Przy dyskopatii – modele o ortopedycznym działaniu z pianek różnej twardości.

Myśląc o modelach ortopedycznych materaców zazwyczaj mamy na myśli te kieszeniowe. Jest jednak całkiem spora ilość także tych wykonanych z różnego rodzaju pianek. Ortopedyczne materace z pianką visco stają się dzisiaj coraz bardziej popularne.

SCHORZENIE KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO:

To jedna z najczęściej występujących chorób kręgosłupa i najbardziej rozpowszechniona. Na jej występowanie na wpływ kilka czynników: skłonności dziedziczone genetycznie, przebyte urazy, zbyt duże i długotrwałe obciążenia dyskopatiakręgosłupa, w tym także praca w jednej pozycji.

Do najczęściej występujących objawów należą: ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, który może przybrać postać przewlekłą, a w późniejszym czasie promieniuje na pośladki, biodro, kolano czy nawet pięty. Z czasem mogą się pojawiać zaburzenia czucia, zanik mięśni i ogólne problemy z poruszaniem. Pierwsze objawy pojawiają się dość nagle, bo na przykład po nagłym skręcie ciała, czy przeciążeniu. U chorych częściej występuje „zmęczenie” kręgosłupa, częściej pojawia się ból. Tego typu schorzenie – w zalezności od stopnia nasilenia – leczy się początkowo poprzez zaaplikowanie środków przeciwbólowych oraz fizykoterapię, a kiedy to nie wystarcza czasami konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Schorzenia kręgosłupa lędźwiowego są niezwykle dokuczliwe, przez wszystkim ze względu na ból, który im towarzyszy oraz upośledzenie czynności ruchowych. Oprócz zalecanych przez lekarza leków, czy aktywności ruchowej, warto więc przyjrzeć się bliżej także temu na czym śpimy. Większość chorych odczuwa zmniejszenie bólu po nocnym wypoczynku, choć są i tacy, u których ból zmniejsza się podczas dziennej aktywności fizycznej. W obydwu przypadkach dobrze dobrany materac może pomóc zredukować ból.

TWARDY CZY MIĘKKI MATERAC PRZY DYSKOPATII:

Model ortopedyczny dla osoby z dyskopatią ( to najczęstsze schorzenie lędźwiowego odcinka kręgosłupa) nie może być ani za miękki, ani za twardy. Cóż, to stwierdzenie raczej nie bardzo pomaga w wyborze. Wybieranie materaca ortopedycznego przy dyskopatii powinno się zacząć od wybrania odpowiedniej twardości. Twardość powinniśmy wybierać na dwóch etapach:

jako pierwszy stopień twardości – każdy z chorych ma własne preferencje i zazwyczaj już wie, czy lepiej śpi mu się na modelu twardszym, czy bardziej miękkim. Dzisiejsza technologia pozwala dobrać zdrowy dla kręgosłupa materac, który wcale nie musi być bardzo twardy i jednocześnie doskonale wspiera ciało.

W salonie w Rzeszowie odwiedził nas kiedyś starszy Pan, który miał problemy właśnie z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa. Wybieranie postanowiliśmy więc rozpocząć od dopasowania odpowiedniej twardości, która będzie odczuwana jako najbardziej wygodna. Rozpoczęlismy od modeli lateksowych, jako tych, które dają doskonałe wsparcie pleców. Okazało się jednak, że lateks, nawet w twardości H2 jest zbyt twardy, a nacisk zbyt mocny. Ponieważ Pan był dość szczupły i lekki, przetestował także materac z wkładem z pianki visco (Hilding Salsa). I to właśnie ten materac okazał się najbardziej wygodny pomimo tego, że nie określa się go zasadniczo jako modelu ortopedycznego. Dyskopatia jest pośród chorób kręgosłupa chorobą dość szczególną, w której bardziej miękkie modele mogą się okazać wygodniejsze

Jak widać wiele zależy od wrażliwości ciała na nacisk. Niekiedy – a zwłaszcza dla osób z  dyskopatią – lateks może się okazać nieco za twardy. Zauważylismy, że niektóre osoby, które skarżą się na ból w tej części pleców, czasami wybierają właśnie piankę visco. Tak więc ta pierwsza część wybierania to określenie, czy wygodniej leży nam się na nieco bardziej stabilnym, czy bardziej miękkim podłożu. Ważne jest to, jak wrażliwe na ucisk jest nasze ciało.

———-

JAK TO MOŻLIWE, ŻE MIĘKKI MATERAC MOŻE BYĆ ORTOPEDYCZNY ?

Przyzwyczailiśmy się przez lata, że ortopedyczne modele raczej powinny być twarde. Dziś jednak można wykorzystać także bardziej miękkie materace, jesli to poprawi nam komfort snu. Zabiegiem, jaki stosuje się w takim przypadku jest wprowadzenie do materaca warstwy pianki visco. Nie jest ona wysoka – zazwyczaj 3, 4 centymetry już wystarczają. Jej zadaniem nie jest zapewnić odpowiednie wsparcie, ale właśnie znieść ucisk na ciało. Kręgosłup wspiera ta warstwa, która znajduje się pod pianką termoelastyczną. I tak na przykład w Hilding Salsa mamy warstwę pianki termoelastycznej, a pod spodem wysokoelastyczną piankę FlexiFoam wyprofilowaną w strefy twardości. To ta część ma wspierać ciało.

 Chociaż niektóre modele z pianką visco nie znajdują się na liście ortopedycznych, to często osoby po zabiegach kręgosłupa właśnie takie rozwiązanie wybierają i są z niego zadowolone.

———–

jako drugi dopasowanie do wagi – kiedy już wiemy, czy wolimy spać na bardziej twardym podłożu ( na przykład twardym modelu) czy na miękkim ( z pianką visco), pozostaje już tylko dopasować go do wagi. I na przykład modele lateksowe to zazwyczaj twardość H2 do 80 kg, oraz H3 powyżej 80 kg. I to jest drugi etap.

Jak widać, wybieranie piankowego modelu ortopedycznego to właściwie wybieranie pomiędzy dwoma opcjami: albo materac bardziej miękki – z pianką visco, albo model bardziej twardy i stabilny – z lateksem czy pianką wysokoelastyczną. Wszystko w zależności od tego, jak wrażliwe na ucisk jest nasze ciało. 

Najlepiej, jesli wybór modelu ortopedycznego jest poprzedzony osobistym testowaniem. Możemy wówczas sami zdecydować, co jest dla nas najwygodniejsze. Nie zawsze jednak możemy materac przetestować. To trochę utrudnia wybór, ale wiele osób z powodzeniem kupuje materace w sieci – trzeba tylko znaleźć zaufany salon, do którego można zadzwonić po poradę.

PAMIĘTAJMY O WYSOKOŚCI ŁÓŻKA I ODPOWIEDNIM WSTAWANIU:

Przy wszystkich schorzeniach kręgosłupa, nie tylko dyskopatii, ważna jest także wygoda wstawania i sposób, w jaki to robimy. Sporo osób śpi na podłodze, nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ wstawanie jesy utrudnione – z posłania znajdującego się wyżej wstaje się znacznie wygodniej.

Nie powinno się także wyskakiwać z łóżka, a dać sobie chwilę, zanim się podniesiemy. Wiecej porad, także tych od fizjoterapeutów, możecie znaleźć w naszym poście o dobieraniu materaca ortopedycznego.

Leave a Comment