Pokrowce na materace z organicznej bawełny – o co tyle zamieszania ?

Wybierając materac, często bierzemy także pod uwagę pokrowiec, w jaki jest on opakowany. Wiele z nich ma pokrowiec wykonany z bawełny. Nie każdy jednak uszyty jest z bawełny organicznej. Czy rzeczywiście ma to tak wielkie znaczenie ? Tak, jeśli wybieramy model dla alergika. Czym różni się zwykła bawełna od organicznej ? W sumie, skoro i tak nie jemy naszego pokrowca, czy ma to w ogóle jakiekolwiek znaczenie ?

Choć pokrowca nie jemy, to jednak różnice pomiędzy organiczną, a „klasyczną” mają spory wpływ na środowisko, a także na nasze zdrowie.

DLACZEGO BAWEŁNA JEST TAK POPULARNYM WŁÓKNEM ?

Bawełna nadal pozostaje jednym z najbardziej popularnych włókien w przemyśle tekstylnym. Jeśli kupujecie materac – zwłaszcza lateksowy- to jest wielkie prawdopodobieństwo, że wasz pokrowiec właśnie z bawełny będzie uszyty, albo to włókno będzie podstawą tkaniny.

Bawełna wyróżnia się spośród innych włókien przede wszystkim delikatnością w dotyku i uczuciem przewiewności oraz chłodzenia, niespotykanym pośród innych włókien.  Doskonała chłonność czyni bawełnę idealnym wyborem, jeśli chodzi o pokrowiec. Takie wlaściwości ma zarówno materiał „konwencjonalny”, jak i organiczny. Na czym więc polega różnica ?

RÓŻNICE POMIĘDZY BAWEŁNĄ ORGANICZNĄ, A KLASYCZNĄ.

Jeśli decydujemy się na antyalergiczny i zdrowy materac lateksowy na przykład od Vitmat, jest wielkie pole bawelnyprawdopodobieństwo, że zależy nam na absolutnie bezpiecznym i ekologicznym materacu. Z różnych względów: być może mamy problemy alergiczne, a może zależy nam na tym, aby po prostu kupować produkty ekologiczne. Lateks doskonale spełnia takie wymagania, ale to w co nasz materac zostanie opakowany, również okazuje się ważne.

  • Konwencjonalne uprawy bawełny są niezwykle szkodliwe dla środowiska. To oczywiście stwierdzenie, które niewiele nam mówi, ale liczby to potwierdzają. Podczas uprawy bawełny, na całym świecie, zużywa się około 25% wszystkich środków insektobójczych oraz 10% wszystkich pestycydów produkowanych rocznie w skali globalnej. Jednocześnie z uprawy bawełny zbiera się jedynie 2,5% światowych plonów rolniczych. Jedna koszulka bawełniana to około 100 g zużytych pestycydów. W samych Stanach Zjednoczonych w 2003 roku zużyto około 1 mln ton nawozów sztucznych tylko i wyłącznie w uprawach bawełny.

Każda z tych substancji ma niebagatelny wpływ na cały ekosystem. Choć pestycydy i środki owadobójcze zapewniają lepsze plony, powodują zaburzenie naturalnego ekosystemu. Nawozy przenikają do środowiska, zabijając mikroorganizmy, kumulując się w glebie i przedostając się do wód gruntowych.

  • Bawełna uprawiana klasycznie ma wpływ na nasze zdrowie. Na dwa sposoby. Pośrednio, bo choć nie jemy jej, to jednak chemikalia zużywane do upraw koniec końców lądują na naszym talerzu, na przykład w wodzie pitnej. Nasz klimat na szczęście nie pozwala na uprawę bawełny, dlatego jesteśmy w nieco lepszej sytuacji, niż kraje cieplejsze. Wciąż jednak mamy kontakt na przykład z owocami uprawianymi w tych samych rejonach, co bawełna. Na pewno natomiast  na każdego z nas bawełna przesycona chemikaliami ma wpływ bezpośredni. Każdy z nas śpi około 8 godzin na dobę i przez ten czas nasze ciało ma bezpośredni kontakt z materiałem. Siedem spośród piętnastu popularnych pestycydów używanych w uprawach bawełny ma prawdopodobne działanie rakotwórcze. Ponieważ nie zostało ono udowodnione naukowo, ich stosowanie jest dozwolone. Nie wiadomo z pewnością, w jaki sposób mogą wpływać na nasze zdrowie, jeśli mamy z nimi długotrwały kontakt.

DLACZEGO UPRAWY ORGANICZNE NIE SĄ WCIĄŻ NAJPOPULARNIEJSZĄ FORMĄ ?

Skoro uprawy klasyczne mają tak wiele wad, idealnym rozwiązaniem wydawałoby się „przerzucenie” się na uprawy ekologiczne. Nie jest to jednak proces łatwy. Wciąż największym problemem są koszty, które często przewyższają zyski. Wciaż głównym elementem, który determinuje nasze zakupy jest cena. Bawełna organiczna kosztuje więcej, dlatego jesteśmy skłonni kupić taką w niższej cenie. Wyższa cena wynika z większego nakładu pracy w gospodarstwach ekologicznych. Czesto mają one także dużo mniejsze rozmiary, co naturalnie podnosi koszty produkcji. Jednocześnie jednak zwiększa się popyt na materiały ekologiczne, co – w dłuższej perspektywie czasu – sprawi, że ceny będą coraz niższe, a ekologiczne produkty staną się coraz bardziej poszukiwanym na rynku produktem. każdy z nas, jako konsument, ma wpływ na to, jaki rodzaj tkaniny będzie się pojawiał na rynku. Ostatecznie to konsument decyduje, co chce kupić.

————–

CZYM RÓŻNI SIĘ UPRAWA EKOLOGICZNA BAWEŁNY OD KONWENCJONALNEJ ?

Jest wiele istotnych różnic pomiędzy uprawą bawełny organicznej, uprawami konwencjonalnymi. Od sposobu przygotowania ziemi, aż po rodzaje wybielaczy – uprawy organiczne wymagają sporego nakładu pracy i środków – znacznie więcej, niż uprawy „klasyczne:

  EKOLOGICZNA UPRAWA BAWEŁNY KONWENCJONALNA UPRAWA BAWEŁNY
     
Nasiona Zakaz stosowania nasion modyfikowanych genetycznie GMO, nasiona nie nasączane chemikaliami Nasiona nasączane środkami grzybobójczymi oraz insektobójczymi. Dozwolone nasiona modyfikowane genetycznie.
     
Gleba Stosowanie płodozmianu oraz nawozów naturalnych, wyższa zawartość ściółki dla zachowania stałej wilgotności gleby Stosowanie nawozów sztucznych, wyjałowienie gleby na skutek monokulturowego rolnictwa, intensywne nawadnianie
     
Kontrola ilości szkodników i chwastów Aplikacje „dobroczynnych mikroorganimzów” (bakterie, grzyby) dla zmniejszenia ilości szkodników. Dbałość o naturalną różnorodność biologiczną gleby. Stosowanie tzw. upraw-pułapek (trap crops) przyciągających szkodniki. Zastosowanie środków chemicznych.
     
Zbiór Tylko w czasie naturalnie następującej defoliacji (na skutek niskiej temperatury lub zmniejszenia nawodnienia), Defoliacja wywołana użyciem środków chemicznych.
     
Wybielanie Użycie bezpiecznych nadlentków z niską zawartością metali i siarki. Użycie związków chloru, siarki i metali.
     
Końcowa obróbka Delikatne płukanie w ciepłej wodzie z dodatkiem sody dla uzyskania neutralnego pH. Płukanie w gorącej wodzie z użyciem środków zmiękczających np. formaldehydu.

————

Jak widać różnice są spore i jeśli zależy nam na kupnie naprawdę ekologicznego materaca, to także rodzaj pokrowca powinniśmy wziąć pod uwagę.

Warto zwracać uwagę nie tylko na budowę materaca, ale także na opakowanie. Często różnica cenowa nie jest duża, wybierając model w pokrowcu organicznym mamy bezpośredni wpływ na środowisko, promujemy ekologiczne rozwiązania, dbając jednocześnie o własne zdrowie. Z czasem oferta ekologiczna będzie się rozszerzać, a ceny spadać – warto przyspieszyć ten proces, bo każdy z nas ma na to wpływ.

Leave a Comment