Najczęściej zadawane pytania – modele ortopedyczne.

Sporo osób odwiedza nas w sklepie, poszukując idealnego modelu, ponieważ mają problemy z kręgosłupem. To jedna z najczęstszych przyczyn, która powoduje, że decydujemy się na wymianę starego materaca, albo na dokładniejsze testowanie, aby wybrac coś, co zminimalizuje ból.

Nasza oferta modeli ortopedycznych jest stosunkowo szeroka i w zależności od konkretnych problemów proponujemy modele lateksowe, termoelastyczne lub specjalnie utwardzane. Zawsze najlepszym rozwiązaniem, zanim zdecydujemy się na zakup, jest uzyskanie jak najwiekszej ilości informacji. Dlatego chętnie odpowiadamy na Wasze pytania, bo niektóre odpowiedzi rozwiewają sporo wątpliwości. Cały czas jesteśmy do Waszej dyspozycji, aby pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru – zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

MODELE ORTOPEDYCZNE – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

1. Jak często powinienen zmieniać materac na nowy, jeśli mam problemy z kręgosłupem ?

Generalnie przyjmuje się, że osoby mające problemy z kręgosłupem powinny wymieniać materac nieco częściej, niż takie, które nie mają z nim problemów ( rekomendowany okres to co 5-7 lat). Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak jednoznaczna. Najprostszym sposobem na to, aby zorientować się, że już czas na nowy materac, jest ocena, jak nam się spało przez ostatnie kilka nocy. Być może budzimy się z bólem, ale nie jesteśmy pewni, czy flamenco hilding materacjest on spowodowany właśnie złym podłożem. Niekiedy można to rozpoznać po tym, że po wstaniu z łóżka, ból mija po około godzinie. Czasem po rozciągnięciu się i rozgrzaniu ciała. Być może budzimy się w nocy i musimy wstać, aby plecy przestały boleć. Wtedy można przypuszczać, że to właśnie materac powoduje tę dolegliwość.

Średni czas używania materaca może się więc wydłużyć lub skrócić. Wszystko zależy od jego jakości oraz użytych materiałów, ale przede wszystkim od tego, jak dobrze został dobrany do naszej wagi i preferencji. Jednak nawet najlepiej dobrany materac powinno się zmienić, kiedy zaczyna nam się na nim spać niekomfortowo. Dlaczego ? Jak w każdym przypadku, materac także zwyczajnie z czasem się zużywa. Być może nowy materac został nieodpowiednio dobrany twardością. Wtedy warto poszukać rozwiązania od razu, aby ból pleców się nie nasilał. Nie zawsze konieczny jest zakup nowego, lepszego modelu – są sposoby na to, aby materac stał się wygodniejszy (np. poprzez zastosowanie cienkich nakładek).

2. Czy twardszy materac jest zawsze lepszy ?

Istnieje ogólne przekonanie, że w przypadku chorób kręgosłupa twardsze materace są lepsze, to jednak nie zawsze jest prawdą. Zbyt twardy materac może zbytnio wyginać plecy i powodować ich ból, zwłaszcza w dolnej części kręgosłupa. Jeśli materac jest twardy, a jednocześnie nie daje odpowiedniego wsparcia, nie złagodzi bólu pleców. Więcej informacji na temat dobierania odpowiedniej twardości mozna znaleźć w naszym artykule na ten temat, w którym umieścilismy również rady od fizjoterapeutów.

3. Co mogę zmienić w moim łóżku, aby złagodzić dolegliwości związane z kręgosłupem ?

Jeśli dolegliwości związane z plecami są bardzo dokuczliwe, polecamy niekiedy ułożenie pod materacem regulowanego stelaża. Idealne są w tym przypadku modele regulowane elektrycznie, ponieważ ich konstrukcja pozwala na idealne ułożenie w najwygodniejszej pozycji, w której ból jest minimalizowany. Wielu osobom pomaga ułożenie się w tzw.pozycji  zero-gravity, która odciąża kręgosłup i zmniejsza napięcie mięśni. Piszemy o tym w jednym z naszych artykułów. Równie ważne jest dobranie poduszki, która utrzyma kręgosłup w naturalnej pozycji – więcej tutaj.

4. Dlaczego kiedyś mogłam spać na twardszym materacu, a teraz taka sama twardość powoduje ból pleców ?

To prawda, młodszy kręgosłup znacznie lepiej przystosowuje się do twardszego materaca. Z czasem osłabia się nieco jego elastyczność, także na skutek przebytych urazów czy obciążeń. Właśnie z tego powodu starsze osoby zazwyczaj czyją się lepiej, leżąc na nieco bardziej miękkim materacu, podczas gdy młodsze lepiej tolerują te twardsze.

5. Szukam nieco bardziej miękkiego materaca i przypuszczam, że zajmie mi to sporo czasu. Czy w międzyczasie mogę jakoś zmiękczyć materac, aby zredukować ból i dyskomfort ?

Jeśli wiemy, że nie kupimy nowego materaca w przeciągu kilku następnych miesięcy, można wypróbować cienkie miekki materac ortopedycznynakładki, które pomogą zminimalizować niewygodę i ból. Jeśli problem jest bardzo dokuczliwy, najlepiej sprawdzi się nawierzchniowy materac z pianki termoelastycznej, która jest mięciutka – bez obaw można jej użyć. To kilkucentymetrowa warstwa pianki, której zadaniem jest właśnie podnieś komfort użytkowania zbyt twardego materca. Nakładka z takiego materiału zminimalizuje nacisk, a podparcie zapewni warstwa, która znajduje się pod nią, czyli nasz dotychczasowy materac.

6. Na powinienem jeszcze zwrócić uwagę poza materacem ?

Bardzo ważnym elementem jest także poduszka, której powinnismy się dokładnie przyjrzeć. Na pewo nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ wypycha głowę i szyję do góry. Kręgosłup jest wykrzywiony w górnej części, a to zazwyczaj powoduje ból karku. Najlepiej kiedy poduszka utrzymuje kręgosłup na odcinku szyi w lini prostej – nie widać żadnych załamań, a cały kręgosłup aż po głowę zachowuje linię prostą. Innymi słowy poduszka jest podporą dla głowy i przedłuża prostą linię kręgosłupa. Fizjoterapeuci często polecają modele z pianki termoelastycznej. Kiedy kładziemy się na takiej poduszce bokiem, zapada się ona pod ciężarem, ale tylko do momentu, aż kręgosłup nie osiągnie linii prostej, a więc takiej, która jest najbardziej pożądana. Sama pianka jest miękka i świetnie redukuje nacisk, relaksując mięśnie w obrębie karku, co też wpływa na lepszą jakość snu.

7. Jestem trochę zdezorientowany, modeli ortopedycznych jest sporo, podobnie jak firm. Nie wiem, co kupić !!!

Rzeczywiście, zakup materaca może sprawiać problem, zwłaszcza, że opcji mamy dziś sporo. Zawsze warto się z nami skontaktować – ponieważ mamy spore doświadczenie, jest nam zdecydowanie łatwiej polecić konkretny model, materac z utwardzona strefa ledzwiowadopasowany do konkretnych potrzeb. Tel. 600 316 440.

8. Jestem ciężki, a dodatkowo mam spore problemy z kręgosłupem, co powinienem wybrać ?

Zazwyczaj w takiej sytuacji polecamy modele z wkładem koksowym. Przy wyższej wadze, dobrze dopasowują się do ciała. Warto też zwrócić uwagę na materace ortopedyczne, które mają utwardzoną środkową cześć – tak jak na przykład w modelu ATM Tenno. Takie rozwiązanie stworzono właśnie po to, aby lepiej wesprzeć najcięższą część ciała i utrzymać kręgosłup w prostej linii. Koniecznie trzeba też pamiętać o dobraniu twardości do ciała.

9. Jakie modele polecacie dla dzieci ze skoliozą ?

Najczęściej są to modele lateksowe w twardości H2 ( na przykład Junior Vitmat). Na tyle miękkie i elastyczne, aby mogły idealnie dopasować się do ciała, a to jest najważniejsze. Są dodatkowo antyalergiczne, co w przypadku młodszych użytkowników również jest istotne.

Leave a Comment