Najlepszy materac dla niemowlaka – porównanie modeli.

Przyszli rodzice bardzo często zastanawiają się nad wyborem nie tylko łóżeczka dla niemowlaczka, ale także materaca.

Małe dziecko większość czasu spędza słodko śpiąc, warto więc zadbać o to, aby drzemało mu się wygodnie. Wybór materaców dla niemowląt jest dzisiaj ogromny, a rodzicie stają czasami przed trudnym wyborem. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć dla Was coś w rodzaju małej ściągi, która pomoże w dokonaniu najlepszego wyboru.

Materace dla niemowląt można podzielić na kilka rodzajów:

lateksowe – te wykonane są z pianki lateksowej o odpowiedniej gęstości, która zapewnia idealne podparcie dla kręgosłupa. Lateks ma także jedną wielką zaletę, którą warto wykorzystać, a jest to jego całkowita antyalergiczność. Na powierzchni materaca i w jego wnętrzu nie rozwijają się drobnoustroje, które mogą uczulać maluszka. Dzięki temu materac pozostaje stale świeży i wolny od roztoczy, bakterii, pleśni i grzybów;

piankowe – to materace wykonane z atestowanych pianek. Ich przewiewność, podobnie jak w materacach lateksowych, zapobiega rozwijaniu się szkodliwych mikroorganizmów. Czasami wykorzystuje się pianki, które mają właściwości antybakteryjne;

z wkładem kokosowym – wkłady z włókna kokosowego wciąż są bardzo popularne. To materiał, który nadaje materacykowi odpowiednią twardość i także nie powoduje alergii, ponieważ z technicznego punktu widzenia włókno jest celulozą. Materacyki z kokosem najczęściej posiadają dwie strony: strona kokosowa zalecana dla maluszka od momentu urodzenia do skończenia mniej więcej 6 miesięcy, a druga strona dla starszych niemowląt;

z wkładem sprężynowym – w takich modelach bazę materaca stanowią sprężyny, a na nie nakładane są wkłady z lateksu lub pianek. Jedną z zalet tego typu rozwiązania jest stosunkowo niska cena.

Kupując materac dla malucha warto sprawdzić, czy jest on oznaczony odpowiednimi atestami. Praktycznie wszystkie dostępne w naszym sklepie modele są atestowane przez PZH oraz polecane przez Instytut Matki i Dziecka. Dlatego rodzice mogą być spokojni o bezpieczeństwo swojego maleństwa.

Równie ważny, co sam wkład, jest także pokrowiec. Doskonałe rozwiązanie to taki, który można zdjąć i prać w temperaturze minimum 60 stopni, ponieważ w takiej temperaturze ginie znakomita większość szkodliwych dla dziecka mikroorganizmów. Pokrowce powinny być wykonane z tkanin ekologicznych oznaczonych atestami np. Oeko-Tex, które dają pewność, że materiał nie wywoła u dziecka uczulenia.

Ciekawe rozwiązania można znaleźć w modelach firmy Vitmat. Wyjątkowo udane są modele z serii Active, które przeznaczone są dla bardzo ruchliwych maluchów. Brzegi materacyków usztywniono bardziej stabilną pianką, dzięki czemu maluszek może swobodnie stawać w łóżeczku. Active Baby 3D posiada też specjalną warstwę oddychającej tkaniny, która pochłania CO2 z otoczenia niemowlaka. Active Fresh to z kolei propozycja dla małych alergików. Tu połączono czysty lateks i bezpieczną piankę, a pokrowiec nasączono srebrem minimalizującym ilość roztoczy i bakterii.

Poniżej przedstawiamy małe zestawienie, które pomoże przyszłym Rodzicom dokonać wyboru 🙂 Po kliknięciu w nazwę traficie na dokładny opis każdego z modeli.

BUDOWA POKROWIEC CERTYFIKATY CENA
Hilding Dobranocka pianka wysokoelastyczna, dwustronny, antyalergiczny Dzianina lub Heros,  60C PZH od 159  zł
 
Hilding Kołysanka pianka wysokoelastyczna+kokos, dwustronny, antyalergiczny Heros 60C PZH, Instytut Matki i Dziecka od 249 zł
 
 
Vitmat Baby Antyalergic lateks, dwustronny, antyalergiczny Antyalergic 60C PZH Od 242 zł
 
Vitmat Coco Baby Antyalergic lateks + kokos, dwustronny, antyalergiczny Antyalergic 60C PZH Od 229 zł
 
Vitmat Eco Coco Baby pianka wysokoelastyczna + kokos, dwustronny, antyalergiczny Eco 60C PZH Od 119 zł
 
Vitmat Eco Baby pianka wysokoelastyczna, dwustronny, antyalergiczny Eco 60C PZH Od 89 zł
 
Vitmat Active Baby pianka wysokoelastyczna, dwustronny, antyalergiczny Pokrowiec dzianinowy 60C PZH Od 154 zł
 
Vitmat Active Baby 3D pianka wysokoelastyczna, dwustronny, antyalergiczny Pokrowiec dzianinowy 60C PZH Od 219 zł
 
Vitmat Baby Fresh Lateks + pianka wysokoelastyczna, dwustronny, antyalergiczny Teomed 60C PZH Od 244 zł
 
Janpol Iris lateks, dwustronny, antyalergiczny Jersey 60C PZH, Instytut Matki i Dziecka Od 254 zł
 
Janpol Eos lateks+kokos, dwustronny, antyalergiczny Jersey 60C PZH, Instytut Matki i Dziecka Od 313 zł
 
Janpol Uranos sprężyny bonnelowe+kokos+pianka,dwustronny, antyalergiczny Jersey 60C PZH, Instytut Matki i Dziecka Od 262 zł
 
Janpol Talia pianka wysokoelastyczna, dwustronny, antyalergiczny Jersey 60C PZH Od 139 zł
 

Które modele najczęściej wybierają Rodzice ?

Największą i niesłabnącą popularnością cieszą się dwa podstawowe modele Vitmat: Baby Antyalergic i Coco Baby Antyalergic.

PYTANIA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PRZEZ RODZICÓW:

1. Czy twardość materacyka zależy od jego grubości ?

To oczywiście pytanie, które nasuwa się w sposób naturalny. Jednak trzeba na nie odpowiedzieć – nie. Twardość materacyka nie zależy od jego grubości, ale od rodzaju wybranego materiału i jego gęstości. I tak na przykład nie ma większego znaczenia, czy materacyk lateksowy ma wysokość 8 czy 12 centymetrów. Jest to materiał bardzo sprężysty. Najlepszym przykładem są wkłady o wysokości kilku centymetrów w materacach dla dorosłych. Już taka warstwa wystarczy, aby dać odpowiednie wsparcie. Inny przykład to model Junior Vitmat, na którym dzieci mogą spać od 2 roku życia, aż do osiągnięcia wagi 70 kilogramów, a ma on grubość 10 centymetrów.  I ta między innymi zaleta lateksu jest powodem, dla którego tak wielu producentów patrzy na niego przychylnym okiem.

Podobnie jest z materacykami piankowymi, ponieważ tu z kolei wykorzystano odpowiednią gęstość pianki. Być może wrażenie, że grubszy materacyk jest lepszy pozostaje nam z czasów, kiedy piankowe materace raczej przypominały cienką gąbkę. Dziś jest inaczej. Producenci dzięki zastosowaniu odpowiedniej dla niemowlaka gęstości, mogą stworzyć nawet cieniutki materacyk o świetnym wsparciu.

Oczywiście im materacyk grubszy, tym daje nam wrażenie większej wytrzymałości, jednak przy nowoczesnych modelach grubość nie jest już tak istotnym kryterium wyboru.

2. Materacyk piankowy czy lateksowy dla niemowlaka ?

To z kolei pytanie, na które odpowiedź nie jest już tak oczywista 🙂 A nie jest łatwa, bo też każda mama musi sama zadecydować, biorąc pod uwagę wiele czynników.

I tak za materacykami lateksowymi przemawia to, że na pewno są antyalergiczne, ale to samo można też powiedzieć o piankach. Lateks jednak ma w sobie odrobinę natury, ponieważ wykorzystuje się w jego produkcji naturalne mleczko kauczukowe. Piankowe materace powstają od początku do końca z materiałów sztucznych. Tak więc mamy, którym zależy na naturalności materacyka, pewnie będą preferowały ten lateksowy. Jednak obydwa materiały są w takim samy stopniu antyalergiczne.

Do pianek często dodaje się także delikatne środki bakteriobójcze, które dodatkowo chronią dziecko. Z kolei w materacykach z lateksu z takim rozwiązaniem się nie spotkaliśmy.

W wielu przypadkach rodzaj materiału wybranego przez rodziców nie ma większego znaczenia. Dziś każdy materacyk musi przejść  szereg różnych testów, zanim trafi do obrotu. Wszystkie te, które u nas znajdziecie są najzupełniej bezpieczne. Powinno się jednak zwrócić uwagę przy zakupie materacyka na to, czy można prać pokrowiec, czy całość jest antyalergiczna itp.

Często okazuje się, że w takim przypadku to cena jest czynnikiem decydującym, bo materiały mają podobną jakość. Tak więc decydując o zakupie tego czy tamtego modelu, warto i to wziąć pod uwagę. W przypadku pianek czy lateksu jakość i odpowiednie podparcie ciało jest porównywalne. Różnica w cenie pojawia się właśnie wtedy, kiedy model ma dodatkowe atesty, produkowany przez bardziej znaną firmę itp. To w sposób naturalny podwyższa jego cenę.

3. Kokos czy gryka w materacyku dla niemowląt ?

Materace kokosowe i gryczane są jednymi z najbardziej popularnych, głównie ze względu na swój naturalny charakter. Jeśli mamy do wyboru te dwa materiały, zawsze polecamy mamom kokos. Głównie ze względu na to, że jest bardziej miękki – nie należy przesadzać z twardością podłoża dla malucha. Druga zaleta to to, że najczęściej kokos umieszczany w modelach dla najmłodszych – w przypadku dobrych firm, takich jak Hilding czy Vitmat – jest lateksowany, czyli pokrywany cieniutką warstwą lateksu. Dzięki temu staje się nieprzemakalny, a więc nie moga się na nim rozwijać grzyby czy pleśń, nawet w przypadku zamoczenia.

4. Chcę kupić materac termoelastyczny dla niemowlaka, ale słyszałam, że nie są one zalecane. Dlaczego ?

Rodzice, chcąc zapewnić maluszkowi jak najlepsze warunki snu, czasami pytają o modele termoelastyczne dla niemowląt. Takich, choć można znaleźć je na rynku, raczej powinno się unikać z kilku względów:
– pianka visco jest dla malucha zbyt miękka i nie zapewnia mu odpowiedniego wsparcia, ponieważ brakuje jej sprężystości;
– visco nagrzewa się od ciepła ciała, a jeśli jest to pianka starszego typu o zamkniętej strukturze komórek, ciepło to magazynuje i powoli oddaje. To niekorzystanie działa na mały organizm, który powinien być stale wentylowany i nieprzegrzewany. Małe organizmy bardzo szybko się przegrzewają, a taki skok temperatury jest przez naukowców uznawany za jedną z przyczyn SIDS czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Stąd też pianka termoelastyczna nie jest w modelach dla najmłodszych stosowana zbyt często. A jeśli już, to raczej powinno się jej unikać.

5. Materac dla niemowlaka w wodoodpornym pokrowcu – nigdzie nie mogę takiego znaleźć !!!

Rzeczywiście, w ofercie najbardziej znanych firm nie znajdziemy modelu materacyka, który byłby opakowany w wodoodporny pokrowiec. Wszystko dlatego, że materac niemowlęcy musi być przewiewny i stale wentylowany – to niezwykle ważne, ponieważ ciało dziecka bardzo szybko się przegrzewa. Powietrze powinno mieć swobodny przepływ przez cały materac. Nawet przy zastosowaniu pokrowca membranowego, czyli takiego który nie przepuszcza płynów, ale przepuszcza powietrze, jego przepływ jest już słabszy.  Jeśli zależy nam na tym, aby zminimalizować konieczność prania czy ochronić materac przed zabrudzeniem, warto wykorzystać nakładki, które zatrzymują wodę, choć same – dla bezpieczeństwa – nie są w 100% wodoodporne. Dają jednak wystarczająca ilość czasu, aby można było mokre zabrudzenie wytrzeć bez zamoczenia materacyka. W ten sposób powietrze stale przenika przez wszystkie inne części, a zabezpieczona jest góra.

6. Kupiłem materac lateksowy z kokosem, który ma dwie twardości. Na której stronie powinien spać noworodek, której strony użyć najpierw ?

Właściwie w każdym materacyku, który ma dwie twardości, bez względu na to, z jakich materiałów jest zrobiony, zasada użytkowania jest tak sama: strona twardsza (np. kokosowa czy gryczana) jest przeznaczona dla noworodków i maluchów do czasu, kiedy nie zaczną raczkować (około 6-8 miesiąc życia). W tym okresie można zmienić stronę materacyka na bardziej miękką.

Autor: Ela Kulon

  • manuela

    Bardzo przydatny artykuł, dziękuje;)

  • Masza

    Najlepsze są materace gryczane dla dziecka i kokosowe. Do ok 6 miesiaca kokos, potem gryka. Zapobiegają wadom postawy, są antyalergiczne, naturalnie zdrowe. Warto o tym poczytać

Leave a Comment