Środki na roztocza – przegląd preparatów.

Kontynuujemy nasz cykl o roztoczach kurzu domowego. Dziś trochę więcej na temat preparatów, które pomagają je zwalczać w naszym materacu.

Dla większości osób regularne sprzątanie i inne typowe zabiegi sprawdzają się doskonale. Jeśli jednak ich stosowanie – tutaj możecie przeczytać więcej m.in. o zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia – nie sprawdza się, a roztocza nadal dają nam się we znaki, można sięgnąć po silniejsze rozwiązania. Takie wielokierunkowe działanie powinno przynieść pożądane skutki.

Najlepiej jest stopniować siłę środków, które stosujemy, zaczynając od tych, które są najmniej nasycone chemikaliami. Wbrew pozorom mamy kilka ekologicznych opcji – są zupełnie bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla środowiska, a roztoczom potrafią uprzykrzyć życie.

EKOLOGICZNE ŚRODKI NA ROZTOCZA

To te, które wykorzystują substancje naturalne, jak najbardziej neutralne dla naszego organizmu. Pośród nich można znaleźć dwa środki:

 • PIP Allergy Free – cena ok. 100 zł za 200 ml

Spray, którego składnikiem są bakterie probiotyczne. Działanie opiera się na zasadzie: gdzie bytują przyjazne nam bakterie, tam nie pojawiają się szkodliwe mikroorganizmy. Cała zasada działania jest więc bardziej rozbudowana – probiotyki nie zabijają roztoczy bezpośrednio, ale tworzą miejsce, w którym te nie mogą się rozwijać.  Choć roztocza uwielbiają nasz naskórek, to jednak w dużej części odżywiają się również różnego rodzaju pleśniami. Probiotyki hamują i uniemożliwiają ich rozwój, pozbawiając roztocza źródła pokarmu. Podobnie minimalizują ilość szkodliwych bakterii i wydłużają świeżość powierzchni, na której zostały rozpylone. Wielką zaletą tego środka jest jego całkowita ekologiczność. Można nim spryskiwać pościel i materac bez obaw o reakcję alergiczną. Nadaje się do stosowania na każdą powierzchnię, świetnie sprawdza się nawet jako dezodorant.

Jak stosować: rozpylać na powierzchni materaca i pościel codziennie, przez 10 dni, następnie co 3 dni. Na trwałe hamujemy wtedy rozwój roztoczy. Trzeba uważać, aby nie zmoczyć zbytnio materaca. Niewielkie ilości środka w zupełności wystarczają. Zgodnie z informacją producenta, stosowany na jedno łóżko o wymiarach 90×200 cm starcza na rok.

Opinie użytkowników: zdecydowana większość użytkowników na forach poleca ten produkt – także na forach zagranicznych. Jako minus podają dość wysoką cenę, jednak są niezwykle zadowoleni z jego działania, przede wszystkim z wszechstronności i tego, że można spokojnie używać go w łóżeczkach małych dzieci-alergików. Część osób przyznaje, że udało im się zminimalizować uporczywy katar, kaszel i bóle głowy.

 • Materazen Clean Spray Potema – cena ok. 70 euro

Jeden ze środków firmy Potema, stworzony specjalnie z myślą o materacach. Nie do końca naturalny, ponieważ oprócz środków roślinnych zawiera również delikatnie działające środki chemiczne (jednak zgodnie z zapewnieniami producenta o łagodnym działaniu). Co jednak charakterystyczne, działa jedynie na odchody roztoczy, neutralizując je, nie zabija natomiast samych roztoczy (jest to jednak kompromis przy używaniu słabszych środków).

Jak stosować: płyn rozpryskujemy na powierzchnię w formie delikatnej mgiełki. Dużym plusem jest możliwość korzystania z materac już po około 10 minutach od zabiegu. Nie powinno się pryskać środkiem wnętrza materaca (nie bezpośrednio na piankę), a jedynie na pokrowiec. Dla uzyskania największej skuteczności, zabieg trzeba powtarzać mniej więc co dwa tygodnie. środek nie jest dostępny w regularnej sprzedaży, można zamawiać go u dystrybutorów lub zakupić na ebay.

Opinie użytkowników: środek dość nowy na naszym rynku, dlatego nie jest jeszcze znany.

CHEMICZNE ŚRODKI NA ROZTOCZA

Jeśli naturalne środki na roztocza, na przykład probiotyki, okazują się za słabe, możemy sięgnąć po silniejsze preparaty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że powinniśmy się z nimi obchodzić ostrożniej – przy uczuleniu na roztocza zdarza się również podwyższona wrażliwość na różne substancje chemiczne.

 • Allergoff spray – cena ok. 36 zł, proszek do namaczania ok. 40 zł

Chyba jeden z najbardziej u nas znanych środków na roztocza. To cała linia, w skład której wchodzą: spray na roztocza, proszek do prania, czy nawet preparaty do pielęgnacji ciała. Do materaca, czy pościeli najlepiej użyć sprayu. Działa on na dość ciekawej zasadzie, bo wykorzystano tutaj nanotechnologię. Środek działa dwutorowo: zawiera aktywny składnik zabijający roztocza, a jednocześnie „skleja” kurz w drobinki, które nie unoszą się w powietrzu i które łatwo odkurzyć. Jednocześnie można go stosować do minimalizowania wielu schorzeń związanych z alergią: nieżytów nosa, zapaleniu spojówek, kaszlu alergicznym i atopowym zapaleniu skóry. Według producenta już jedno zastosowanie pozwala zmniejszyć objawy na okres aż do 6 miesięcy.

Jak stosować: w przypadku materaca, najbardziej skuteczne jest zastosowanie proszku do prania oraz sprayu lub areozolu. Po zdjęciu pokrowca, namaczamy go w specjalnym dodatku do prania, a później pierzemy w min. 60 stopniach. Natomiast wkład materaca dokładnie spryskujemy areozolem. Jeśli nasz materac ma pokrowiec stały, tylko spryskujemy jego powierzchnię. Najlepiej zostawić materac bez pokrowca na jakiś czas  i dokładnie go odkurzyć, aby zebrać „sklejony” kurz (ważne, aby nie odkurzać go od razu, aby środek zdążył zadziałać).  Na tak wyczyszczony materac możemy już założyć wyprany pokrowiec.

Opinie użytkowników: niektórzy skarżą się trochę na dość mocny i nieprzyjemny zapach sprayu. Generalnie opinie są dość dobre, choć pojawiają się głosy, że przy alergii wziewnej i bardzo wrażliwym układzie oddechowym środek może trochę podrażniać.

 • Globol Expel spray – cena ok. 15 zł

Spray Expel to typowy środek roztoczobójczy, który zabija roztocza.

Jak stosować: najlepiej zastosować go tak, jak typowy spray na roztocza, zarówno na wkład materaca, jak i pokrowiec. Pokrowiec zdejmujemy, następnie opryskujemy i pozostawiamy na minimum 2 godziny, im dłużej tym lepiej, nawet do kilkunastu godzin. Następnie pokrowiec można wyprać. Środek można rozpylić również na wkład materaca, po zdjęciu pokrowca. Odczekać minimum 2 godziny, a następnie dokładnie odkurzyć. Expel jest dość mocnym preparatem, dlatego wystarczy stosować go mniej więcej raz w miesiącu.

Opinie użytkowników: dość trudno znaleźć w sieci opinie na temat tego preparatu, na pewno jednak dużym plusem jest jego stosunkowo niska cena. Dlatego też cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Jeśli ktoś, oprócz uczulenia na roztocza, jest również wrażliwy na chemikalia, lepiej ograniczyć się do spryskania pokrowca i jego wyprania, bez opryskiwania wnętrza materaca.

 •  Arox płyn z areozolem – cena ok. 20 zł

Arox działa kontaktowo, a więc bardzo szybko zabija roztocza.

Jak stosować: jest środkiem biobójczym, dlatego przy jego zastosowaniu należy zachować ostrożność. Najlepiej zastosować go podobnie, jak w przypadku preparatu Expel. Minusem naszym zdaniem jest to, że to płyn, a więc może trochę nierównomiernie się rozprowadzać, zostawiając mokre plamy. Lepiej nie stosować zbyt mocnego opryskiwania, aby nie zmoczyć wkładu.

Opinie użytkowników: brak zarówno negatywnych, jak i pozytywnych opinii na jego temat pośród internautów.

Wybierając preparat na roztocza, trzeba wziąć pod uwagę zarówno plusy, jak i minusy różnych rozwiązań. Silniejsze środki na pewno działają skuteczniej i dłużej, jednak zawarta w nich chemia może podrażniać skórę i układ oddechowy. Te bardziej naturalne zadziałają słabiej, jednak nie mają tych skutków ubocznych. Dobór środka powinien więc zależeć od tego, jak bardzo jesteśmy wrażliwi.

 • ketsalp

  Ja dorwałem coś co nazywa się Mioactive, produkt podobno w pełni naturalny, na razie działa super! 🙂

 • Jarek

  Też kupiłem Mioactive,na stronce producenta.Cena jak na produkt naturalny jest rewelacyjna.Polecam,bo się sprawdza.

 • remik

  Kupiłem materac Magniflex i szczerze mówiąc nie wiedziałem, że trzeba dbać o brak roztoczy. Widzę, że muszę zglebić bardziej ten temat – dlatego dzięki za podsumowanie środków i inne artykuły z tej serii.

 • asik

  Bardzo dobre efekty daje wytrzepanie materaca, łóżka na którym śpimy specjalistycznym sprzętem dzięki któremu pozbywamy się kurzu, roztoczy czy zarodków pleśni. Sąsiadka korzystała z firmy Dom Bez Alergii i jest bardzo zadowolona, materace zostały wyczyszczone i zabezpieczone antyalergicznie. Znalazła ich na facebook.com/BezAlergii.

 • Magda

  Dzięki za info,.kupiłam ten mioactiv na roztocze kurzu i mamy duże poprawy wśród dzieciaków.Jak na produkt naturalny to cena jest przystępna. Polecam innym,bo to dziala.

 • Piter

  Nie polecam Mioactive. Strasznie śmierdzi. Po skropieniu poduszek i kołdry, zapach tak ohydny, że nie dało się spać. Nie wywietrzal. Kołdra i poduszki do wyrzucenia. Cale szczęście, że nie użyłem na materac. Odradzam ten preparat!

 • Kinga

  Kupiłam i wypróbowałam ten mioactive,sprawdził się rewelacyjnie.Moje dzieci przesypiaja juz po nocach,a my mamy spokojniejsze źycie.Co niektórzy piszą tu głupoty, spray jest bezwonny i nie pozostawia żadnych plam na spryskanej powierzchni.Polecam

 • Magda

  Kupiłam po raz kolejny antyalergiczny spray na roztocza mioactive (przez facebooka)w promocji dostałam test paskowy na obecność roztoczy w domu.Po wykonaniu testu jestem pewna że mioactive działa i utrzymuje powierzchnię wolną od roztoczy minimum 6 miesięcy,bo wtedy pierwszy raz pryskałam materac mojego dziecka.Polecam,wraz z testem gratis !!!

Leave a Comment