Nowoczesne materace do spania – przegląd najnowszych technologii.

Choć może się wydawać, że w materacach do spania wymyślono już właściwie wszystko, okazuje się, że wcale tak nie jest. Cały czas pojawiają się jakieś nowe i bardzo ciekawe rozwiązania, które dziś chcielibyśmy wam przedstawić. Zaczynając od drobnych udoskonaleń, jak bardziej sprężyste pianki, a na plastikowych sprężynach kończąc.

I chyba właśnie to ostatnie rozwiązanie zasługuje na uwagę jako pierwsze. Jak na pewno wiecie, sprężynowe materace są jednymi z najstarszych i najbardziej tradycyjnych konstrukcji. W ciągu kilkudziesięciu lat właściwie niewiele się w nich zmieniło, a wyzwanie odmłodzenia tego najbardziej klasycznego rozwiązania, podjęła się firma Hilding.

Odmłodzenia klasycznych sprężyn podjęto się w dość nietypowy sposób, ponieważ wykonano je z …. pianki. Trzeba przyznać, że jest to dość wyjątkowe rozwiązanie. Takie widać w modelu Twist z najnowszej kolekcji. Całość teoretycznie zbudowana w wyjątkowy sposób. Wnętrze to sprężyny ułożone oczywiście w 7 stref, a następnie przykryte blatem pianki Velvet Touch. Po co wykorzystywać piankę zamiast sprężyn ? Przede wszystkim po to, aby uzyskać efekt, jakiego nigdy nie da sama sprężyna. Bo z jednej strony ciało jest podparte bardzo stabilnie i pewnie – jak przez sprężynę. Z drugiej natomiast takie sprężyny dają odczucie leżenia jak na piankowym materacu. Wszystko dzięki znacznie lepszemu rozłożeniu ciężaru na całej powierzchni. Twist jest naprawdę wyjątkowy. Nie pierwszy raz pojawia się w kolekcji Hildinga model z tego typu sprężynami – technologia jest cały czas udoskonalana. Twist zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, jeśli szukacie ciekawego rozwiązania.

Kiedy już jesteśmy przy modelach firmy Hilding, to na pewno trzeba także wspomnieć o . Nie tyle ze względu na materiały, które zostały w nim użyte, bo te znamy dość dobrze, a bardziej ze względu na sposób ich połączenia.

Dla niektórych osób, szczególnie o wyższej wadze,  pianka termoelastyczna może być troszkę za miękka, szczególnie jeśli nie lubi się charakterystycznego dla niej zapadania się podłoża. Jednocześnie wiele osób nie chce też rezygnoważ z możliwości spania na miękkim podłożu. I aby właśnie stworzyć coś pomiędzy, Hilding zaprojektował Mambo. To model dla osób nieco cięższych. Żeby jednak nie był on za twardy, w strefie ramion umieszczono wkład z pianki visco. Cała reszta powierzchni to sprężysta piana wysokoelastyczna. Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu, także ciężkie osoby mogą korzystać z zalet materaca termoelastycznego. To jedno z niewielu rozwiązań na rynku materaców, w których piankę visco stosuje się tylko na części powierzchni.

W wykorzystaniu nowoczesnych technologii prym wiedzie jednak zdecydowanie firma Janpol, u której takich niestandardowych rozwiązań jest mnóstwo.

Na pewno warto zacząć od Rea, który zbudowany jest ze sprężyn Zigarre. Klasyczny model materaca kieszeniowego kieszenie zigarrema na  powierzchni 1 m2 około 250 sprężyn kieszeniowych. W materacach multipocket ta liczba jest podwojona. W Rea Janpola kieszeni sprężynowych jest aż 1000 na 1m2. To na pewno imponująca liczba, szczególnie jeśli przyjąć, że im więcej kieszonek, tym materac wygodniejszy. Rzeczywiście tak jest. Każda sprężyna to niezależne podparcie dla ciała. Przy takiej ilości, materiał ułożony na bazie ( a jest nim lateks i pianka visco) mogą znacznie lepiej dopasować się do kształtu sylwetki, a to z kolei zapewnia wygodniejsze ułożenie. Technologia Zigarre jak na razie została wykorzystana tylko przez firmę Janpol, ale prawdopodobnie w dłuższej perspektywie czasu będzie się takich modeli pojawiać coraz więcej.

Pozostajemy nadal przy firmie Janpol, teraz jednak przyjrzymy się bliżej ciekawym materiałom, które można znaleźć w ich materacach.

Jednym z nich jest na pewno smart latex, który też jak na razie występuje jedynie w materacu Dafne Janpola. Smartsmart latex latex jest o tyle ciekawy, że powstał z myślą o udoskonaleniu dwóch, najbardziej popularnych w świecie materaców, materiałów, a mianowicie lateksu i pianki termoelastycznej. Każdy z nich ma jakieś swoje niedoskonałości. Pianka termoelastyczna jest niezwykle miękka i wygodna, jednak dla niektórych typowe dla niej uczucie zapadania się może być trochę irytujące, jednym słowem czasami brakuje jej sprężystości. Lateks z kolei jest bardzo sprężysty, jednak dla niektórych może być nieco za twardy. Smart latex powstał właśnie z myślą o wyeliminowaniu tych dwóch zarzutów, które czasami wobec visco i lateksu się pojawiają. Stworzono materiał, który jest miękki i jednocześnie sprężysty. Dafne to więc idealna propozycja dla tych, którzy chcą spać miękko, ale przeszkadza im brak sprężystości pianki visco.

Kolejna bardzo ciekawa propozycja firmy Janpol to Hypnosis. Model stricte ekologiczny, ponieważ powstały z pianki pianka panteraPantera. Pantera jest już rozpoznawalnym na całym świecie komponentem. Produkowana w nieco inny sposób, niż większość pian materacowyc, ponieważ ropopochodne oleje zastąpiono w niej olejami słonecznikowymi. I, co może także okazało się już później i nie było zamierzone, okazało się, że Pantera jest znacznie bardziej sprężsta od wielu innych tego typu materiałów produkowanych w sposób tradycyjny, To więc doskonały przykład, że niektóre wynalazki powstają czasami zupełnie przypadkowo 🙂 Na pewno główną zaletą Hypnosis jest nie tyle sprężystość, co zupełnie ekologiczne pochodzenie – sprawa niezwykle ważna dla osób z poważnymi alergiami.

Jak widać w świecie materaców doa spania wiele się dzieje, choć pewnie nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Zazwyczaj o najnowszych osiągnięciach w tym temacie dowiadujemy się dopiero przy okazji kolejnej wizyty w salonie 🙂

 

Leave a Comment