Pierwsze „dorosłe” łóżko i materac dla dziecka. Jak je wybrać i jak ułatwić dziecku zmianę.

Dla rodziców i dzieci czas przenosin do „dorosłego” łóżka to zawsze wielka chwila. Wiele osób zastanawia się, czy to już odpowiedni moment, jaki model wybrać i jak zachęcić malucha do korzystania z własnego łóżeczka.

KIEDY DZIECKO POWINNO ZACZĄĆ SPAĆ W „DOROSŁYM” ŁÓŻKU ?

Jak w każdym przypadku – jeśli chodzi o dzieci – nie ma jednego dobrego terminu. Każdy maluch jest inny i każdy wymaga indywidualnego podejścia. Przeszukując różne poradniki, można natknąć się czasami na stwierdzenia: Twoje dziecko powinno zacząć spać w „dorosłym” łóżku, kiedy skończy dwa lata. Kropka. I rzeczywiście, sporo maluszków w tym okresie jest już gotowych na przenosiny z łóżeczka, niektóre dzieci jednak potrzebują trochę więcej czasu. Jedne będą z radością oczekiwać na zmianę, inne stają się na to gotowe około 3 roku życia. Warto więc podejść do kwestii indywidualnie. Biorąc pod uwagę indywidualne cechy dziecka, przenosiny odbywają się zazwyczaj w wieku od 1,5 do 3,5 lat. Nie warto jednak przekraczać tej granicy, ponieważ z czasem malec coraz bardziej przywiązuje się do łóżeczka i przenosiny stają się coraz trudniejsze.

Jak rozpoznać, że maluszek jest gotowy na „duże” łóżko ?

Niestety, nie ma czegoś w rodzaju listy, która określałaby gotowość naszego maluszka na przenosiny. Zazwyczaj zaczynamy myśleć o tym, kiedy maluch wspina się po swoim niemowlęcym łóżku.

Ten etap przechodzą chyba wszystkie dzieci, które zaczynają wspinaczki stosunkowo wcześnie. Sama wspinaczka raczej nie powinna być ostatecznie decydującym elementem, bo maluszek zazwyczaj nie jest jeszcze gotowy na „duże” łóżko. Lepszym rozwiązaniem jest sposób stosowany przez wielu rodziców, którzy usuwają kilka szczebelków, aby utorować dziecku bardziej bezpieczną drogę na świat 🙂 W zdecydowanej większości przypadków takie rozwiązanie działa i malec rezygnuje z wybierania bardziej „wyboistej, górnej” ścieżki. Jeśli nie ma możliwości usunięcia szczebelków, trzeba pomyśleć jednak o tym, aby przynajmniej jedna strona łóżeczka była ich pozbawiona, inaczej dziecko może sobie zrobić krzywdę.

Idealna sytuacja to taka, w której dziecko samo zaczyna mówić o nowym, dużym łóżku – tak często dzieje się, kiedy maluch ma starsze rodzeństwo i sam chce się przenieść z „łóżka dla niemowlaków” do „dorosłego” 😉 Warto porozmawiać z dzieckiem i wyczuć jego nastawienie do ewentualnej zmiany. Jeśli spotkamy się z entuzjazmem, to najlepszy znak, że możemy dokonać takiej zmiany bez większego stresu dla malucha.

Jak przygotować dziecko na zmianę łóżka ?

Zanim dokonamy zmiany, warto dziecko na nią przygotować, aby ułatwić mu cały proces:

  • warto unikać stwierdzeń typu „jesteś już duży, powinieneś spać w dużym łóżku”, ponieważ wywiera się w ten sposób niepotrzebną presję. Znacznie lepszy sposób to wykorzystanie naturalnego entuzjazmu, które dziecko zazwyczaj okazuje na wieść, że staje się coraz bardziej dorosłe. Uwaga w stylu” ohoho, jesteś już taka duża, że przestajesz się mieścić w łóżeczku, może wybierzemy razem jakieś większe ?” nie jest może zbyt subtelna, ale pozwala na podjęcie tematu i zorientowanie się, jak dziecko odnosi się do tego pomysłu. Daje też okazję do przedyskutowania ewentualnych obaw, jakie dziecko może odczuwać;
  • możemy z podekscytowaniem  wspominać o zakupach, wspólnym wybieraniu łóżka, pościeli z superbohaterami czy kucykami itd. Dzieci zazwyczaj z radością oczekują na takie wydarzenie, daje im to również poczucie kontroli nad nową sytuacją;

——————-

Kiedy młodsze dziecko przejmuje łóżeczko starszego

Wielu rodziców decyduje się na przeniesienie maluszka do „dorosłego” łóżka, kiedy oczekują kolejnego dziecka. Ten proces warto zacząć na kilka miesięcy przed narodzinami młodszego potomka, aby starsze dziecko zdążyło się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Idealnie, jeśli starsze dziecko przestanie traktować łóżeczko niemowlęce do momentu narodzin młodszego rodzeństwa jako własne.

——————-

Jak ułatwić dziecku zmianę łóżka ?

  • dobrze jest ustawić nowe łóżko w miejscu, w którym stało stare – przynajmniej na jakiś czas. Jeśli to możliwe, świetnie sprawdza się korzystanie z obydwu przez kilka pierwszych tygodni – w przypadku dzieci, dla których zmiana jest trudniejsza.  Nowe łóżko ustawione w pokoiku dziecięcym może być używane początkowo jako to do dziennych drzemek. Możemy również używać go do czytania przed spaniem. Najlepiej jeśli zmiany są wprowadzane stopniowo;
  • ulubiony kocyk, maskotka czy poduszka to znane mu drobiazgi, które pomogą poczuć się bezpieczniej w nowym łóżku.

Czego można się spodziewać po zmianie łóżka ?

Jak każda zmiana, i ta może być dla dziecka początkowo stresująca. Może się jednocześnie okazać, że nasz maluszek nie ma żadnych problemów ze spaniem w nowym łóżku, a najbardziej zestresowani są rodzice. Dzieci zazwyczaj po kilku tygodniach całkowicie przyzwyczajają się do nowej sytuacji. Niektóre mogą spać zupełnie spokojnie od początku, inne budzić się dość często.

Dobrze jest zastanowić się nad tym, jak będziemy reagować w takich sytuacjach. Czy położymy się razem z dzieckiem i zaczekamy aż zaśnie. Czy raczej ograniczymy wsparcie do słów uspokojenia. Trzeba pamiętać o tym, aby nie stało się to kolejnym nawykiem. Jeśli maluszek świetnie dawał sobie radę z samodzielnym zasypianiem w łóżeczku, nie warto robić kroku wstecz.

————————–

JAK WYBRAĆ PIERWSZE ŁÓŻKO I MATERAC DLA DZIECKA ?

Łóżko powinno być przede wszystkim bezpieczne. Dokładniej pisaliśmy na ten temat w poście o łóżkach dla dzieci. Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego budowę (modele dla dzieci po okresie łóżeczkowym są niekiedy wyposażane w dodatkowe barierki), ale również na lakiery i farby, których używają producenci. Dziś dostępna jest szeroka gama ekologicznych i hypoalergicznych materiałów, warto więc i ten aspekt wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli dziecko jest alergikiem.

Jaki wybrać materac ?

Tutaj powinniśmy wziąć pod uwagę kilka elementów:

  • rozmiar

Oczywiście najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór modelu w standardowym rozmiarze, na przykład 80×200 cm, czy 90×200 cm. W ten sposób nie będziemy musieli myśleć o zmianie materaca w miarę, jak maluch będzie rósł. Możemy również wybrać model nieco szerszy, na przykład 100×200 czy nawet 120×200 cm, jeśli spodziewamy się, że łóżko będzie służyło także jako „gościnne” dla przyjaciół 🙂

Oczywiście dostępne są modele mniejsze dla maluszków, które korzystają z typowych łóżeczek po okresie łóżeczkowym. Tutaj największy wybór znajdziemy pośród materaców lateksowych i piankowych i te zazwyczaj idealnie komponują się ze wszystkimi nietypowymi wymiarowo łóżkami. Jeśli potrzebujemy modelu o nietypowym wymiarze, tego rodzaju zamówienia są zazwyczaj bez problemu realizowane ( również w naszym sklepie).

  • rodzaj materaca

Rodzice często zastanawiają się najdłużej nad tym, jaki model wybrać dla dziecka. My – znając właściwości poszczególnych materiałów – polecamy zazwyczaj modele lateksowe. Są antyalergiczne, wytrzymałe i świetnie podpierają ciało dziecka, a to najważniejsze elementy dobrego modelu dla maluszka. Nie ma również problemu z wyborem odpowiedniej twardości, ponieważ typowe H2 idealnie pasują do potrzeb dzieci zarówno młodszych, jak i starszych (tutaj furorę robi Vitmat Junior, a dzieci testujące go w naszym salonie najczęściej wskazują na niego, zapytanie przez rodziców, który jest najwygodniejszy).  Inną zaletą lateksu jest jego wytrzymałość. Dzieci uwielbiają skakać po łóżku i raczej tego nie unikniemy. Lateks najlepiej poradzi sobie z takim obciążeniem, choć jednak mimo wszystko warto unikać takich zabaw 🙂

Pianki wysokoelastyczne to także jeden z najbardziej popularnych materiałów, ponieważ są lekkie, przewiewne i wytrzymałością dorównują modelom z lateksu.

Nie bez znaczenia jest także pokrowiec. Kolorowe i ciekawe opakowanie materaca często dodatkowo wzbudza entuzjazm najmłodszych (szczególnie zielony pokrowiec Hilding Young Base 😉 ).

Na materacu dla malucha nie warto oszczędzać, tym bardziej, że nie są one szczególnie drogie i w dobrej cenie można kupić naprawdę doskonały jakościowo model. Pomijają już aspekt wizualny – kiedy wybieramy materac – zawsze najważniejszym elementem, na którym powinniśmy się skupić, jest odpowiednie wsparcie ciała. Jeśli natomiast dziecko jest alergikiem, dodatkowo również na jakości materiałów, które są użyte do jego wyprodukowania. Warto sprawdzić atesty i certyfikaty, aby mieć pewność, że materac jest zbudowany z bezpiecznych pianek i opakowany w wolny od chemikaliów pokrowiec.

  • preferencje i rozsądna decyzja

Nie musimy oczywiście zupełnie ignorować zdania dziecka, skupiając się na wyborze najbezpieczniejszego i najzdrowszego materaca – w końcu chcemy, aby ono także poczuło, że dokonuje wyboru. Warto więc zaproponować mu kilka najlepszych opcji, z których będzie mogło wybrać tę najbardziej mu odpowiadającą.

  • dodatkowa ochrona i możliwość prania

Ponieważ maluszkom najprawdopodobniej mogą zdarzyć się wpadki, zwłaszcza jeśli uczą się spania bez pieluszki, warto zawczasu pomyśleć o dodatkowej ochronie przed zamoczeniem. Woda i inne płyny są jednymi z największych wrogów materaca. Świetnie sprawdzą się więc wodoodporne ochraniacze, które można założyć pod prześcieradło. Kiedy je wybieramy, zwróćmy uwagę, czy są paroprzepuszczalne – spanie na folii raczej nie jest wygodne i przyjemne dla maluszka.

Warto zwrócić uwagę również na możliwość wyprania pokrowca, co na pewno znacznie ułatwi utrzymanie podłoża do spania w odpowiedniej czystości – jeśli dziecko jest alergikiem, pralny pokrowiec jest absolutnie niezbędny.

———————-

Zmiana łóżeczka na takie dla „dużych dzieci” wcale nie musi być stresująca. Warto, aby przebiegała jako proces, a wtedy wszystkie zmiany są mniej stresujące i bardziej naturalne.

Zachęcamy do dzielenia się swoimi obserwacjami. W jaki sposób Wy przeprowadziliście swoje dzieci przez taki proces ?

Leave a Comment