Najnowsze typy pianek termoplastycznych.

Producenci materaców nigdy nie osiadają na laurach, cały czas wprowadzają do swoich produktów udoskonalenia i nowe rozwiązania. Zwłaszcza jeśli chodzi o modele termoplastyczne, w których cały czas można jeszcze wiele zmieniać, zaczynając od udoskonalania właściwości samego materiału.

Materace termoplastyczne są tą grupą modeli, które wzbudzają chyba najwięcej kontrowersji. Jedni uwielbiają miękkość, którą zapewniają, innym zupełnie ona nie odpowiada. Niektórzy użytkownicy skarżą się na zapadanie w powierzchni, jeszcze inni właśnie za tę właściwość uwielbiają ten materiał. Pierwsza generacja pianki visco okazała się wielkim hitem wśród konsumentów, jednak nie była pozbawiona wad. Problemem był przede wszystkim zapach. Aby osiągnąć dość nietypowe właściwości, producenci pianek musieli używać wielu różnych chemikaliów. W efekcie końcowy produkt często dość nieprzyjemnie pachniał właśnie chemikaliami. Dzisiejsze generacje pianek są w zdecydowanej większości pozbawione zapachu lub zminimalizowano go do norm ustalonych przez różnego rodzaju ekologiczne certyfikaty. Problem chemicznego zapachu zdarza się coraz rzadziej, a spanie na termoplastycznym materacu jest znacznie bardziej komfortowe.

Trend na modele ekologiczne nie omija żadnej grupy materaców, a więc także tych termoplastycznych, choć mogłoby się wydawać, że stworzenie modelu eko z tego materiału jest bardzo trudne. A jednak, na horyzoncie pojawiają się coraz ciekawsze pianki i coraz bardziej „organiczne” rozwiązania. Jak się okazuje eko może być nie tylko naturalny materiał, ale także i pianka, która w całości powstaje w laboratorium.

CO NOWEGO W ŚWIECIE VISCO  w 2015 roku ?

Na wyjątkową uwagę zasługują na pewno dwie, zupełnie nowe odmiany pianki visco. Spotykane dość rzadko, bo są dużo droższe, jednak w branży jest o nich całkiem głośno. To dowód na to, że ekologia wkracza pełną parą w każdy element materaca.

pianka termoplastyczna z olejem roslinnymPianka na bazie roślinnej

Czy to możliwe ? Jak się okazuje, całkiem możliwe. Po wynalezieniu takich naturalnych pianek poliuretanowych, jak Pantera czy Naturalis, ten trend nie ominął także pianek visco. Technologia wykonywania polega na zastąpieniu części chemikaliów naturalnymi olejami roślinnymi, na przykład z soi czy aloesu. Jak na razie nie wynaleziono jeszcze sposobu na to, aby oleje ropopochodne w całości zastąpić olejami roślinnymi, więc stanowią one tylko część składu. Jak dużą, zależy już od samego producenta. Jak na razie największy udział naturalnych olejów można znaleźć w piance Bio-Pur firmy Amerisleep, w której ponad połowę stanowią właśnie oleje roślinne. Amerisleep jest zresztą pierwszą firmą, której udało się wyprodukować piankę visco bazująca na olejach roślinnych.

Wykorzystanie tego typu składowej niesie za sobą oczywiście szereg zalet. Jeśli chodzi o komfort, działają podobnie, jak klasyczne pianki termoplastyczne. Jednak przy okazji wprowadzenia tego typu udoskonalenia, pojawiły się również inne.

Pianki bazujące na olejach naturalnych są przede wszystkim niezwykle przewiewne -niektórzy producenci utrzymują, że oddychają do 10 razy łatwiej, niż klasyczna piana visco. Również ze względu na użycie otwartych komórek, które nie kumulują ciepła, a szybko się go pozbywają ze swojego wnętrza.  Taka właściwość jest ogromną zaletą, jeśli wziąć pod uwagę fakt, iż spora grupa osób, w przypadku klasycznej pianki visco, skarżyła się na odczucie lekkiego grzania. Wyeliminowano więc ten problem niejako przy okazji wprowadzenia naturalnych substancji.

Jednak największą zaletą piany bazującej na olejach roślinnych jest bez wątpienia jej ekologiczny charakter. Wiele osób chętnie kupiłoby model z pianką visco, obawia się jednak reakcji alergicznych skóry, czy układu oddechowego. W tym przypadku ilość chemikaliów jest minimalizowana, a zapach pianki właściwie niewyczuwalny (oczywiście ilość lotnych substancji mieści się w założonych normach różnego rodzaju ekologicznych certyfikatów). Co ciekawe, firma Amerisleep poszła o krok dalej, stawiając sobie bardzo wysokie wymagania. Postanowiła wyeliminować zupełnie szkodliwe substancje lotne, które uwalniają się z pianki (w większości przypadków firmy spełniają ogólnie przyjęte normy, a więc minimalizują ilość substancji lotnych do akceptowalnego progu – Amerisleep deklaruje, że ich pianka jest zupełnie wolna od takiego problemu).

Pianki visco tworzone na bazie olejów roślinnych eliminują więc dwa najczęściej pojawiające się problemy: odczucie grzania oraz nieprzyjemny zapach. Czy mają jakieś minusy ? Jeśli porównać je do starszych generacji, to są ich udoskonaloną wersją, trudno więc doszukiwać się minusów. Natomiast na pewno minusem będzie wysoka cena, to nadal nowość na rynku, stosunkowo trudno dostępna, choć podbijająca serca konsumentów na Zachodzie. Na pewno jednak to świetna propozycja dla wszystkich, którzy dotąd obawiali się szkodliwego wpływu pianki visco na zdrowie i to powstrzymywało ich przed zakupem. Również dla alergików, dla których spanie na piance termoplastycznej było do tej pory niemożliwe.

pianka visco z zelemPianki wzbogacane żelem – hit 2015 roku

Jeśli mówić o hitach tego roku i hitach na kolejne lata, to na pewno będą nim pianki visco wzbogacone żelem. Jest ich coraz więcej na rynku, a oczy całej branży z pewnością skupiają się dzisiaj właśnie na nich. Bardziej popularne są piany poliuretanowe z dodatkiem żelu (jak na przykład Magnigel firmy Magniflex), jednak coraz częściej pojawia się także termoplastyczna wersja takich pian. Bez wątpienia w kolejnych latach na polskim rynku zaczną się pojawiać materace właśnie z ich dodatkiem. Choć pewnie z powodu wysokiej ceny tego materiału będziemy musieli jeszcze trochę na to poczekać. Na razie pianki visco z żelem podbijają serca Amerykanów.

Co kryje się w materiale ? To piana visco, do której dodaje się żel w formie płynu lub miniaturowych kuleczek. Czasami żel układa się na piance visco jako warstwę. Głównym zadaniem żelu jest przede wszystkim zapobiegać odczuciu grzania, a jak twierdzą niektórzy producenci, nawet ochładzać ciało. Ciepło ma być przez niego wychwytywane i szybko oddawane do otoczenia. Warto też zwrócić uwagę na to, że wykorzystanie żelu pozwala na podwyższenie sprężystości. Niektórym osobom w materacach termoplastycznych przeszkadza zapadanie się w materacu. Woleliby, aby pianka szybciej wracała do swojej pierwotnej formy. Żel pozwala podwyższyć sprężystość. Nadal materac jest mięciutki, ale ciało nie zapada się w nim tak bardzo i jest wsparte w bardziej stabilny sposób. A wady ? Jak w przypadku każdego nowego materiału. wychodzą w praniu 🙂 Pojawiają się głosy, że pianki uzupełniane żelem mogą być mniej trwałe, bo zaburzona jest ich wewnętrzna struktura. Trzeba także liczyć się z dość wysokim ciężarem takich modeli. Jak w przypadku każdego nowego materiału, i tu pewnie pojawią się głosy krytyki. To wciąż nowość, a poprawki, jak zawsze, będą inspirowane opiniami pierwszych, odważnych klientów 🙂

Visco z żelem także jest więc materiałem, który eliminuje niektóre wady materiałów starszej generacji. W tym przypadku zbyt mocne zapadanie się w powierzchni oraz odczucie grzania. Za wcześnie, aby mówić, jak sprawdza się w praktyce, na pewno jednak już ten materiał narobił wokół siebie sporo szumu.

Nowości, nowości …. Każdy rok przynosi ze sobą coś nowego i nie omija to także modeli termoplastycznych. I choć do nas materacowe nowości docierają z pewnym opóźnieniem, ma to jednak swoje plusy. Zanim piany visco w nowych wersjach dotrą do Polski, zostaną już udoskonalone, a nam pozostanie korzystać już z bardziej komfortowych wersji. W końcu, po co być królikiem doświadczalnym ? 😉

  • radek

    Hej, ten blog jest świetny. Nie wiedziałem, że tyle wiedzy może się kryć za materacami i że na tyle czynników należy zwrócić uwagę przy ich zakupie. Ja osobiście polecam wszystkim materac magniflex. Chyba najlepszy jaki kiedykolwiek kupiłem 🙂

Leave a Comment