaj pojawia się sporo pytań. Dziś postanowiliśmy na niektóre z nich odpowiedzieć. Jeśli macie Jakieś pytania, zachęcamy do zadawania ich w komentarzu albo do kontaktu z nami.

Pomagamy dobrać materac piankowy z naszej oferty: tel. 694 860 999 lub mailowo: info@supermaterace.com.pl

MATERACE Z PIANKI – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

1. Kiedy odpakowałem materac, poczułem lekkie, chemiczny zapach. Czy to normalne ? Czy mój materac będzie tak pachniał cały czas ?

Nowo wyprodukowana pianka poliuretanowa ma charakterystyczny zapach – najczęściej przypomina on zapach świeżej farby. Wszystkie materace z pianki – nawet te wykonywane z materiałów z atestami ekologicznymi, jak na piankowy materac atmprzykład CertiPur, mają taki zapach. Firma Europur, która zjamuje się wydawaniem certyfikatu potwierdza na swojej stronie, że zapach jest czymś normalnym. Zazwyczaj znika on w przeciągu kilku dni, zanim trafi do klienta. Zaleca również, aby producenci dokładali wszelkich starań, aby nie był on obecny w gotowych produktach, które trafiają już do klientów. Niekiedy jednak zapach może się utrzymać, na przykład jeśli materac nie przebywał wystarczająco długo na powietrzu. Trzeba pamiętać o tym, że wiele takich modeli jest pakowanych próżniowo, aby ułatwić transport, a to w naturalny sposób opóźnia „wietrzenie”. Jeśli materac wydziela zapach, a jest wykonany z atestowanej pianki, nie ma powodu do niepokoju ( pianki atestowane poddawane są m.in. testowi na ilość substancji lotnych, które mogą zanieczyszczać powietrze). Zapach powinien zniknąć po kilku dniach. Dobrze jest usunąć prześcieradła i inne przykrycia, aby przyspieszyć proces. Jeśli natomiast jest bardzo intensywny, zawsze zalecamy skontaktowanie się z nami. Niektóre osoby są wyjątkowo wrażliwe na zapachy.

2. Mój materac jest pakowany próżniowo. Kiedy będę mogła z niego normalnie korzystać ?

Pakowanie próżniowe polega na ciasnym zwinięciu materaca w rulon, umieszczeniu go w plastikowym worku oraz odessaniu powietrza. Tego typu pakowanie działa na podobnej zasadzie, jak próżniowe pakowanie żywności. Główną zaletą jest zmniejszenie objętości materaca nawet go 70-80%. Ma to aspekt ekologiczny – można przewieźć jednym transportem więcej sztuk. Doskonale sprawdza się także w magazynowaniu większych ilości, czy nawet już w domu, kiedy na przykład nasza sypialnia nie jest jeszcze wykończona. Wtedy tak spakowany materac nie zajmuje zbyt wiele miejsca i łatwiej go przenieść. Wielu producentów wykorzystuje pakowanie próżniowe i taki sposób nie ma właściwie wpływu na jakość.

Materac pakowany próżniowo zazwyczaj odzyskuje około 80% swojej objętości w ciągu kilku pierwszych godzin. 12 godzin spokojnie wystarczy, aby można było na nim normalnie spać.

3. Jak odróżnić piankowy materac dobrej jakości od tego złej jakości ?

Jest kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, choć oczywiście ich kombinacji może być sporo:

 • rodzaj pianki poliuretanowej – generalnie można przyjąć, że im pianka bardziej nowoczesna, tym model będzie trwalszy, a więc wygodniejszy i przeżyje dłużej. Najbardziej klasyczne są materaca z pianek poliuretanowych. Pianki wysokoelastyczne ( tzw. HR, wysokoplastyczne) są już bardziej trwałe i zalecamy kupowanie właśnie takich. Nie odkształcają się, mogą być nawet bardzo miękkie, a mimo to zachowają dobrą formę. Pianek na rynku jest dziś mnóstwo, dlatego warto – jesli chcemy kupić model z pianki – znać kilka ich rodzajów, aby wiedzieć mniej więcej, z jakim materiałem mamy do czynienia;
 • reputacja producenta – to chyba najbardziej sprawdzony sposób. Jeśli firma jest znana i ceniona, możemy być bardziej pewni, że kupimy model dobrej jakości;
 • w przypadku wiekszości piankowych materaców, dobrym wyznacznikiem jest także waga. Generalnie im model cięższy, tym będzie bardziej trwały i wytrzymały;
 • atesty – te są bez wątpienia bardzo wiarygodne. Większość ekologicznych certyfikatów jest wydawana po zbadaniu pianki w wielu różnych aspektach, takich jak na przykład wydzielanie zapachu, trwałość oraz breakdance materaczawartość szkodliwych chemikaliów. Dobre jakościowo materace z pianki powinni być również bezpieczne dla zdrowia.

4. Czy wszystkie materace piankowe można połączyć z regulowanym stelażem ?

Generalnie tak. Wyjątkiem są jednak te, w których umieszczony jest wkład ze sztywnego materiału, np. z włókna kokosowego (tak jak np. materac Janpol Tytan). Takich modeli nie łączy się z regulowanym stelażem. W opisach poszczególnych modeli zawsze umieszczona jest odpowiednia informacja.

5. Do tej pory spałem na kieszeniowym materacu. Jak długo moje ciało będzie się przyzwyczajało do modelu z pianki ?

Pewne różnice w odczuwaniu mijają już po kilku nocach – w zależności od indywidualnej wrażliwości. Ciało natomiast do nowego materaca przyzwyczaja się w ciągu około 3-4 tygodni. Jeśli poprzedni materac nie był zbyt wygodny, ulgę można odczuć już po pierwszej nocy.

6. Jakiego stelaża powienienem użyć pod materac z pianki ?

Użycie lepszej jakości stelaża pomaga znacznie wydłużyć jego żywotność. Zawsze zalecamy, aby pod materacem położyć stelaż elastyczny czyli sprężynujący. W takim stelażu listewki są przymocowane do ramy w sposób janpol dainoelastyczny, a więc uginają się pod obciążeniem. Istnieje również możliwość wyregulowania twardości w środkowej części. Modele sprężynujących stelaży nie są dużo droższe, a z pewnością znacząco podwyższają komfort snu. Co najważniejsze, przejmują część ciężaru z materaca na siebie, a więc materac żyje dłużej. W przypadku pewnych modeli, producenci zalecają używanie właśnie takiego rozwiązania.

7. Czym różni się zimna pianka od zwykłej pianki ?

Zimne pianki tłoczone są w niższej temperaturze. Ich właściwości są takie same, jak w przypadku klasycznych pianek. Proces produkcji jest jednak dużo bardziej ekologiczny, ponieważ nie wymaga zużycia tak dużej ilości energii.

8. Jestem ciężki, czy mogę spań na piankowym materacu ?

Technologiczne osiągnięcia pozwoliły producentom na wykorzystanie pianek także modelach dla osób cięższych. Tak więc jest to możliwe, trzeba jednak pamiętać o tym, aby wybrać model o wyższej twardości. Jeśli jednak ktoś waży ponad 120 kg, zalecamy zazwyczaj wybór twardszego materaca z wkładem kieszonkowym. Większość cięższych osób, które testowały modele w naszym salonie, ostatecznie wybierała właśnie takie. Kieszeniowe modele dają odczucie dobrej stabilności. Generalnie jednak nawet ktoś ciężki może spokojnie spać na piankowym materacu, o ile twardość została dobrze dobrana. Doskonałym przykładem jest Tytan Janpola – model z pianki dla bardzo ciękich osób.

9.  Zauważyłam, że w waszym sklepie jest kilka materaców piankowych, które mają tylko jedną stronę użytkową, a są dość drogie. Czy taki nie zużyje się szybciej, jeśli nie będę go odwracać ?

Rzeczywiście, kilku producentów ma w swojej ofercie materace o jednej stronie użtykowej. Generalnie modele jednostronne to albo bardzo tanie materace sprężynowe, albo właśnie modele powstające w nowoczesnej technologii. Głównym celem tworzenia takich materaców (jak np. Hilding Rumba) jest wyeliminowanie konieczności zmiany stron. Często o tym zapominamy, albo po prostu nie chcemy dodawać sobie zajęć – jednostronny model jest wygodniejszy w użytkowaniu. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na takie połączenie pianek wysokiej jakości, że nie ma konieczności odwracania materaca. Możemy spać na modelu przez okres minimum trwania salsa materacgwarancji, a często znacznie dłużej. Jednostronne materace Hildinga mają po 10- 15 lat gwarancji i spokojnie posłużą nam przez ten czas. A my nie musimy się martwić o odwracanie.

10. Skąd biora się takie duże różnice w cenie piankowych materaców ?

Rzeczywiście, piankowe modele są tymi, w których różnice są największe. Główna przyczyna to cena materiałów, a więc pianek, które są wykorzystywane do ich produkcji. Nowsze i bardziej zaawansowane technologie (np. pianki takie jak Pantera czy Naturalis, w których używa się olejów roślinnych) są w naturalny sposób droższe. Cena często zależy także od wysokości modelu. Generalnie, im materac wyższy, tym jego cena będzie wyższa ( to oczywiście wiąże się z koniecznością użycia większej ilości pianki). Na cenę na wpływ również tkanina, której użyto w pokrowcu materaca. Modele, w których wykorzystuje się wzbogacane tkaniny (np. takie z apreturą srebra czy kapsułkami witaminowymi), także będą miały nieco wyższą cenę.

11. Mój materac dotarł do mnie zwinięty w rulon. Szczerze mówiąc, trochę się przestraszyłam, kiedy to zobaczyłam. Dlaczego tak się stało ?

Wielu producentów pakuje swoje materace próżniowo. W naturalny sposób tracą one wówczas wiele ze swojej objętości. Takie pakowanie w żaden sposób nie działa niszcząco na materac. Pozwala także na łatwiejszy transport i przechowywanie. Pianki są niezwykle elastyczne i plastyczne i szybko wracają do pożądanej formy. Wszystkie modele, które do Was wysyłamy, a przychodzą do Was w takiej formie, są pakowane próżniowo przez producenta.

 • Beata

  Witam, chcialam sie dowiedziec czy materac piankowy musi lezec te 72 godziny do napompowania czy moze stac pionowo. Pozdrawiam

 • Admin

  Dzień dobry Pani Beato,

  pianka będzie się rozprężać w swoim kierunku, bez względu na sposób ułożenia. Myślę, że spokojnie może Pani postawić materac w pionie, o ile oczywiście da się tak postawić.

Leave a Comment