Rodzaje baz łóżek continental – przegląd.

Łóżka typu continental stają się coraz bardziej popularne w Polsce, choć nadal większość z nas chętniej wybiera modele ramowe. Z ciekawością jednak zaczynamy się im przyglądać. To modele najbardziej popularne w USA, Kanadzie i Australii, a na starym kontynencie często wybierane także przez Skandynawów. Również i w naszym sklepie można znaleźć kilka ciekawych modeli wysokiej jakości, proponowanych przez szwedzką firmę Hilding. Jakiś czas temu pisaliśmy dokładnie o budowie tego typu łóżek, dziś natomiast dokładnie przyjrzymy się ich bazom, czyli tzw. boksom.

Boks jest bazą każdego łóżka typu continental. pełni w nim taką samą rolę, jak stelaż i rama w klasycznym łóżku. Po co jednak go używać, skoro można skorzystać z ramy i stelaża ? Tego typu modele mają jednak trochę inne zalety niż klasyczne łóżko. I choć spełniają bardzo podobną rolę, to jednak jest kilka dodatkowych plusów korzystania z boksa:

  • duża wytrzymałość – boks bazowy to nic innego, jak duże pudło, puste w środku, które podkładamy pod materac. Jest połączeniem ramy i stelaża. Jednak jest znacznie solidniejszy, mamy tu nie tylko ramę, ale i spód oraz wierzchnią część. Pudełko jest oczywiście bardziej stabilne, niż zbicie samych jego boków. Takie rozwiązanie sprawia, że łóżko continetal nigdy nam się nie rozchwieje na boki, co czasami zdarza się w przypadku modeli ramowych. Konstrukcja tego typu idealnie nadaje się dla osób bardzo ciężkich, którym zależy na stabilniejszym podparciu. Ze względu na taką budowę, wiele tego typu łóżek ma znacznie dłuższą gwarancję, niż inne. Można powiedzieć, że w wielu przypadkach kupujemy je właściwie na 20, 25-lat;
  • podwyższenie wysokości – klasyczne łóżka continental zawsze są dość wysokie – w typowych modelach amerykańskich jest to wysokość 23 cm – jest to wysokość samej bazy, bez materaca. Można oczywiście spotkać także modele wyższe. Często dodanie nóżek pozwala na znaczne podniesienie wysokości. Modele continental słusznie kojarzą nam się z wysokimi konstrukcjami. To nie przypadek, bo największą zaletą takiej budowy jest łatwość wstawania. Boks ma podnieść dodatkowo materac, aby wygodniej było się na nim położyć i z niego wstać.
  • baza pod materac – jednak główną rolą boksa jest oczywiście stworzenie bazy pod materac. W zależności od tego, jak jest zbudowany, może w mniejszym lub większym stopniu zdejmować ciężar z materaca (podobnie jak w klasycznym łóżku stelaż). Jego głównym zadaniem jest stworzyć przede wszystkim doskonała bazę dla materaca właściwego.

Choć mogłoby się wydawać, że boks nie jest zbyt rozbudowana konstrukcją, to właśnie w nim dzieje się najwięcej. Jego elementy są jednak ukryte przed naszym wzrokiem. Sama budowa może być tak samo skomplikowana, jak budowa materaca, a im więcej dzieje się w boksie, tym łóżko jest zazwyczaj droższe.

NAJBARDZIEJ KLASYCZNIE – DESKA

Pochodzenia boksów i sposobu ich budowy być może można się doszukiwać, patrząc na miejsca, w których dziś są najbardziej popularne. Są to kraje kolonialne, w których początki funkcjonowania były dość ciężkie. Być może osadnicy woleli spać wyżej z obawy przed zwierzętami i insektami, wykorzystując na przykład skrzynie podróżne, na których układali swoje posłanie. Być może takie jest pochodzenie modeli tego typu, ale to oczywiście domysły.

Najbardziej klasyczny i najstarszy model był po prostu dużym drewnianym pudłem, na którym kładło się materac. Z czasem jednak pojawiły się bardziej zaawansowane, trwalsze i wygodniejsze rozwiązania, z których korzystamy do dziś, Nadal jednak typowy box jest bardzo popularny.

CO SIEDZI W ŚRODKU ?

Aby zobaczyć, na jakiej zasadzie działają boksy, trzeba zajrzeć do ich wnętrza. Najlepiej zrobić to, przyglądając się poszczególnym modelom – różnice idealnie widać, kiedy przyjrzymy się łóżkom tego typu od Hildinga. Trzy modele, z których każdy jest inny:

  • sprężyny i pianka

przekroj hilding originalPonieważ głównym zadaniem boksów jest wsparcie materaca właściwego, producenci poszukiwali sposobu, jak można zrobić to najlepiej. Jedną z przyczyn zapadania się materaców było nierównomierne rozłożenie ciężaru. Idealnie więc byłoby, gdyby ciężar został przeniesiony z materaca (to znacznie wydłużyłoby mu życie), a jednocześnie, aby pod spodem znalazło się coś, co równomiernie rozłoży ciężar. W ten sposób powstała koncepcja bazy, w której wykorzystano sprężyny. Pomysł pierwotnie służący w materacach, ale idealnie sprawdza się także w boksie.

Takie rozwiązanie widać m.in w modelu Original Hildinga. Sam bok został rozbudowany. Pomiędzy deskę, a warstwę pianki włożono sprężyny. Efektem jest to, że materac właściwie nie zbiera obciążenia, a jest ono przeniesione niżej, na sprężyny w boksie. Trochę przypomina to kładzenie materaca na elastycznym stelażu. Tutaj jednak warstwa jest wyższa i bardziej elastyczna. Ważna jest także twardość sprężyn – zawsze są one twardsze od sprężyn w materacu.

  • kieszenie i pianka

przekroj hilding selectZastosowanie sprężyn popchnęło producentów do korzystania z kolejnych udoskonaleń wprowadzanych w materacach. Podobnie jak w typowym materacu, i tutaj zastosowano zamiast sprężyn kieszonki. Wszystko po to, aby jak najwięcej ciężaru przenieść z materaca, na którym śpimy. W tym wypadku można już mówić właściwie o dwóch materacach, a nie jednym. To oczywiście sprawia, że całość znacznie dłużej zachowuje pełną sprawność działania. No i podnosi się znacznie komfort użytkowania – Select  jest zbudowane na takiej zasadzie.

  • nowości – szuflady

Oczywiście badania nad stworzeniem najwygodniejszego i jednocześnie najbardziej praktycznego łóżka nie ustają. I doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest model Select Plus. Ponieważ powierzchnia pod łóżkiem to całkiem sporo miejsca, które można by wykorzystać, postanowiono to zrobić. Jednocześnie łóżko miało zachować swój charakter i typową budowę. Konieczne stało się więc stworzenie konstrukcji o wielu warstwach. Musiała być i wygodna, ale sam boks o mniejszej grubości. Udało się to zrobić dzięki zastosowaniu systemu Multi Layer Bed – pod boksem jednocześnie ukryte są 4 pojemne szuflady. Wydaje się to jak najbardziej pożądane rozwiązanie, ponieważ rzeczywiście pod tego typu łóżkiem jest sporo miejsca.

Hilding niedługo planuje wprowadzić na rynek jeszcze bardziej ulepszony model. To łóżko typu continental, w którym będzie można regulować ułożenie materaca. Do tej pory pośród ich produktów można było to zrobić jedynie z łóżkami tapicerowanymi. Stworzenie takiej hybrydy jest więc kolejnym krokiem do zaserwowania nam modelu idealnego. Ale to dopiero za jakiś czas, bo model miał swoją premierę w marcu, na targach Meble Polska 2015.

Źródła: Box-spring Wikipedia

Leave a Comment