Spanie z psem lub kotem. Zdrowe czy niebezpieczne ?

Zwolenników spania z psem lub kotem jest prawdopodobnie tyle samo, co przeciwników, a każda grupa ma sporo argumentów za i przeciw. Jakie są fakty ? Postanowiliśmy przyjrzeć się dokładniej, jak spanie ze zwierzakami na nas wpływa.

JAK CHĘTNIE ŚPIMY ZE ZWIERZĘTAMI ?

Spanie ze z psiakiem lub kociakiem jest wbrew pozorom popularne, co pokazują badania American Pet Products Association przeprowadzone w USA. Prawie połowa właścicieli psów śpi ze swoimi pupilami: 62% małych piesków, 41% psów średniej wielkości i 32% duzych psów spędza noc w łóżku swojego pana. 62% właścicieli kotów chętnie zabiera je do siebie do łóżka, a około 13% pozwala im spać w łóżkach dzieci. Te dane najlepiej obrazują to, że lubimy, kiedy zwierzaki spędzają z nami noc, choć już nie tak chętnie pozwalamy na to naszym dzieciom.

JAK SPANIE Z PSEM LUB KOTEM WPŁYWA NA NASZE ZDROWIE ?

Czy kot lub pies zakłócają sen ? 

Najczęstszym problemem, który pojawia się, kiedy śpimy ze zwierzakami, jest  wbrew pozorom nie możliwość zarażenia się od niego chorobą, a….. bezsenność. O ile jednak zasypianie jest ułatwione, to już w czasie nocy mogą się pojawić inne problemy.

Koty – uwielbiają spać przy naszych głowach, pchają się na plecy, kiedy śpimy na brzuchu, czy wciskają pomiędzy nogi. To naturalne zachowanie, bo nasi pupile szukają ciepłego schronienia. Takie nocne spacerowanie po łóżku i po nas samych może sprawiać, że będą nas rozbudzać w trakcie snu. Jeśli śpimy z dwoma kotami, jest też duże prawdopodobieństwo, że w nocy nabiorą ochoty na zabawę. To wszystko sprawia, że nasz sen jest zakłócony. Nie zawsze musimy się budzić, jednak cykl snu jest w ten sposób zaburzony, a my możemy się czuć niewyspani.

Kiedy śpimy z psem, problem zazwyczaj dotyczy podziału miejsca. Psiaki, podobnie jak ludzie, także potrzebują go sporo, aby wygodnie się wyspać – w przeciwieństwie do kotów, którym łatwiej jest się ułożyć w „zatłoczonym łóżku”. Zdarza się niekiedy, że to właśnie pies przejmuje cała naszą powierzchnię, a my śpimy gdzieś „w nogach”, choć powinno być na odwrót 🙂 Psy mają także takie same zaburzenia snu, jak ludzie. Mogą chrapać, ruszać się przez sen, a niekiedy mieć potrzebę wyjścia, aby załatwić swoje potrzeby.

To wszystko sprawia, że nasz sen traci wiele na swojej jakości. W nowoczesnym podejściu do bezsenności uwzględnia się także zwierzęta śpiące z nami jako jedną z możliwych przyczyn kłopotów ze spaniem. Warto o tym pamietać, jeśli często budzimy się niewyspani.

———-

Moje terytorium 

 Zarówno koty, jak i psy są zwierzętami terytorialnymi. Jesli pozwalamy im spać w łóżku, bardzo szybko uznają je za swoje terytorium. O ile większość zwierząt uznaje dominację swoich właścicieli, mogą zdarzyć się przypadki, kiedy to pies zaczyna dominować na naszym posłaniu. Bezwzględnie nie powinniśmy pozwalać psu spać na naszej poduszce. To „przywódca stada” zajmuje najbardziej wygodną pozycję, a następnie pies się do niej dostosowuje. Powinniśmy położyć się jako pierwsi, a następnie zaprosić psa do łóżka i pozwolić mu położyć się tam, gdzie zadecydujemy. 

Zanim wpuścimy zwierzaki do sypialni, powinniśmy zastanowić się nad tym wcześniej. Mały szczeniaczek czy kociak, dość szybko stanie się większym zwierzęciem, z którym spanie może byc uciążliwe. Odzwyczajenie kota czy psa od spania z nami jest dość pracochłonne i trudne. Być  może lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie wygodnego koszyka lub budki w naszej sypialni. 

———-

Odprężające towarzystwo

Spanie ze zwierzętami szczególnie mocno cenią sobie osoby, które mają kłopoty z wieczornym wyciszeniem. Spokojny oddech psa, czy delikatne mruczenie kota pozwalają się odprężyć, wyrównują oddech i ułatwiają wyciszenie. Taki towarzysz jest także szczególnie ceniony przez osoby samotne, dla których obecność pupila bywa szczególnie ważna.

  • Jeśli twój pupil nie jest zbyt niespokojny, a jego towarzysto nie zakłóca twojego snu, spokojnie możesz wpuścić kota lub psa do łóżka.

Czy można się zarazić chorobą od psa lub kota, kiedy z nim śpimy ?

Teoretycznie tak. W praktyce wiele zależy od tego, jak zdrowe jest nasze zwierzę lub jakie ma przyzwyczajenia. Znacznie większe ryzyko „złapania” choroby istnieje wtedy, kiedy zwierzak nas liże. Zanim jednak zdecydujemy się na wpuszczenie psa lub kota do sypialni, warto zadbać o to, aby był zdrowy.

Regularne odrobaczanie

Szczególnie ważne jest regularne odrobaczanie, ponieważ niestety dla większości zwierzaków różnego rodzaju spanie z psem„wewnętrzni przyjaciele” są częstą przypadłością. Stąd też wielu lekarzy raczej odradza spanie z kotami wychodzącymi z domu, nawet jeśli regularnie je odrobaczamy. Koty domowe są w znacznie mniejszym stopniu narażone na ryzyko zarażenia pasożytami. Odrobaczanie powinno być przeprowadzane jednak także i u nich. Podobna zasada dotyczy także psów, u których odrobaczanie można przeprowadzać rzadziej.

  • Odrobaczaj swoje zwierzęta regularnie. Psy co około 6 miesięcy, podobnie koty niewychodzące. Koty, które mogą wychodzić z domu, należy odrobaczać co 3 miesiące i nie powinniśmy ich wpuszczać do łóżka. 
  • Osoby z obniżoną odpornością nie powinny spać ze zwierzętami.

Pchełki i inni towarzysze

Podobnie jak z odrobaczaniem, powinniśmy zadbać także o to, aby zwierzak był zabezpieczony przed inwazją pcheł, kleszczy i innych posażytów skóry. Zabieg tego typu jest niezwykle prosty dzięki możliwości użycia preparatów typu spot on. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że jesteśmy bezpieczni. Trzeba pamiętać o tym, że pozbycie się z materaca czy z otoczenia, pasożytów przenoszonych przez zwierzęta, może być niezwykle trudne.

  • Zadbaj o to, aby twoi pupile byli zabezpieczeni przed pchłami i kleszczami. 

——

Jak pozbyć się pcheł z materaca ?

Jeśli w naszym domu pojawią się pchły, potrafią zdominować cały dom błyskawicznie, a walka z nimi bywa niezwykle trudna. Istnieją jednak sposoby na to, aby się ich pozbyć. Działać jednak trzeba szybko.

Na początku powinniśmy się zająć psem lub kotem. Nie wystarczy jedynie wykąpanie, najlepiej jest użyć preparatów typu spot on, które działają w sposób ciągły przez około 1 miesiąc. Ponieważ insekty muszą się odżywiać, będą w sposób naturalny ciągnęły do zwierzaka. W ten sposób części z nich pozbędziemy się, używając psa lub kota, jak żywej „torpedy na pchły” 🙂 Wszystkie koce, pledy, poduszki, na których zwierzę spało lub z którymi miało kontakt należy wyprać, najlepiej w temperaturze 60 stopni (jaja pcheł są „unieszkodliwiane” w temperaturze około 45 stopni). 

Użycie chemikaliów, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których na co dzień się znajdujemy, może być dość trudne. Można jednak spróbować wykorzystać naturalne środki. Domowy płyn na pchły, którym pryskamy na przykłąd sofy, składa się z pokrojonej w całości cytryny i rozmarynu. Całość zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy na kilkanaście godzin. Taką miksturą można bezpiecznie pryskać zarówno otoczenie, jak i samo zwierzę. 

——-

Generalna zasada mówi, że chore zwierzaki nie powinny z nami spać do momentu wyzdrowienia. spanie ze zwierzakami1Czasami pojawia się także pytanie, czy kot lub pies może się od nas zarazić na przykład grypą. Nie jest to możliwe, więc kociak czy pies może z nami spać.

Czy alergik lub atmatyk może spać ze zwierzętami ?

Niestety nie. Jest to jedna z tych przypadłości, które są na tyle dokuczliwe, że powinniśmy dać naszemu organizmowi odpocząć w czasie snu. Koci czy psi łupież jest doskonałą pożywką dla roztoczy, a utrzymanie materaca w czystości powinno być priorytetem.

  • Alergicy i astmatycy nie powinni spać ze zwierzętami.

Czy dzieci mogą spać ze zwierzętami ?

Specjaliści zalecają, aby nie pozwalać dzieciom spać z kotem lub psem, nawet jeśli nasz pupil jest zdrowy i bardzo o niego dbamy. Z tych samych powodów, o których napisaliśmy powyżej.

  • Dzieci, a na pewno niemowlęta, nie powinny spać ze zwierzakami.

Jak zadbać o materac, kiedy śpimy z psem lub kotem ?

Materac antyalergiczny

Doskonałym rozwiązaniem jest wybór antyalergicznego materaca. To konstrukcje zbudowane z takich materiałów, które nie pochłaniają kurzu i minimalizują osadzanie się innych zanieczyszczeń. Doskonałym rozwiązaniem są modele zbudowane z pianki lateksowej, której nie musimy prać czy czyścić. Równie dobrze sprawdzają się różnego rodzaju pianki.

Pralny pokrowiec

Idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy uwielbiaja spać z psem lub kotem. Śpiąc ze zwierzakami, musimy się liczyć z tym, że w naszym łóżku znajdzie się dodatkowa porcja zanieczyszczeń, a pokrowiec będzie tracił czystość znacznie szybciej.

Nakładki ochronne

To szybki i prosty sposób na to, aby częściej wyczyścić materac z włosów i łupieżu. Nakładki są cienkie, zdejmuje się je znacznie łatwiej, niż, pokrowiec, a więc nie ich czyszczenie nie wymaga tak wiele wysiłku.

Częste odkurzanie

Przy okazji sprzątanie pokoju, warto także odkurzyć materac. To jeden z bardzo skutecznych sposobów na zminimalizowanie jego zanieczyszczenia. Idealnie sprawdzają się tutaj odkurzacze z filtrem Hepa, który zatrzymuje znacznie mniejsze drobinki, niż filtry klasycznych odkurzaczy.

  • Jeśli lubisz spać z kotem lub psem, zadbaj odpowiednio o materac. Wykorzystaj antyalergiczne materace, które pochłaniają mniej kurzu i są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Użyj nakładek ochronnych i częściej pierz pokrowiec. Staraj się odkurzać materac regularnie.

Spanie z psem lub kotem jest bardzo miłe. Powinniśmy rozważyć wszystkie za i przeciw jeszcze zanim wpuścimy pupila do łóżka. Znacznie łatwiej jest kociaka lub psiaka przyzwyczaić do spania w łóżku, niż go od tego odzwyczaić 🙂

spanie z psem

Leave a Comment