Piankowy model dla alergika – co proponują poszczególne firmy.

Choć przyjęło się, że dla alergika najlepszym wyborem jest model lateksowy, to jednak równie dobrym rozwiązaniem może być antyalergiczny model  z pianki. Dlaczego ? Oto kilka ich cech, które sprawiają, że warto pomyśleć także o tego typu modelach, kiedy dokuczają nam różnego rodzaju uczulenia.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ MODEL PIANKOWY DLA ALERGIKA?

  • długotrwała czystość – pianki są  szczególnie odporne na gromadzenie kurzu i innych zanieczyszczeń, a to właśnie one bardzo często są przyczyną alergii. Większość nowoczesnych pian posiada bardzo przepuszczalną strukturę, powietrze ma więc dostęp do każdego zakamarka materaca, a tego na przykład roztocza nie znoszą;
  • możliwość wykorzystania dodatkowej ochrony – którą są na przykład dodatki substancji przedłużających świeżość, działających antybakteryjnie itp;
  • łatwość czyszczenia –  a właściwie brak konieczności czyszczenia. W wielu wypadkach nie jest konieczne nawet odkurzanie. Nie ma też możliwości, aby woda gdziekolwiek zalegała, bo zdecydowana wiekszość pianek schnie w błyskawicznym tempie.

Kiedy wybrać piankę, zamiast lateksu ? Na przykład wtedy, kiedy zależy nam, aby nasz materac był lżejszy. Lateksowe modele są zazwyczaj dość ciężkie, pianki z kolei znacznie lżejsze i łatwiejsze w przewracaniu. W piankowych modelach hypoalergicznych można również wykorzystać dodatki substancji biobójczych, których nie ma raczej w lateksie.

Wiele osób ostatecznie jednak decyduje się na materac lateksowy, ponieważ obawia się, że piany poliuretanowe mogą być zanieczyszczone chemikaliami. Istotnie może tak być, jednak w przypadku nowoczesnych materiałów nie ma nawet takiej możliwości. Wiele pian to super czyste i super bezpieczne produkty, badane na wielu etapach, a ich jakość jest potwierdzona certyfkatami. Ryzyko uczulenia istnieje wówczas, kiedy kupujemy materac z pianki nieatestowanej i nieoznaczonej ogólnie znanym znakiem jakości i bezpieczeństwa, takim jak Eko Tex, czy LGA.

CO PROPONUJĄ NAM POSZCZEGÓLNI PRODUCENCI ?

Każdy z producentów tworzy jeden lub więcej modeli z pianki, które powstają z myślą o osobach uczulonych. Najczęściej są to wyjątkowo czyste materiały, bo muszą być odpowiednie dla bardzo wrażliwych osób.

PROPOZYCJE HILDING

Jeśli chodzi o firmę Hilding, to na pewno warto przyjrzeć trzem wyjątkowo czystym i w pełni hypoalergicznym materacom. Każdy z nich zbudowany z pianki, jednak na nieco innej i trochę unaczej uformowanej.

Hilding Zumba

Zumba to materac jak skrojony dla alergików. Jego głównym zadaniem jest bowiem maksymalnie przepuszczać powietrze i zachować świeżość na wiele lat. Już sama budowa przyciąga uwagę – naprzemiennie ułożono na sobie warstwy włókna Labirynth i pianki wysokoelastycznej. Efekt ? Materac nie zbiera kurzu, a wnętrze jest cały czas napowietrzone. Nie rozwijają się w nim żadne mikroorganizmy. Cała konstrukcja zresztą już od momentu projektowania miała być przeznaczona dla alergików.

O ile pianka wysokoelastyczna, to materiał doskonale znany, o tyle ciekawość wzbudza włókno Labirynth. Ten syntetyczny materiał to rodzaj … pianki termoplastycznej. Różnica jest oczywiście zauważalna w samym wyglądzie, ale to przede wszystkim właściwości sprawiają, że jest wyjątkowe. Labirynth zachowuje się jak pianka termoelastyczna, jest jednak od niej dużo stabilniejsze. W efekcie ciało zyskuje odprężenie, ale nie zapada się tak mocno. To zdecydowanie coś dla miłośników twardszych materaców. Co jednak ważniejsze, ma otwartokomórkową strukturę, a więc nie magazynuje ciepła. Dzięki temu nie czujemy ciepła, co czasami zdarza się w przypadku termoplastycznych materaców. Otwarte komórki to również swobodne przepuszczanie powietrza.

Zumba zdecydowanie, spośród pianek Hildinga, jest najlepszym wyborem. Lekki, przewiewny materac, który nie gromadzi mikroorganizmów – doskonale sprawdza się w użytkowaniu.

 

zumba hilding

 

 

Hilding Twistmaterac twist

Warto pomyśleć o tym modelu, ponieważ z założenia jest przeznaczony również dla alergików. Tutaj również mamy same pianki, ale pierwsze skrzypce gra Velvet Touch.

Velvet Touch to nowość stworzona specjalnie dla firmy Hilding. Piana wyjątkowa ze względu na bardzo dobrą przepuszczalność powietrza, a to jak wiadomo jest pożądane w modelach dla alergików. Aby wzmocnić przepuszczanie powietrza, Velvet Touch uformowano w sprężyny. Ciekawe i niezbyt często spotykane rozwiązanie – takie cięcia wymagają bardzo dobrej jakości pianek. Na sprężynach ułożono kolejną warstwę i w ten sposób zapewniony został ciągły przebieg powietrza.

Co więc znajdziemy w Twist ? Przede wszystkim oddychalną konstrukcję, a t z kolei minimalizuje ilość roztoczy. Poza tym to po prostu niezwykle komfortowy materac, z grupy tych luksusowych. Bardziej miękki, niż Zumba, a więc idealny, jeśli woli się mniej stabilne podłoże. Dodatkowo Twist jest lekki, a to także ważne, bo ułatwia zdejmowanie i zakładanie pokrowca – alergicy muszą go prać znacznie częściej.

materac z pianki rock and rollHilding Rock&Roll

Firma Hilding nie poprzestaje jednynie na tworzeniu drogich modeli, ale chce zapewnić bezpieczeństwo także każdej rodzinie. Stąd też propozycja modelu Rock&Roll, który jest bardzo bezpieczny, przy zachowaniu naprawdę korzystnej ceny.

Jego budowa jest bardzo prosta – to dwa bloki pianki wysokoelastycznej, idealny przykład prostego, najtańszego modelu dla alergików. Pianka oddycha, nie chłonąc jednocześnie kurzu. Odwracanie jest łatwe, a całość zachowuje świeżość na lata. To model idealny zarówno dla młodszych użytkowników, jak i dla dorosłych.

Wszystkie modele Hildinga są bardzo bezpieczne. Nie wydzielają zapachów, które mogą drażnić układ oddechowy, świetnie radzą sobie z minimalizowaniem rozwoju mikroorganizmów, a przewiewna struktura powoduje, iż nie ma konieczności ich czyszczenia. Jeśli alergik nie decyduje się z różnych względów na model lateksowy, to na pewno drugą propozycją, jaką mu przedstawiamy, jeśli chodzi o materace hypoalergiczne, są te z Hildinga.

PROPOZYCJE JANPOL

Hypnosis

Tutaj z pewnością na czele, jeśli chodzi o hypoalergiczne modele, staje Hypnosis wykonany z

  • Pantery

Pianka Pantera to nowa generacja pian stworzona przez Draka InterFoam, a w Polsce wykorzystywana tylko przez janpol hypnosisJanpol. Nieco podobna do AventO2, z tym że tu oleje ropopochodne zastąpiono z kolei olejem słonecznikowym. Pozowliło to w znaczący sposób obniżyć zawartość chemikaliów. Pantera spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania certyfikatu Eko-Tex. Należy do materiałów I klasy, a więc takich, które są przeznaczone na przykład dla noworodków i niemowląt. Nie ma w niej miejsca na zanieczyszczenia, które mogą się znaleźć w materiałach Eko-Tex z niższymi klasami jakości. To sprawia, że nie tylko alergicy – dorośli, ale nawet dzieci mogą spokojnie spać na Hypnosis.

Druga cecha – ta z kolei będzie ważniejsza pewnie dla uczulonych na roztocza – to wyjątkowo wysoka przepuszczalność powietrza. Tam, gdzie powietrza jest więcej, tam nie gromadzą się mikroorganizmy. Wilgoć paruje szybciej, a całość schnie błyskawicznie.  Gładka struktura Pantery ogranicza też osadzanie kurzu.

Pośród hypoalergicznych materaców Janpol ten z pewnością jest najbardziej czysty i wyjątkowo starannie dopracowany, jeśli chodzi o materiał.

PROPOZYCJE ATM

ATM to dość specyficzna firma, jeśli chodzi o hypoalergiczne materace z pianek. Z kilku względów. jest przede wszystkim specjalistą w modelach piankowych i to one stanowią zdecydowaną większość w ich ofercie. Po drugie właściwie każdy model piankowy może być używany przez alergika, bo każdy z nich jest bardzo bezpieczny i atestowany. Trudno więc byłoby wymienić jeden konkretny model – każdy można spokojnie kupić, nawet jeśli zmagamy się z różnymi uczuleniami. Jednak jeśli piszemy już o wyjątkowo bezpiecznych modelach, na pewno uwagę przykuwa jeden z nich – Cortina Lux.

Cortina Lux

Co jest takiego wyjątkowego w tym materacu ? Tutaj również mamy nowy rodzaj hypoalergicznej pianki

  •  Naturalis

I podobnie jak w przypadku Pantery czy AventO2, w Naturalis także zamieniono olej z ropy naturalnym. Tym razem jest to olej rycynowy. I takie rozwiązanie działa podobnie, jak w przypadku pozostałych dwóch pianek: przede wszystkim zminimalizowaniem zanieczyszczeń, hypoalergicznością oraz wyjątkową przewiewnością.

Cortina jest oczywiście tylko przykładem piankowego materaca hypoalergicznego od ATM. Ta firma od samego początku postawiła na pianki i czystość, tak więc jest chyba najlepszym przykładem, jeśli chodzi o ten temat.

Jak widać, każdy model hypoalergiczny wykonany z pianki, to przede wszystkim nowoczesne materiały. Jedne wyjątkowo czyste, jeśli chodzi o skład, inne z dodatkiem biobójczych apretur, jeszcze inne wyjątkowo przewiewne. Każda z nich jednak nie jest tylko zwyczajną pianą. Bo i użytkownik takiego modelu potrzebuje czegoś wyjątkowo bezpiecznego i czystego.

Leave a Comment