Nakładki Hildinga na materac – trzy możliwości.

Oprócz klasycznych materaców, w naszej ofercie można również znaleźć tzw. materace nawierzchniowe. To cienkie nakładki, dzięki którym można nadać materacowi bazowemu pewne właściwości lub go skorygować. Najpopularniejsze są trzy materiały. Świetnie widać ten podział na przykładzie trzech materaców Hildinga. Każdy z nich z nieco innego materiału i o trochę innych właściwościach. Przemyślana kolekcja Hildinga pozwala każdemu dopasować odpowiedni model do potrzeb:

hilding bluesHilding Blues – kiedy materac jest nierówny, a nakładka ma być niezniszczalna

Zdarza się czasami, że nie mamy możliwości wykorzystania łóżka z klasycznym materacem i śpimy na przykład na kanapie, czy narożniku. Ich powierzchnia rzadko jest wygodna, znacznie częściej nierówna i niezbyt komfortowa. Można ją wówczas wyrównać właśnie wykorzystując nawierzchniowy materac. Często też składamy go na dzień i codziennie rozkładamy. Taki model powinien więc zarówno świetnie wypełniać nierówności, ale i być wytrzymały na odkształcenia. W takim wypadku idealnie sprawdza się materac lateksowy.

W kolekcji Hildinga nawierzchniowym matercacem lateksowym jest Blues. Model bardzo prosty, bo złożony z blatu pianki lateksowej o grubości 4,5 centymetra. Taka warstwa w zupełności wystarczy. Lateks jest miękki, ale jednocześnie sprężysty. Świetnie też dopasowuje się do powierzchni. To właśnie dzięki tym właściwościom Blues idealnie nadaje się to wyrównywania nierówności. Lateks jest też materiałem o niezwykłej wytrzymałości. Spośród wszystkich pianek używanych do produkcji materaców jest najbardziej trwały. Świetnie znosi składanie, zgniatanie i rozciąganie. Można go bez żadnych konsekwencji codziennie składać i rozkładać. To zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli materac ma być właśnie wytrzymały i wyrównywać powierzchnię.

Hilding Select Top – kiedy materac jest za twardy

Obok lateksu, pianka termoelastyczna jest najbardziej popularnym materiałem, z którego robi się materace nawierzchniowe. Taki materiał spełnia już jednak nieco inne funkcje. Nawierzchniowe nakładki termoelastyczna najczęściej wykorzystuje się po to, aby zmiękczyć zbyt twardą powierzchnię. To może być na przykład za twardy materac albo za twarda kanapa. Pianka visco to niezwykle ciekawy materiał. Pod wpływem ciepła staje się bardziej miękka, trochę jak ciasto. Otula idealnie ciało i znosi z niego nacisk, przejmując go na siebie. Dzięki temu działa odprężająco na mięśnie i przeciwodleżynowo. Visco idealnie nadaje się dla osób długo leżących, takich, które ciężko pracują fizycznie i skarżą się na dużą wrażliwość na ucisk. Używając Select Top można więc odprężyć mięśnie i delikatnie zmiękczyć materac.

Select Top to konstrukcja dwupoziomowa. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest bardziej wytrzymały. Na spodzie ułożono 1 cm klasycznej pianki poliuretanowej. To ona jest bazą całości. Na niej ułożona jest warstwa pianki termoelastycznej o wysokości 3,5 centymetra. Ta część materaca jest miękka i spełnia zasadnicze zadanie materaca.

Select Top to wysoki model, który idealnie spełnia swoje zadanie. Zdecydowanie nie warto schodzić poniżej takiej grubości pianki visco, ponieważ zwyczajnie jej działanie nie będzie odczuwalne. Trzeba też pamiętać o tym, że pianka visco jest stosunkowo delikatna i niezbyt dobrze znosi składanie. Idealnie jeśli materac tego typu jest położony na stałe, a jeśli już trzeba go złożyć, najlepiej jest go zwinąć. Jeśli materac nie jest zbyt twardy, a materac ma być często składany, lepszym i przede wszystkim trwalszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie nakładki z lateksu.

hilding jiveHilding Jive – klasyczna nakładka z pianki

Oprócz pianki visco i lateksu, Hilding oferuje również trzeci model, z pianki poliuretanowej. To pianka wysokoelastyczna, a więc mająca dużą przewagę nad klasycznym poliuretanem. Jest przede wszystkim dużo bardziej wytrzymała i odporna na odkształcenia. Pianki HR także lepiej dopasowuje się do ciała, jest bardziej plastyczna i elastyczna (choć nie posiada już miękkości pianki visco i elastyczności lateksu). To jednak doskonałe rozwiązanie, jeśli ktoś szuka tańszego materaca nawierzchniowego. Dobrze się sprawdzi na mocno twardym podłożu, ale także jako wyrównująca nakładka.

POKROWCE NAWIERZCHNIOWYCH MATERACÓW HILDINGA

Zdejmowany pokrowiec to niezwykle praktyczny element każdej nakładki. Zamiast często prać pokrowiec materaca bazowego, wystarczy zdjąć pokrowiec z nakładki, a to zdecydowanie łatwiejsze. To także fajnie się sprawdza, jeśli ktoś używa materaca nawierzchniowego na przykład jako materaca dla gości (w takiej roli też można go wykorzystać, jeśli ma odpowiednią grubość). Jeśli chodzi o Select Top, Blues i Jive, do wyboru pozostaje kilka możliwości:

Sensity – to pokrowiec materaca Select Top. To ciekawe rozwiązanie, bo tkanina jest wypełniona probiotykami. Można by je nazwać ekologiczną alternatywą dla antybiotyków. Probiotyki zasiedlają materiał, nie zostawiając tym samy miejsca dla pleśni, grzybów i roztoczy. To świetne rozwiązanie dla alergików, ale pozwala też wydłużyć świeżość materaca. Pokrowiec można prać w 60 stopniach;

Elips – materiał, który bardzo przypomina bawełnę, można powiedzieć, że strukturą najbardziej do niej zbliżony spośród wszystkich pokrowców Hildinga. Delikatny, miękki, a uroku zdecydowanie nadaje mu wstawka z kółeczkami przypominającymi bąbelki wody. Zdecydowanie model dla szukających czegoś bardzo naturalnego. W tym pokrowcu można zamówić Jive i Blues;

Tencel – trochę inny spośród całej reszty, bo ze sztucznego jedwabiu Tencel. Lekki, bardzo przewiewny. Chłonie 2 razy więcej wilgoci, niż bawełna i błyskawicznie wysycha. Miły w dotyku, tak samo jak jedwab, i równie wytrzymały. Dzięki takim właściwościom idealnie nadaje się do pokrycia pokrowca. Idealna opcja dla tych, którzy chcą często prać pokrowiec i zależy im na szybkim wysychaniu. Świetnie sprawdzi się u alergików, bo bardzo ciężko jest się na tym materiale rozwijać wszelkiego rodzaju mikroorganizmom, w tym również roztoczom.

Hilding świetnie skomponował swoją serię nawierzchniowych materaców. Trzy modele, a każdy z nich nieco inny. Kupując jakikolwiek materac tego typu warto pamiętać o jednym: materac powinien być odpowiedniej grubości – zbyt cienki zwyczajnie nie spełni swojego zadania. Najlepiej jeśli będzie to minimum 4 cm wkładu i wzwyż.

Leave a Comment