Pokrowiec na materac dla alergika – co wybrać ?

W przypadku alergii ważne jest nie tylko to, z jakiego materiału jest zrobiony materac, o czym pisaliśmy w naszym poście o materacach dla alergików, ale także pokrowiec, w jaki jest opakowany. Podobnie jak w przypadku wkładu, także i pośród pokrowców mamy spory wybór. Dla przykładu jeden hypoalergiczny materac Janpol można opakować w kilka rodzajów pokrowców dla alergików.

Kupując materac dla alergika, warto pamiętać także o pokrowcu. Rodzaj pokrowca można również dopasować do charakteru alergii, na jaką cierpimy:

pokrowiec na materac dla alergika powinien być pralny – to jedna z podstawowych zasad, od której nie powinno się robić wyjątku. Pranie pozwala pozbyć się z powierzchni materaca wielu alergenów przez ich wypłukanie. Zgodnie z zaleceniami lekarzy przy alergii powinno prać się go przynajmniej raz na 8 tygodni, a nawet częściej.

Ostatnie wyniki badań ( 2007 rok ) zaprezentowane na 103 Międzynarodowej Konferencji American Thoracic Society w San Francisco wykazały, że:

– im cieplejsza woda użyta do prania, tym większa ilość roztoczy, pyłków i innych alergenów zostaje zabita lub usunięta. Dobra wiadomość jest taka, że już temperatura 60 stopni Celsjusza zabija 100% roztoczy. Jednak obniżenie temperatury do przedziału pomiędzy 30-40 stopni sprawia, że ginie jedynie 6,5 % roztoczy. Różnica niewielka, a jednak znacząca. To dobra wiadomość także z tego względu, że większość z nas może skutecznie walczyć z roztoczami w domowych warunkach tylko za pomocą prania – do tej pory uważano, że gorąca woda nie ma wpływu na zmniejszenie ilości alergenów na przykład w materacu.

– pranie w gorącej wodzie ( 60 stopni i powyżej) usuwa również prawie 97 % pyłków powodujących alergie – dla porównania pranie w ciepłej wodzie: 30 stopni – 69 % pyłków, 40 stopni – 95 % pyłków.

– jeśli prześcieradła lub pokrowiec nie mogą być prane w gorącej wodzie, można zastosować także 2 zimne płukania po praniu w temperaturze od 30 do 40 stopni. Każde płukanie powinno trwać minimum 3 minuty.

(W doświadczeniach używano gorącej wody z dodatkiem ogólnodostępnych, typowych detergentów do prania). 

roztocza w materacu

Osobom, które chcą mieć 100% pewność, że wszystko, co szkodliwe w pokrowcu, zostanie z niego usunięte podczas prania, na pewno możemy polecić pokrowiec hypoalergiczny, który ma w swojej ofercie firma Janpol. Został stworzony z myślą o praniu w bardzo wysokich temperaturach – do 95 stopni, po to aby jak najskuteczniej można było usunąć z niego wszystkie alergeny. Tylko niektóre modele Janpola są dostępne w takim pokrowcu w standardzie, ale każdy model tej firmy można za niewielką dopłatą wyposażyć właśnie w taki pokrowiec na indywidualne zamówienie.

Dobrze jest sprawdzić, w jaki sposób pokrowiec zdejmuje się z materaca – czy na przykład zamek jest rozsuwany z minimum dwóch stron – ponieważ zdarzają się jeszcze modele, które mają zamki wszyte tylko z jednej strony, a wtedy zdejmowowanie pokrowca jest utrudnione. Warto dowiedzieć się także, jak luźny jest pokrowiec i sprawdzić, jak dużo zapasowego miejsca zostaje jeszcze w środku, kiedy pokrowiec jest nałożony na materac. Przy częstym praniu trzeba się liczyć z tym, że właściwie każdy materiał delikatnie się skurczy.

Z praktycznych względów, jeśli pokrowiec będzie prany często, zazwyczaj nie proponujemy naszym klientom pokrowców nasączonych na przykład olejkami. Olejki pozostają w tkaninie do około 5 prań, więc pokrowiec dosyć szybko traci swoje właściwości.

warto wykorzystać osiągnięcia technologiczne, które minimalizują rozwój alergenów w pokrowcu – dzisiejsza technologia pozwala na znaczne spowolnienie rozwoju lub nawet wyeliminowanie alergenów z tkaniny. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest nasączanie tkaniny związkami srebra. Jest ono bardzo skuteczne, ponieważ związki nie są wypłukiwane, nawet przy bardzo częstym praniu – tkanina jest pokrywana specjalną powłoką  lub wplata się w nią nici srebra-  a srebro działa biobójczo na bardzo szerokie spektrum alergenów. Takie pokrowce są także pralne, a ich użycie pozwala wyeliminować prawie w całości to, co pomiędzy praniami na pokrowcu mogłoby się rozwijać. Pokrowce ze srebrem są też zupełnie bezpieczne dla ludzi, ponieważ to związki, które działają szkodliwe jedynie na mikroorganizmy, nie mają natomiast szkodliwego wpływu na ludzki organizm.

pokrowiec na materac dla alergika powinien być uszyty z tkanin z odpowiednimi atestami – dotyczy to w szczególności osób uczulonych na chemikalia, bo to one są pod lupą w przypadku atestów. Dziś rzadko się zdarza, aby materiały wykorzystywane do szycia pokrowców materacowych nie były jednocześnie oznaczone najbardziej znanym ekologicznym znakiem dla tekstyliów czyli Eko-Tex. Dotyczy to oczywiście znanych firm, ponieważ mniej znani producenci – choć już w znacznej mniejszości – mogą jeszcze wykorzystywać materiały, których wysoka jakość nie została zatwierdzona w ten sposób. Jeśli borykamy się z uczuleniem na środki chemiczne, warto poszukać charakterystycznego żółto-zielonego oznaczenia Eko-Tex (Oeko-Tex) materiału użytego do uszycia pokrowca. To podstawowy wymóg – można oczywiście także szukać jeszcze innych oznaczeń ekologicznych dla tkanin.

W przypadku dzieci z alergiami na chemikalia należy przyjrzeć się kolorowym pokrowcom, a właściwie temu, w jaki sposób kolory zostały naniesione na tkaninę. Farbowanie może czasami wiązać się z użyciem substancji chemicznych powodujących alergie.

DODATKOWE ZABEZPIECZENIA

W przypadku alergii dobrze jest wykorzystać dodatkową barierę pomiędzy wnętrzem materaca ( w którym czasami zbierać się może kurz), a ciałem, jaką może być pralny ochraniacz. Stanowi on swgo rodzaju dodatkowy filtr dla roztoczy, którym trudniej jest się rozprzestrzeniać. Tutaj wyjątkowo dobrym rozwiązaniem jest znowu hypoalergiczny pokrowiec Janpola. To nie tylko model pralny, z bawełny o dużej gramaturze, czyli gęstości splotu, ale także pokryty warstwą poliuretanu, która jest zaporą dla roztoczy.

Ważne, aby ochraniacz także można było prać w wyższej temperaturze. Trzeba również pamiętać o częstym praniu poduszek i kołdry, którą przy silniejszych alergiach należy wymieniać na nową co około 2 lata.

Pokrowce dla alergików, w które opakowane są materace dostępne w naszym sklepie: Janpol Medicott Silverguard, Janpol Medicott Silverprotect, Janpol pokrowiec hypoalergiczny, Hilding Medicott Velur, Hilding Medicott Silver, Hilding SlverLine Black.

Leave a Comment