Najczęściej zadawane pytania o modele ATM.

Firma ATM jest dość wyjątkowa na naszym rynku. Przede wszystkim dlatego, że jako jedna z niewielu specjalizuje się w piankach. Materace z nich wykonywane prawdopodobnie za jakiś czas zastąpią całkowicie te z wkładami kieszonkowymi. Dlatego już dziś warto przyglądać się im uważnie. Pomimo młodego wieku, ATM doskonale radzi sobie na rynku, oferując swoim klientom całą gamę modeli – od tych najprostszych, aż po najbardziej luksusowe i wyrafinowane. A zwieńczeniem doskonałych projektów na pewno są wyjątkowo piękne pokrowce.

Dziś odpowiadamy na Wasze pytania odnośnie materaców ATM, bo jest ich całkiem sporo:

1. Czym ATM różni się od innych producentów, którzy także robią materace z pianek ?

Jest kilka takich bardzo charakterystycznych cech firmy ATM, których nie spotkamy u nikogo innego, nawet jeśli sprawdzimy ofertę zagranicznych producentów. Pierwszą z nich jest na pewno wykorzystanie zimnej pianki. To bardzej ekologiczna alternatywa dla klasycznych pianek, także dlatego, że tłoczy się je z użyciem mniejszej ilości energii elektrycznej. Drugą zaletą modeli, która jest bardzo przydatna zwłaszcza przy kupowaniu materaca na odległość, jest sposób oznaczenia twardości.

Temu oznaczeniu warto poświęcić trochę więcej uwagi. Mamy tutaj coś w rodzaju dwuetapowego filtrowania. Każdy z modeli ma swoją twardość: jest miękki, średniotwardy lub twardy. Na tej podstawie możemy sobie wybierać materac w zależności od tego, jakie lubimy podłoże (nie myślimy jeszcze o swojej wadze). Drugi etap to wybieranie materaca właśnie w zależności od wagi. Większość modeli jest dostępnych  opcji H2 (dla wagi do 80 kg) lub H3 (waga 80-120 kg). Załóżmy, że ktoś lubi miękkie materace i waży 100 kg. Na początku szuka więc w ofercie firmy miękkiego materaca, a następnie wybiera go w twardości H3. I gotowe. To bardzo przydatny sposób oznaczania twardości, który na pewno bardzo ułatwia wybór i wyróżnia ATM spośród innych producentów.

pianki atm2. Mój materac ma inny kolor niż na zdjęciu. Pianki nie są tak intensywnie wybarwione, czy to wada ?

Nie, to najzupełniej naturalne. Na zdjęciach kolory są wyostrzone, więc na żywo pianki mogą być nieco bledsze. Jeśli na kolorze wkładu zauważymy też pewne nieregularności, to także zupełnie normalne. Pianki tłoczone z mniejszą ilością chemikaliów niekiedy mają takie odbarwienia, ale nie mają one żadnego wpływu na jakość materaca (czasem mówi się o marmurkowym wybarwieniu).

3. Chcę kupić najprostszy model z pianki, zależy mi na dobrej jakości. Co polecacie ?

Największą popularnością pośród najprostszych modeli ATM cieszy się Cortona. Jest niezwykle prosto zbudowana, bo to tylko jeden blok piany. Tutaj jednak najważniejsza stała się bardzo wysoka jakość samego materiału. To zdecydowanie najlepszy wybór w takiej sytuacji.

4. Jaki stelaż powinienem położyć pod materace tej firmy ?

Ponieważ mamy tutaj głównie pianki, najlepiej jest użyć modelu sprężynującego (takiego, jak na przykład Hilding Family). Zdecydowana większość materaców może być używana obustronnie, dlatego trzeba zadbać o podparcie spodu. Elastyczny stelaż nie będzie deformował warstwy, która aktualnie go dotyka. Deformowanie spodu nie jest może tak istotne w przypadku modeli jednostronnych, jednak tutaj trzeba mu zapobiegać. W przeciwnym razie będziemy musieli spać na pofałdowanej powierzchni, kiedy zmienimy stronę materaca. Najlepiej byłoby, gdyby szczeble stelaża były od siebie oddalone nie więcej niż 3, max. 4 cm. Odpowiednie podparcie jest też ważne ze względu na ewentualną reklamację. Producent może jej nie rozpatrzyć, jeśli uzna, że używaliśmy nieodpowiedniego stelaża.

5. Czy mogę spać na materacu, jeśli zdjęłam topper z pianką ?

Jak najbardziej. Taka konstrukcja została zaplanowana z dwóch powodów. Po pierwsze po to, aby łatwiej było zadbać o czystość materaca – wystarczy ściągnąć tylko górę, nie musimy zdejmować całego pokrowca. Drugie zadanie to właśnie zmiana twardości podłoża. Pod topperem znajduje się twardsza warstwa wspierająca, na której także można spać. Jeśli ktoś akurat nie ma ochoty spać na bardzo miękkim podłożu, może zdjąć topper i spać na zimnej piance, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

6. Czy mam wyciągać piankę z toppera, zanim go wypiorę?

Tak, piankę najlepiej wyjąć przed praniem, ponieważ nie najlepiej znosi ona kontakt z wodą – może stracić swoje właściwości.

7. Czy mogę zamówić materac, który będzie miał piankę visco w odpinanym topperze – materac, który chcę kupić nie ma takiej opcji, pianka jest w środku.

Niestety, topper z pianką visco umieszczoną w środku jest wykonywany tylko do niektórych modeli. Jeśli nie ma takiego materaca w sklepie, nie ma możliwości zmiany jego budowy.

8. Który z materaców jest najbardziej ekologiczny ?

Wszystkie modele ATM są niezwykle czyste, mogą być na przykład bez wyjątku używane przez alergików. Jeśli jednak spojrzeć na materiały użyte w poszczególnych materacach, to na pewno na uwagę zasługuje model Cortina Lux. Przede wszystkim dlatego, że użyto tam pianki Naturalis, w której znajdziemy naturalny olej rycynowy. Tego typu rozwiązanie jest niezwykle nowoczesne, bo olejami roślinnymi zastępuje się oleje z ropy naftowej. To zdecydowanie najbardziej ekologiczny model ATM.

9. Nie znam tej firmy, skąd mogę wiedzieć, że ich materace są bezpieczne ? Sporo się słyszy o toksycznych piankach.

Rzeczywiście, zawsze trzeba upewnić się, że piana umieszczona w materacu jest bezpieczna, ponieważ chodzi o nasze zdrowie. Najlepszym sposobem jest sprawdzanie certyfikatów, bo jako konsumenci właściwie tylko w  taki sposób możemy sprawdzić jakość. ATM korzysta z pianek i tkanin produkowanych w Niemczech przez najbardziej znanych producentów. Ich materiały spełniają wymogi atestu LGA. Jest to bardzo rozbudowany, kompleksowy atest, który potwierdza m.in, że dany produkt nie zawiera substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska, jest bezpieczny w użytkowaniu itd. Jednym słowem bierze pod lupę wszystkie te elementy, które mogą budzić wątpliwość. Każda piana użyta przez ATM takie atesty posiada. Nie ma więc tutaj mowy na przykład o ulatniających się szkodliwych substancjach lotnych, czyli o nieprzyjemnym zapachu. Doskonałym sposobem na to, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak rzeczywiście materac jest bezpieczny (to już tak nie tylko odnośnie ATM), jest szukanie informacji na temat poszczególnych składowych, czyli w tym wypadku konkretnych pian. Wbrew pozorom w taki sposób można znaleźć całkiem sporo przydatnych informacji.

10. Czy moje dziecko może spać na takim modelu ?

Jak najbardziej, to jedne z najbardziej bezpiecznych modeli na naszym rynku. A dodatkowo pianki są najczęściej polecane dla dzieci. Warto wybrać któryś z materaców o średniej twardości, w twardości H2.

 

Leave a Comment