Pianka Pantera i model Janpol Hypnosis- zupełnie nowa jakość w materacu.

Materace z pianki stają się coraz bardziej popularne, choć przez wiele lat raczej nie darzyliśmy ich zbyt wielkim zaufaniem. Dzisiejsze materiały są jednak tak dobrej jakości, że piankowy model  w wielu przypadkach spokojnie materac hypnosis z pianki panteradorównuje żywotnością temu kieszonkowemu. I zaczynamy się o tym powoli przekonywać, bo piankowych materaców coraz więcej na rynku, a my coraz chętniej je kupujemy.

Żaden inny materiał nie daje także tak wielu różnych możliwości. Pianek materacowych na rynku jest mnóstwo. Wiele z nich to supernowoczesne wynalazki, które powstają w laboratoriach. Dziś już stosunkowo rzadko u najbardziej znanych producentów spotyka się po prostu piankę poliuretanową. Najczęściej są to materiały dobierane specjalnie do danego modelu, który powstaje z myślą o konkretnym użytkowniku i jego potrzebach.

Przyjrzymy się trochę bliżej piance Pantera. Produkowana jest przez holenderską firmę Draka Interfoam, a w Polsce jedynie Janpol może korzystać z tego materiału, jeśli chodzi o produkcję materaców.  Hypnosis to model, w którym właśnie ją wykorzystano.

PANTERA TO IDEALNY PRZYKŁAD EKOLOGICZNEJ PIANKI

Pantera powstala z myślą o najbardziej wymagających klientach i takich, którzy szukają ekologicznego materaca z pianki. Czytając jej opis rzeczywiście zwraca uwagę przede wszystki dbałość o ten aspekt całego procesu produkcji. Czym się charakteryzuje ?

  • posiada atest Eko-Tex I klasy – wszystkie materiały, które są atestowane znakiem Eko-Tex, muszą spelnićekologiczna pianka bardzo rygorystyczne warunki. W zależności od tego, do której klasy ( a jest ich cztery) dany materiał należy, wymagania są coraz wyższe. I klasa to wszystkie te materiały, które mogą byc używane przez niemowlęta, a więc spełniają najwyższe standardy. Tutaj zawartość substancji chemicznych, mogących działać szkodliwe na zdrowie jest najmniejsza, a materiał bada się stosując najostrzejsze normy. Na przykład zawartość ciężkich metali, takich jak nikiel czy chrom musi być dużo niższa w przypadku surowców z I klasy, niż z pozostałych klas;
  • Draka Interfoam swój flagowy produkt określa jako krok w przyszłość i próbę stworzenia pianki, która będzie ekologiczna nie tylko dziś, ale będzie spełniała również coraz surowsze wymagania ekologiczne i jakościowe przyszłości. Nie bez znaczenia jest to, że w Panterze wykorzystano w dużej części nie oleje ropopochodne, a …olej słonecznikowy. To technologia wykorzystania naturalnych olejów niezwykle młoda ( pierwsze udane próby zaprezentowano dopiero w 2007 roku), ale szybko zdobywająca popularność. Co udało się osiągnąć dzięki takiemu rozwiązaniu ? Przede wszystkim pozyskano odnawialne źródło oleju, co dla przyszłych pokoleń, które nie będą już prawdopodobnie tak bardzo mogły polegać na ropie naftowej, jak my, jest bardzo ważne. Dla użytkowników z kolei to wymierna korzyść – mniej sztucznego oleju to także znacznie mniejsza zawartość chemikaliów. Pantera jest odporniejsza na zapalanie niż klasyczne piany. To właśnie dzięki temu naturalnemu składnikowi, a nie użyciu sztucznych subtancji obniżających zapalność ( nawiasem mówiąc, kiedy bada się, jak ekologiczna jest pianka trudnopalna, czasami okazuje się, że nie da się użyć niektórych substancji obniżających jej palność – ze względu na możliwe zanieczyszczenie ).

PANTERA MA ZAPEWNIĆ DOSKONAŁY KOMFORT

Nawet ekologiczna piana na niewiele się zda, jeśli nie będzie wygodna. I choć ekologiczny aspekt jest bardzo ważny, to okazuje się, że może iść w parze także z niezwykle wysoką jakością, jeśli chodzi o użytkowanie. Tutaj można elastyczna pianka panterawskazać nawet o wiele więcej zalet Pantery:

  • komfort podparcia – na stronie producenta można znaleźć sporo technicznych określeń, jak na przykład SAG factor czy indeks komfortu. Właściwości pianki są więc pod tym względem mierzone w sposób naukowy. Bez zbytniego wgłębiania się w to od strony naukowej, można powiedzieć, że Pantera porafi zapewnić odpowiedni komfort także przy dużych obciążeniach. Tak więc niższa warstwa pianki jest potrzebna, aby zapewnić taką samą wygodą – w przeciwieństwie do klasycznych pian PUR. Jest to połączenie elastyczności i sprężystości, którą można by porównać do tych, jakie ma lateks. Im lepsze jest to połączenie, tym śpi się nam na pianie wygodniej. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, bo na przykład twardy materiał da dobre wsparcie, ale już nie będzie tak wygodny. Miękki będzie wygodny, ale się zapadnie. Najbardziej pożądane jest więc stworzenie czegoś, co będzie i miękkie, wygodne, i będzie dawać dobre wsparcie – to właśnie udało się zrobić w przypadku Pantery;
  • odporność na warunki otoczenia – pójdźmy jednak dalej. Może w warunkach laboratoryjnych parametry są doskonałe, ale jak zachowa się pianka w normalnym otoczeniu, w któym przecież będziemy jej używać ? Jak poradzi sobie z wilgocią, ciepłem i cięciem, formowaniem itd ? Czyli po prostu tym wszystkim, co będzie materac otaczać na co dzień i co będzie się z nim działo w „naturalnych” warunkach.

Tym, co najbardziej deformuje pianki jest połaczenie nacisku i wilgoć. To właśnie pod ich wpływem nasze stare dobre piankowe modele, które na pewno pamiętamy, zamieniają się w Karpaty. To na pewno także było spore wyzwanie dla producentów tej piany. Udało się jednak poradzić sobie i z tym problemem, bo obliczono jej trwałość na około 7 lat. Tak więc w normalnych warunkach przez właśnie taki okres czasu zachowa niezmieniony kształt – czyli się nie pofaluje. Nie ma też większego znaczennia w którą stronę producent materaca ją przytnie, jak ukształtuje, bo parametry są takie same w każdym jej miejscu. To oczywiście pośrednio też ma walor ekologiczny, bo tniemy jeden blok w taki sposób, aby stracić jak najmniej materiału.

  • przewiewność – każdej nocy ciało traci około szklankę płynu, który wydostaje się z naszego ciała. To przewiewna pianacałkiem sporo. Jeśli chce się stworzyć higieniczny materac, trzeba się uporać także z tym problemem. I to w przypadku Pantery się udało, dzięki zastosowaniu struktury otwartych komórek. To właśnie one nie tylko szybko wchłaniaja wilgoć, która pojawia się na powierzchni materaca, ale jednocześnie otwarta struktura pozwala na przepływ powietrza, dzięki czemu całość szybciej schnie. A jeśli na powierzchni pojawi się znacznie więcej płynu, to nawet w takiej ekstremalnej sytuacji elastyczność i sprężystość pozostaje taka sama.

Pianki o otwartej strukturze są zawsze dość drogie, ze względu na higieniczność i przewiewność. Wymaga to panterazastosowania bardziej zaawansowanych procesów, a ta cecha jest jedną z tych, które są wyznacznikiem naprawdę wysokiej jakości.

Patrząc na Hypnosis Janpola można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia ze zwykłym piankowym materacem. Nie rzuca się zbytnio w oczy, nie jest superkolorowy i całkiem łatwo można go przeoczyć pośród sporej grupy ekologicznych modeli. Jednak kiedy przyrzeć się bliżej, okazuje się, że mamy do czynienia z jednym z majbardziej nowoczesnych materiałów. Niepozorny, a jednak o tylu zaletach. Warto go wziąć pod uwagę, jesli zależy wam na zakupie modelu bezpiecznego i zdrowego.

Grafiki i informacje pochodzą ze strony producenta Pantery.

Leave a Comment