Najlepsze rodzaje materaców dla śpiących na boku.

Przy dobieraniu twardości materaca warto wziąć pod uwagę także pozycję, w jakiej przesypiamy większą część nocy. O pozycjach snu pisaliśmy całkiem sporo w poście o dobieraniu poduszek. W przypadku materaca właśnie to jak śpimy ma spore znaczenie.

Zdecydowana większość z nas przesypia sporą część nocy na boku. Przy testowaniu twardości warto więc spędzić kilknaście minut leżąc właśnie na boku. Może się okazać, że czujemy niezbyt przyjemny dyskomfort w okolicach krzyża i bioder, co oznacza, że materac jest za twardy.

Przy wybieraniu tego rodzaju materaca niezwykle ważne jest, jak dopasowuje się do krągłąści naszego ciała, pozwala zachować jego naturalny kształt oraz to, jak jesteśmy wrażliwi na ucisk.

spanie na boku

JAKIE MATERACE SĄ NAJLEPSZE DLA ŚPIĄCYCH NA BOKU ?

Biorąc pod uwagę materiał, z jakiego modele są zrobione, zauważyliśmy, że dla śpiących głównie na boku, najlepszym wyborem są materace z wkładami z pianki lateksowej ( albo w całości z lateksu zrobione) lub termoelastycznej.  Śpiący na boku, po przetestowaniu kilka rodzajów, zazwyczaj wskazują właśnie na materace z pianką termoelastyczną lub lateksową jako te najwygodniejsze.  Dzieje się tak prawdopodobnie z dwóch powodów:

modele są 7-strefowe – oznacza to, że w obrębie ramion i bioder są delikatnie bardziej miękkie, co zmniejsza ucisk na te najbardziej wrażliwe punkty

pianki lateksowa i termoelastyczna świetnie podpierają ciało, ale jednocześnie nie wypychają bioder i ramion do góry, co może powodować dyskomfort.

Oczywiście rodzaj materiału zależy od naszej wrażliwości na nacisk. Jeśli jesteśmy szczególnie wrażliwi na cierpnięcie na przykład ramion, to dobrze jest wybrać model z pianką termoelastyczną. Wszyscy inni świetnie wyśpią się także na kieszeniach z wkładem lateksowym lub termoelastycznym – trzeba jednak pamiętać, aby wybrać model dopasowany do wagi i nie za twardy. Najważniejsze, aby testując materac, wiedzieć na co zwrócić uwagę, a w tym przypadku powinno to być odczucie właśnie w obrębie bioder i ramion.

Jaki jest więc najlepszy model – taki o średniej twardości, wykonany z pianki o średniej twardości lub z grubszym wkładem z pianki.

NAJGORSZY Z MOŻLIWYCH WYBORÓW

Osoby śpiące na boku powinny unikać:

łóżek wodnych – to zresztą niezbyt dobry wybór nie tylko dla śpiących na boku. Na łóżku wodnym ciało zapada się, a kręgosłup nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia. Prawdopodobnie Księżniczkę na ziarnku grochu wszystko bolało nie z powodu grochu, ale dwudziestu pierzyn, na których spała 😉

zbyt miękkiego materaca – to także błąd, który możemy popełnić. Zasada działania jest podobna, jak przy grochu, choć pewnie nie tak drastyczna w skutkach.

OBALAMY MITY

twardy materac daje odpowiednie wsparcie, więc mięśnie nie będą mnie bolały – i tak i nie. Powinniśmy zwracać nie tyle uwagę na samą twardość, co na twardość dopasowaną do wagi. Ktoś ważący 150 kilogramów świetnie wyśpi się na boku na twardym Zeusie, jeśli jednak na tak twardym modelu położyć kogoś ważącego 50 kilogramów, to po 20 minutach będzie miał ścierpnięte ramię. Dla osoby tak lekkiej trzeba dobrać twardość do jej wagi. Każdy z nas odczuwa twardość nieco inaczej. Tutaj można się trochę pogubić, dlatego chętnie doradzamy, co wybrać.

miękki materac nie będzie mnie uciskał – znowu i tak i nie. Jeśli wybierzemy coś super mięciutkiego, ciało się zapadnie – podobnie jak na łóżku wodnym – i także nie będzie nam za wygodnie. Mięśnie utrzymujące kręgosłup w prostej lini będą się napinać, aby ją zachować – stąd poranne „połamanie”. Zawsze trzeba zwracać uwagę na wagę.

PREFERENCJE

Niezwykle ważne przy dobieraniu materaca są preferencje. Dlatego, kiedy zaczynamy wybierać odpowiedni model, zawsze na początku pytamy klientów o dwie rzeczy: wagę oraz to, czy wolą spać na miękkim czy twardym materacu.  Podobną zasadę stosujemy także w konsultacjach telefonicznych. Już takie wiadomości pozwalają nam na wstępne wybranie kilku modeli, z których można wybrać ten najlepszy. Czasami od razu wiadomo, co będzie idealne 🙂

Leave a Comment