Pokrowce modeli ATM – przegląd.

Polska firma ATM idealnie odnalazła się na materacowym rynku, przede wszystkim dzięki specjalizacji. Wzięła pod lupę zimne pianki, tworząc z nich wytrzymałe i bardzo wygodne modele. Doskonale dopracowała swoją skalę twardości, umożliwiając klientom niezwykle łatwe jej dobranie. Jednak jednym z najbardziej zachwycających i przyciągających uwagę elementów, są bez wątpienia ich pokrowce. I choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, zaczynamy doceniać ich niezwykłą urodę, kiedy przejrzymy dokładniej zdjęcia.

Dziś chcemy się przyjrzeć nie tylko pięknym tkaninom i ich wzorom, ale przede wszystkim doskonałej jakości użytych tkanin. Pod lupę weźmiemy 5 najpiękniejszych i najciekawszych pokrowców, obok których trudno przejść obojętnie.

NOWE PROPOZYCJE NA 2015 ROK

Nowy rok, jak to zwykle bywa w świecie materaców, przynosi zazwyczaj nowości. I podobnie było w przypadku firmy ATM, która zaproponowała nie tylko kilka nowych modeli, ale również kilka całkiem nowych pokrowców.

kashmirKashmira – kaszmirowa miękkość i stabilna temperatura

To całkiem nowy pokrowiec, który przede wszystkim zaskakuje swoim kolorem. Jest dość nietypowym połączeniem brązu i bieli. To kolory, które w pokrowcach używane są stosunkowo rzadko, zresztą ATM słynie z dość nietypowych barw swoich opakowań. Jednak znacznie ciekawsze są właściwości materiału. Sama tkanina to materiał Coolmax, a więc taki, który ma właściwości termoregulacyjne. Dlaczego akurat użycie takiej tkaniny ? Nasze ciało w czasie snu zmienia swoją temperaturę w sposób naturalny, w zależności od tego, w jakiej fazie snu się znajduje. Do tego dochodzą jeszcze czynniki zewnętrzne, a niekiedy również zmiany temperatury spowodowane na przykład przyjmowaniem niektórych leków, czy dolegliwościami różnego typu (na przykład najbardziej popularne nocne duszności). Im większe wahania temperatury, tym nasz sen staje się płytszy, bardziej nieregularny, a to z kolei wpływa na jego jakość. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby udało się uzyskać jak najbardziej stabilną temperaturę ciała i zmniejszyć jej wahania. Materiał Coolmax pozwala to osiągnąć. Jest to nowoczesna tkanina, która reaguje na zmiany temperatury ciała: kiedy się przegrzewa pochłania nadmiar ciepła, a kiedy ciało stygnie, oddaje je. Dzięki temu powstaje coś w rodzaju mikroklimatu, w którym temperatura jest stabilna. I właśnie te właściwości Coolmax zostały wykorzystane w Kashmira. To jest głównym zadaniem tego pokrowca.

Oczywiście nie jedynym, bo pokrowiec powinien być także przyjemny w dotyku. Aby zwiększyć komfort, wypełniono materiał specjalnym włóknem, które jest odporne na działanie grzybów i pleśni. To idealna propozycja dla wszystkich, którym dokuczają duszności, albo marznięcie. A w ten pokrowiec firma opakowała kilka materaców z kolekcji Lux: Forte Visco Lux, Cortina Lux oraz Ravenna Visco Lux.

fiore vFiore Viola – jedwabista miękkość

Fiore Viola jest kolejnym, pięknym pokrowcem, który zwraca na siebie uwagę barwami. Tym razem jest to połączenie fioletu z bielą. Kolor przenosi się z taśmy wentylującej na wierzch materaca w formie delikatnych kwiatów. Zainspirowany delikatnymi kwiatami, pokrowiec jest również wykonany z delikatnego materiału. To sztuczny jedwab Tencel. Materiał bardzo chętnie wykorzystywany do tworzenia opakowań na materace, ze względu na swoje właściwości. Naturalne pochodzenie sprawia, że jest w pełni ekologiczny – to jedna z najczystszych tkanin, dlatego często polecana alergikom. Jednak nie tylko ze względu na swoją czystość chemiczną. To materiał, który bardzo chłonny i świetnie wysycha. Sprawuje się lepiej niż bawełna, jest lżejszy, a jednocześnie wytrzymały. Takie cechy sprawiają, że niezbyt chętnie zasiedlają go bakterie i roztocza, co oczywiście jest dobrą wiadomością. W dotyku przypomina jedwab, jest niezwykle przyjemny i miły. To model jak stworzony dla wszystkich, którzy mają problemy z bardzo wrażliwą skórą. W naturalny sposób zachowuje też długą świeżość.

Model z nowej kolekcji, bardzo wysokiej jakości, dlatego dopasowano go do droższych materaców z serii Lux: Forte Visco Lux, Cortina Lux i Ravenna Visco Lux. Jeśli mielibyśmy wskazać najładniejsze modele pokrowców, to ten na pewno znalazłby się w czołówce.

ametistAmetist – fiolet w innym, bardziej rozbudowanym wydaniu

Ametist jest pokrowcem także utrzymanym w biało-fioletowej kolorystyce, jednak nieco bardziej ozdobnym. To model wyjątkowy, ponieważ dedykowany tylko dwóm materacom z nowej kolekcji 2015. Tutaj uwagę przyciągają dwa fioletowe pasy wentylacyjne. Jego budowa jest bardziej skomplikowana, bo górną część, w której jest pianka visco można odpiąć. Pomysł jest genialny i wcale nie tak często spotykany w pokrowcach. Podobne rozwiązanie wykorzystano w Kashmira – tam też górną warstwę można odpiąć. Tutaj jednak jest ona grubsza i wypełniona dodatkowo pianką. Jaka jest zaleta takiej budowy ? Możemy ją wykorzystać na dwa sposoby. Po pierwsze odpiąć górną, miękką warstwę i położyć się na tym co jest pod spodem, czyli bardziej stabilna zimna pianka. Po drugie bardzo ułatwia to dbanie o czystość. To górna część materaca zazwyczaj najszybciej się brudzi. Można więc wyprać tylko ten element, a zdejmowanie jest o wiele łatwiejsze, niż gdybyśmy musieli ściągać całość.

To jednak tylko jedna z zalet. Druga kryje się już w samej tkaninie. Otóż ten materiał ma wbudowaną apreturę z aktywnym srebrem. Jony srebra mają silne działanie biobójcze, doskonale radzą sobie więc nie tylko z bakteriami, czy pleśni, ale również – co szczególnie ważne dla alergików – z roztoczami. Jednocześnie są bezpieczne dla zdrowia – w przeciwieństwie do antybiotyków, które mogą działać nie tylko na naszą korzyść, ale i szkodę. Bez wątpienia to jeden z najładniejszych pokrowców ATM – trudno nie docenić starania firmy o to, aby ich wyroby były nie tylko zdrowe, ale i pięknie się prezentowały. W Ametist opakowano tylko dwa najdroższe modele: Ravenna Visco Lux 250 oraz Cortina Visco Lux.

Nowa kolekcja przyniosła także trochę zmian w pokrowcach, które już wcześniej były przez firmę używane. Pojawiło się kilka nowych, a kilka najlepszych pozostało. Na uwagę zasługują trzy z nich, które dopasowano do kolekcji Top.

whiteWhite – klasyka w bieli

Nie każdy szuka kolorowego pokrowca i dla takich klientów firma przygotowała model White. W całości biały, nieskazitelnie czysty – na pierwszy rzut okaz widać jego wysoką jakość. W jego przypadku na pewno warto zwrócić uwagę od razu na tkaninę. Pośród nowoczesnych rozwiązań wydłużających świeżość, pojawiła się jakiś czas temu aplikacja Sanitized. To bardzo ciekawe rozwiązanie, ponieważ polega na pokrywaniu różnych materiałów (nie tylko tekstyliów, ale również na przykład tworzyw sztucznych) specjalną, trwałą powłoką, która działa biobójczo. Rozwiązanie jest w pełni bezpieczne – pisaliśmy o nim w jednym z naszych postów – i coraz częściej stosowane. W zamyśle ma być wykorzystywane nie tylko tam, gdzie dbałość o czystość jest trochę utrudniona, ale również w miejscach, które są szczególnie narażone na występowanie dużej ilości bakterii itd. (na przykład na przedmiotach znajdujących się w miejscach publicznych). Pokrowiec materaca ma bezpośrednią styczność z naszym ciałem, a jednocześnie nie pierzemy go tak często, jak byśmy chcieli – chociażby ze względów praktycznych. Zastosowanie tkaniny z Sanitized wydaje się być w tym wypadku genialnym rozwiązaniem. I właśnie taki materiał jest tutaj użyty. Trzeba przyznać, że choć rozwiązanie jest świetne, to jednak jeszcze niewielu producentów się na nie decyduje – prawdopodobnie ze względu na koszty.

A od strony wizualnej, czy „dotykowej” ? Miękkość i delikatność – to główne cechy White. Zdecydowanie coś dla alergików, zwłaszcza tych wrażliwych na pleśnie i grzyby.

silvercareSilvercare – srebro w akcji

Silvercare pod względem wizualnym także można zaliczyć raczej do modeli klasycznych. Ozdobą jest właściwie tylko taśma wentylująca. Tkanina jest dokładnie taka sama, jak w przypadku modelu Ametist, a więc również z dodatkiem srebra. Mięciutkie podbicie świetnie radzi sobie z potem i szybko wysycha. Dla alergików i tych, którym zależy na świeżości – tak można by ten model określić.

Atm na pewno jest jedną z tych firm, które potraktowały zadanie stworzenia idealnego pokrowca bardzo poważnie. Zadbano nie tylko o ich właściwości, ale także o to, aby stały się idealną ozdobą sypialni. Wiele z nich wygląda na żywo jeszcze piękniej. Pozostaje nam się tylko cieszyć, że polskie firmy tworzą tak udane materace, które z powodzeniem mogą konkurować z modelami najbardziej znanych, światowych gigantów. Nie tylko jeśli chodzi o opakowania, ale i wkłady.

Leave a Comment