Smart latex – pianka lateksowa na miarę XXI wieku.

Ponieważ producenci materaców niezwykle rzadko osiadają na laurach 🙂 , zawsze mozna się spodziewać nowości w ofercie. Nawet jeśli lateks czy piankę termoelastyczną ogłoszono kiedyś doskonałymi materiałami, to zawsze przecież można je udoskonalić bardziej 🙂 Takie podejście sprawia, że na rynku cały czas pojawiają się coraz to nowe rozwiązania. Niektóre się nie przyjmują, inne okazują się być strzałem w dziesiątkę.

Dziś chcemy Wam trochę więcej napisać na temat smart latexu, który w Polsce pośród modeli lateksowych nie jest jeszcze zbyt znany. Jesli jednak przyjrzycie się bliżej tej grupie produktów, dostrzeżecie pośród niej jeden zupełnie wyjątkowy, choć niepozorny model – Dafne Janpola.

Materac przypominający ten z lateksu, i rzeczywiście tak ogólnie rzecz ujmując można by go określić. Nie jest to jednak do końca prawda, bo choć bazą pianki jest rzeczywiście kauczuk, to jednak odznacza się ona trochę innymi właściwościami.

SKĄD POMYSŁ NA STWORZENIE SMART LATEKSU ?

Często nowe materiały powstają z nasłuchiwania tego, z czego klienci nie są zadowoleni. To najprostszy sposób na to, materac smart lateks janpol dafneaby wymyślić coś wyjątkowo trafionego. Materace smart latex powstały z myślą o tych klientach, którzy nie do końca byli zadowoleni z modeli termoelastycznych.

PORÓWNANIE PIANKI TERMOELASTYCZNEJ I SMART LATEXU

Gdzie zatem tkwił problem ? Główny zarzut, z jakim można było spotkać się w odniesieniu do pianki termoplastycznej był taki, że  zbytnio zapada się ona pod ciałem. Daje miękki i bardzo przyjemne odczucie, jednak niektóre modele – szczególnie te bardzo miękkie – rzeczywiście dość mocno się pod ciałem zapadają. To sprawia, że na przykład zmiana pozycji jest trochę utrudniona. Starsze wersje pianki visco były także dość mało przepuszczalne – powietrze nie przepływało przez nie tak swobodnie, jak na przykład przez lateks. Brak sprężystości, mała przewiewność… stąd już tylko krok do jednego wniosku. A co, jeśli stworzyć piankę tak sprężystą jak lateks, a jednocześnie mięciutką i znoszącą nacisk, jak visco ? To pozwoliłoby wyeliminować te problemy.

I rzeczywiście stworzenie takiego materiału udało się – w ten właśnie sposób powstał smart latex.

Aby poznać dokładniej zasadę jego działania, można go porównać z pianką termoelastyczną i lateksem.

Czas powrotu do pierwotnej formy ( recovery time)

Ten test każdy z nas może przeprowadzić sam w salonie z materacami, oczywiście jeśli do dyspozycji mamy trzy rodzaje materiału: smart latex, lateks i visco. Wystarczy jedynie ucisnąć dłonią każdy z materaców, odczekać kilka sekund i podnieść ją. Można zauważyć, że:

– na piance termoelstycznej odcisk dłoni pozostaje przez chwilę, a następnie powoli powraca ona do pierwotnej formy. Im będzie ona miała mniejszą gęstość, tym wolniej powróci do pierwotnego kształtu. To bardzo specyficzna jej właściwość. Pod wpływem ciepła trochę się nagrzewa, dopasowuje do kształtu i w ten sposób znosi ucisk. To właśnie dlatego oczuwamy taką miękkość. Jednak czasami ciało się w niej zbyt mocno zapada;

lateks sprężynuje od razu. Nie pozostaje na nim żaden ślad, to z kolei cenią sobie osoby, które lubią stabilne podłoże. Nie jest jednak tak miękki jak pianka termoelastyczna;

– w smart latexie połączono dwie zalety – zniesiony jest ucisk, odczuwamy miękkość porównywalną do modeli termoelastycznych, jednak pianka błyskawicznie powraca do swojego kształtu. Jest to więc oczywiste udoskonalenie.

Test jest łatwy, szybki, a jeszcze lepiej różnice pomiędzy tymi trzema materiałami zauważymy, jeśli się na nich położymy.

Przewiewność

Tutaj potrzebne nam będzie wsparcie personelu sklepu, a przynajmniej jego dobra wola 😉 I balonik z powietrzem. Test „balonikowy” na oko pozwala ocenić, jak przewiewna jest dana pianka. Balon napełniamy powietrzem, następnie przykładamy do pianki. Starszej generacji piany termoelastyczne przewodziły powietrze naprawdę słabo. W pewnym sensie można byłoby z nich zrobić korek do balonika 🙂 Nowocześniejsze pianki przepuszczają powietrze dużo lepiej. Jednak liderem w tej grupie na pewno jest lateks. Smart latex ma podobną przepuszczalność. Tak więc udało się uzyskać miękkie wsparcie pianki termoelastycznej, ale jednocześnie nie utracić przepuszczalności lateksu.

Przepuszczalność materiału, który reaguje jak visco jest dużym krokiem naprzód. Niektórzy nie mogli bowiem korzystać z pianki termoelastycznej ( oblicza się, że jest to około 10% wszystkich użytkowników materaców), ponieważ odczuwali grzanie, które było dla nich nieprzyjemne. W przypadku smart lateksu ten problem został wyeliminowany.

IDEALNE POŁĄCZENIE NAJBARDZIEJ POŻĄDANYCH CECH

Czyli przewiewności, sprężystości i zredukowania nacisku na ciało. Nazwa Smart Latex została zastrzeżona przez firmę Sealy, i to ona jako pierwsza jej użyła. Dziś wiele firm używa tej nazwy w podobnym znaczeniu co na przykład określenia adidasy – po prostu buty sportowe, czyli po prostu pianka łącząca zalety visco i lateksu. Można więc spotkać wiele różnych odmian tego materiału, za każdym jednak razem główny nacisk kładzie się na niezapadanie się pod ciałem, sprężystość oraz dużą przewiewność.

DAFNE JANPOLA- JEDEN Z NIEWIELU NA POLSKIM RYNKU

Jednym z niewielu modeli typu smart lateks na naszym rynku jest Dafne. Bardzo łatwo pomylić go z klasycznym lateksowym materacem, ponieważ zupełnie nie różni się od niego wyglądem. Za to właściwościami już bardzo. Zalety smart lateksu można także wypróbować, testując dwie poduszki Janpola wykonane z tego samego materiału.

Komu taki model można polecić ? Na pewno osobom z chorobami kręgosłupa. Nacisk na ciało, a więc również na kręgosłup znacznie się zmniejsza, a jednocześnie cała sylwetka jest doskonale wsparta, jak na modelu lateksowym. Świetnie spać się na Dafne będzie także tym, którzy chcą, aby ich materac był oddychający i na długo zachował świeżość. Dodatkowym atutem są na pewno także pokrowce uszyte z wielu różnych ekologicznych tkanin. 8 różnych modeli pozwala pokrowiec idealnie dopasować do potrzeb.

Smart lateks to z pewnością jedna z tych nowoczesnych pianek, które przenoszą nas do XXI wieku. Być może kolejnym krokiem będzie zminimalizowanie wagi. Łączenie smart lateksu z innymi materiałami wydaje się bowiem mijać z celem – osiągnięto tutaj już właściwie wszystko, wyciągając z zalet poszczególnych pianek jak najwięcej.

Leave a Comment