Najczęściej zadawane pytania – twarde modele.

Dziś twardy materac to nie tylko jedna konstrukcja, ale sporo różnych rozwiązań. Dlatego też mamy zazwyczaj sporo pytań ich dotyczących. To właśnie twardość jest tym, z czym zazwyczaj mamy sporo problemów. Dopasowanie twardego materaca, może więc być nieco kłopotliwe, ale przy odpowiedniem wsparciu każdy z nas może wybrać dobrze dopasowany do siebie model.

A to kilka najczęściej pojawiających się pytań. Zachęcamy do zadawania ich także w komentarzu lub w prywatnych wiadomościach, jeśli macie jakieś wątpliwości – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

TWARDE MATERACE – NAJCZĘŚCIEJ POJAWIAJĄCE SIĘ PYTANIA:

1. Który materac jest najbardziej odpowiedni dla ciężkiej osoby ?

Nie ma jednego idealnego, twardego materaca, na którym każdy wyśpi się wygodnie – być może też dlatego jego wybór może być trochę trudny. Wszystko zależy od naszych preferencji. Na pewno twardsze modele powinny za miekki materac1wybierać osoby o wadze powyżej 80 kg. Są jednak firmy – takie jak na przykład ATM – które projektują miękkie modele dla cięższych osób. Przede wszystkim, przeglądając dany model, powinniśmy wziąć pod uwagę, dla jakiej wagi jest on przeznaczony. Te, które umieściliśmy w kategorii twardych, wszystkie będa odpowiednie przy wyższej wadze.

Każdy producent ma jednak własne oznaczenia – na nie także należy zwracać uwagę. Różne materiały także inaczej się zachowują przy wyższym obciążeniu. W opisie materaca staramy się umieścić informację, dla kogo jest on odpowiedni.

Odpowiadając jednak na to pytanie ogólnie: wszystkie materiały – nawet pianka termoelastyczna – są odpowiednie dla ciężkiej osoby, jeśli dobrze dobierzemy twardość. Wyjątkiem są osoby o wadze powyżej 120 kg, które raczej powinny wybierać bardziej stabilne modele kieszeniowe, najlepiej z wkładem kokosowym.

2. Słyszałem, że twardsze materace żyją dłużej. Czy to prawda ?

Nie do końca. Wszystko zależy od jakości materiałów, które są użyte. Kiedy wybieramy znaną i cenioną firmę, jej model twardy i nawet ten bardzo miękki będą służyły nam najprawdopodobniej przez taki sam okres czasu. Twardość nie jest więc miarą trwałości materaca, a raczej odpowiada za komfort leżenia. A każdy jak wiadomo woli trochę inne podłoże – jedna osoba miękkie, inna zaś nawet bardzo twarde.

3. Czy to prawda, że twardy materac jest najlepszy dla kręgosłupa ?

To jeden ze stereotypów, który niestety nadal pokutuje. Owszem, są osoby, którym zaleca się spanie na twardych modelach, jednak generalnie to nie twardość decyduje o tym, czy materac jest zdrowy, czy nie. Najważniejsze jest idealne dopasowanie do ciała, tak aby kręgosłup znajdował się w anatomicznej pozycji. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

4. Czy twarde materace można łączyć z regulowanymi stelażami ?

Wszystko zależy od tego, jaka technologia jest wykorzystywana do ich wyprodukowania. Na przykład modele z kokosem nie nadają się do połączenia z regulowanym stelażem – mata mogłaby popękać. W naszych opisach znajduje się taka informacja. Jeśli nie macie pewności, dobrze jest zadzwonić – pomożemy wybrać twardy model, którego pozycję można regulować.

5. Jaki jest najlepszy stelaż pod twardy materac ?

Zazwyczaj zalezy na na tym, aby materac żył jak najdłużej. Warto więce zadbać także o to, co znajduje się pod nim. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie modelu elastycznego (sprężynującego). To szczególnie ważne w przypadku twardych materaców, bo zazwyczaj osoby z nich korzystające ważą więcej.

Stelaż tego typu ma ruchome listewki, które uginają się delikatnie przy obciążeniu. Dzieje się tak dlatego, że przejmują go na siebie. Tak więc w naturalny sposób materac jest wystawiony na działanie mniejszych sił, co sprawia naturalnie, że wolniej się „starzeje”. Warto zainwestować w takie podparcie dla materaca, bo elastyczne stelaże nie są dużo droższe, a podnoszą także komfort leżenia – możemy sobie w nich również regulować twardość środka.

6. Co właściwie znaczy określenie „twardy materac” ?

Rzeczywiście, to określenie można interpretować na dwa sposoby i stąd najprawdopodobniej wynika też sporo nieporozumień.

Kiedy ludzie mówią „twardy materac” zazwyczaj mają na myśli taki, który dobrze wesprze ciało. Jednak oznaczenie twardości ( np. H2, H3 itd. ) tak naprawdę odnosi się do odczucia, jakie mamy, kiedy leżymy na materacu. Jeśli więc ktoś poszukuje materaca, który ma dawać odczucie sporej twardości, to wtedy rzeczywiście szuka twardego modelu.

20 czy 30 lat temu, kiedy najpopularniejsze były modele sprężynowe, najlepiej wspierały ciało właśnie te najtwardsze. Dziś natomiast nowoczesne technologie sprawiły, że można zapewnić doskonałe wsparcie ciała, ale jednocześnie bardzo różne poziomy odczucia twardości. Tak więc nawet mięciutki model może jednocześnie doskonale wspierać ciało.

Jednak przyzwyczajeni do starszych modeli, nadal będziemy pytać o „dobry, twardy” materac, ponieważ nie musimy wiedzieć, że twardość (czyli odczucie) jest dziś czymś innym niż dobre wsparcie ciała.  Warto wiedzieć, że często dobrze wspierający ciało materac to dzisiaj taki, który ma strefy komfortu, a więc daje miłe i przyjemne podparcie. Można więc znaleźć modele idealnie wspierające ciało, które będą i super twarde i bardzo miękkie. Cała sztuka w dobraniu dobrego materaca polega więc na znalezieniu idealnego połączenia dwóch składowych: po pierwsze idealnego wsparcia kręgosłupa (w zależności od wagi), a po drugie najwygodniejszego odczucia twardości/miękkości ( to już w zależności od indywidualnych preferencji).

7. Mój mąż jest ciężki, ja jestem leciutka. Do tej pory, ze względu na jego problemy z kręgosłupem, spaliśmy na twardym materacu. Dla mnie jednak takie podłoże jest za twarde i odczuwam to coraz bardziej każdego ranka. Czy jest na to jakiś sposób ?

Oczywiście. Producenci nie zapomnieli również o parach, które różnią się bardzo wagą, a korzystają z jednego łóżka. Takiemu problemowi można zalpobiec na kilka sposobów:

  • kupno modelu „dual” – to stosunkowo młode rozwiązanie, stworzone z myślą o takich właśnie sytuacjach. To jeden podwójny materac, jednak podzielony na dwie strefy. Jedna z nich jest bardziej miękka, a druga bardziej stabilna – zazwyczaj jest to podział H2/H3. W ten sposób można spać na jednym materacu, ale każdy ma swoją połówkę o dobrze dobranej twardości. Taki materac ma w ofercie na przykład Hilding (model Individuality Multi);
  • kupno dwóch pojedynczych materaców – można oczywiście umieścić je w w jednym łóżku. Dobrze jest jednak pamietać o tym, aby ich wysokości były takie same, ponieważ na środku zrobi nam się „górka”. Najlepiej jest jupić dwa takie same modele, ale o innej twardości. Na przykład H2 dla Pani i H3 lub H4 dla Pana – idealnie nadaje się do tego każdy materac, który jest dostępny w dwóch czy trzech twardościach;
  • zmiękczenie strony za twardej – na połówce jednej osoby, dla której materac jest za twardy można ułożyć materac nawierzchniowy. czyli cienką nakładkę. Najlepiej z pianki visco, która jest mięciutka. W ten sposób twardość nie będzie tak mocno odczuwana.

8. Jak najczęściej utwardza się materac ?

Jest kilka sposobów, aby nadać materacowi wyższą twardość. Można zastosować różnego rodzaju wkłady, np. kokos czy filc. Można także wykonać sprężyny z nieco grubszego drutu, co sprawia, że cała powierzchnia reaguje na wyższe obciążenie. Używa się także bardziej wytrzymałych i stabilnych pianek. Często te rozwiązania występują razem ze sobą, a kombinacji jest całkiem sporo, ponieważ każda firma wykorzystuje własne „patenty”.

Leave a Comment