Pianka visco połączona z lateksem – przegląd propozycji.

Wiele osób zastanawia się, czy wybrać model wykonany z lateksu czy raczej zdecydować się na piankę visco. A co, jeśli dałoby się połączyć te dwa materiały ? Dziś technologia jest tak zaawansowana, że w jednym modelu można umieścić obydwie pianki, a istnieją też i takie rozwiązanie, które są wyjątkowe, jak na przykład smart latex. Ale od początku.

DLACZEGO WARTO POŁĄCZYĆ TE DWA MATERIAŁY ?

Dlaczego wybieramy czasami pomiędzy visco o lateksem ? Z prostego powodu. Obydwa są nowymi propozycjami, które zdobywają nasze serca przede wszystkim ze względu na wyjątkowy komfort snu, jaki zapewniają. Jednak ich właściwości są trochę inne, dlatego też czasami dość trudno jest się nam zdecydować. O obydwu piankach pisaliśmy już bardzo wiele, jednak warto napisać o tym jeszcze raz.

Pianka typu latex jest bardziej sprężysta i daje pewniejsze podparcie. Nie jest tak miękka jak visco, a jednocześnie podparcie, które daje, jest bardzo wygodne. Piana termoplastyczna z kolei nie ma takiej sprężystości, za to jest wyjątkowo mięciutka i wygodna. Czasami nasi klienci po testowaniu mówią o uczuciu leżenia na chmurze. To wyjątkowy materiał, bo żaden inny nie daje takiego rozluźnienia i nie działa tak relaksująco. Co więc wybrać ? Właściwości właściwie zupełnie inne, a fajnie byłoby wykorzystać obydwa materiały. Można to zrobić kupując model, w których znajdziemy blaty i jednej i drugiej pianki. Wtedy, zmieniając stronę, możemy korzystać raz z mięciutkiego podłoża, a raz z tego bardziej stabilnego.

A to propozycje, które przygotowali dla swoich klientów producenci:

materac harmoniaHarmonia Janpola

Klasyczny przykład wykorzystania różnego rodzaju pianek, aby stworzyć model jak najbardziej wszechstronny. Mamy tutaj aż trzy różne materiały. Baza, na której opierają się kolejne warstwy, jest zbudowana z wysokoelastycznej piany. Ta część jest najwyższa, ponieważ ma być odpowiedzialna za podparcie ciała. To szczególnie ważne, kiedy wykorzystuje się piankę visco. Jest ona na tyle miękka, że sama nie podparłaby ciała w odpowiedni sposób. Dlatego pod nią zawsze układa się jakiś stabilizujący materiał. Na bazie z jednej strony mamy umieszczony blat lateksu, a z drugiej pianki visco. Strony można oczywiście zmieniać, w zależności od tego, jakiego podparcia potrzebujemy. Jeśli bolą nas mięśnie, jesteśmy rozbici, lub po prostu fizycznie zmęczeni, warto wykorzystać miękki podkład. A kiedy mamy ochotę na twardsze podparcie, lepiej jest wykorzystać stronę z lateksu.

Takie połączenie materiałów genialnie sprawdza się także w zależności od pory roku. Visco delikatnie nagrzewa się i dłużej trzyma ciepło, dlatego to idealny podkład na zimę. Przewiewny lateks z kolei doskonale sprawdza się latem. W ten sposób, bez wykorzystania pokrowca lato-zima, mamy dwie strony doskonale sprawdzające się o różnych porach roku.

Do Harmonii oczywiście można dopasować kilka różnych pokrowców, a jest ich ponad 10, czyli całkiem sporo. To jeden z tych modeli, które nasi klienci wybierają najczęściej – niezwykle wygodny.

saint denisSaint Dennis Magniflexu

Model bardzo ciekawy, bo skonstruowany zupełnie inaczej niż cała reszta. Tutaj wkład materaca zbudowany jest tylko z wodnego lateksu – to jedna z najbardziej ekologicznych jego odmian. Natomiast pianka visco jest umieszczona w pokrowcu. Takie rozwiązanie zaczyna się spotykać coraz częściej. Niektóre firmy, jak na przykład ATM, konstruują swoje modele w taki sposób, że tę górną warstwę z pianką termoplastyczną można odpiąć.

Saint Dennis jest więc trochę innym rozwiązaniem. Warto jednak zwrócić tutaj uwagę na samą pianę, która ma otwarte komórki. Co to oznacza w praktyce ? Pianka visco nagrzewa się do ciała i czasami ma skłonność do zbyt długiego przechowywania ciepła. Może to powodować, że niektórzy odczuwają nieprzyjemne grzanie. Na szczęście zjawisko to dotyczy około 10% osób korzystających z takiego podłoża, a więc nie jest zbyt powszechne. Jednak aby je wyeliminować, firma Magniflex zastosowała pianę, która bardzo szybko oddaje ciepło do otoczenia i nie grzeje. Taki materiał to kolejna generacja pianek visco, w której usuwa się jej właściwości najczęściej uważane za wady.

 

Makarena Hildinga

Lateks i visco można wykorzystać nie tylko kupując model wykonany wyłącznie z pianek. Można również wykorzystać bardzo klasyczne konstrukcje kieszonkowe. Ma to także swoje zalety, bo przecież nie każdy do końca ufa piankom.

Takie rozwiązanie zaproponował między innymi Hilding w swoim modelu Makarena. Model bardzo nowoczesny, bo w jego wnętrzu umieszczono mniejsze kieszonki multipocket. Jednak uwaga, mimo iż jest to materac wyposażony w piankę visco, należy do modeli dość twardych, niech więc nie zmyli nas ten wkład. Oprócz bazy, wszystko jest tak samo jak w większości tego typu materaców, a więc z jednej strony warstwa lateksu, z drugiej natomiast visco.

hilding makarena

Czy to na jakie wnętrze się zdecydujemy ma jakieś znaczenie ? Właściwie nie. Wszystko zależy bowiem od tego, na jakim podłożu leży nam się wygodniej. Jeśli nie możemy się zdecydować, zawsze warto do nas zadzwonić, mamy spore doświadczenie w dobieraniu takich modeli na odległość, więc spokojnie można to zrobić, nawet bez wcześniejszego testowania. Z naszych obserwacji wynika, że zazwyczaj cięższe osoby jednak decydują się na kieszonki, natomiast lżejsze preferują modele w całości wykonane z pianki.

reaRea Janpola

Na koniec został nam jeszcze jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych modeli, a mianowicie Rea Janpola. Tutaj baza także jest kieszonkowa, jednak z miniaturowych sprężynek, które są cztery razy mniejsze od klasycznych. To tzw. konstrukcja Zigarre, nazwa z pewnością nawiązuje do cygar, bo mniej więcej takiej wielkości są sprężynki. Całość jest niezwykle wygodna, ponieważ więcej niezależnych punktów podparcia to też znacznie lepszy komfort. Aby dać użytkownikowi jak najlepsze podparcie, po jednej stronie umieszczono lateks, a po drugiej visco.

W Polsce tylko Janpol wykorzystuje takie małe wkłady i to tylko w tym modelu. Stąd też wysoka cena materaca, jednak komfort jest wyjątkowy.

Jak widać możliwości jest całkiem sporo. Choć konstrukcja jest dość prosta, to jednak na pewno można tworzyć wiele różnych jej wersji. Każdy więc spokojnie może znaleźć tutaj materac idealny dla siebie.

 

Leave a Comment