Sleep-Lab – szwajcarskie laboratorium Hildinga

Budowa materaców coraz rzadziej jest dziełem przypadku. Dziś coraz więcej producentów wykorzystuje osiągnięcia nauki. Zanim powstanie materac, dane materiały są badane i testowane. Łączy się je w taki sposób, aby jak najlepiej się uzupełniały i idealnie spełniały wymagania konsumentów.

A badania oczywiście są prowadzone w laboratoriach. Szwedzki Hilding, jako jeden z liderów na europejskim rynku, także dokładnie bada swoje produkty. Cały projekt rozpoczął się w 2014 roku, kiedy powstało Laboratorium Sleep-Lab. Działa we współpracy z renomowanym Szwajcarskim Instytutem AEH (Swiss AEH Institute). To właśnie tam, z pomocą naukowców, opracowano cały szereg testów i całą procedurę analizowania jakości materaców.

JAK TESTOWANE SĄ MATERACE HILDINGA ?

Jak sprawdzić, czy materac jest dobrej jakości ? Trzeba wyznaczyć pewne standardy. Hildingowi zajęło to kilka miesięcy, a w wyznaczaniu standardów brali udział naukowcy, fizjoterapeuci, eksperci medyczni, no i oczywiście sami klienci. Testy są przeprowadzane w czterech obszarach:

TRWAŁOŚĆ – to klasyczny już test, któremu poddaje się materace. Pozwala określić, jak długo zachowuje on swoje parametry, czyli w praktyce, jak długo można z niego korzystać bez utraty komfortowego podparcia. To zresztą jest kwestia nie tylko wygody, ale również zdrowego podparcia dla kręgosłupa. Według Hildinga materac powinien wytrzymać minimum 10  lat. W czasie testów bierze się pod uwagę naturalne środowisko snu, a więc na przykład obecność wilgoci.

ERGONOMIA – tutaj testowane są odprężenie i komfort. Materac musi idealnie dopasowywać się do ciała i przynosić ulgę mięśniom. Tutaj nieocenioną pomocą są opinie „prawdziwych” testerów, a więc osób, które kładą się na materacu, po czym wypełniają ankietę, umieszczając w niej swoje spostrzeżenia.

HIGIENA – przykładamy ogromną wagę do higieny snu, coraz więcej osób boryka się z uczuleniem na roztocza. To właśnie dlatego pianki powinny być jak najbardziej odporne na rozwój roztoczy, pleśni i grzybów. Równie ważny jest także pokrowiec, który musi być wytrzymały i szybko wysychać – tak, aby można było go jak najczęściej prać.

WŁAŚCIWOŚCI TERMICZNE – czyli innymi słowy to, jak dobrze materac przepuszcza powietrze. Oczywiście im więcej, tym lepiej. Wtedy wilgoć jest szybciej odprowadzana, materac nie kumuluje też ciepła, mniej mikroorganizmów może się na nim rozwijać. Właściwości termiczne wpływają więc też na higienę i ergonomię.

Kiedy materac spełnia wszystkie cztery kryteria, można uznać, że powstał dobry produkt. Jeśli je spełnia, po serii testów, otrzymuje oznaczenie „AEH Swiss Approved”. To oczywiście świetny materiał dla konstruktorów, którzy mogą go wykorzystać przy tworzeniu kolejnych kolekcji.

A poniżej film – możecie zajrzeć do Sleep -Lab Hildinga !

 

 

Leave a Comment