Sypialnia dla seniora – jak stworzyć wygodne i przyjazne miejsce dla starszej osoby.

Choć stworzenie sypialni przyjaznej seniorowi może się wydawać zadaniem banalnym, to jednak kiedy zaczynamy planować jej urządzanie, okazuje się, że jest sporo detali, na które musimy zwrócić uwagę.

DROBIAZGI, KTÓRE UŁATWIAJĄ CODZIENNE FUNKCJONOWANIE

1. Wstawanie z łóżka, dla osoby starszej czasami jest dość dużym wyzwaniem. Warto więc wyposażyć łóżko w elementy, które będa pomagały w podnoszeniu się do pionu. Świetnie sprawdzają się modele, które od razu wyposażone są w wysokie barierki. Spełnią nie tylko rolę zabezpieczającą, ale będa stanowiły doskonałe podparcie do podciągnięcia się.

2. Sypialnia, poza miejscem w którym starsza osoba wypoczywa, często służy także jako przebieralnia. Szafki powinno umieścić się w taki sposób, aby do każdej z nich senior miał swobodny i łatwy dostęp. Dobrze jest także w takim miejscu ustawić mały stół, czy krzesła, na których można swobodnie rozłożyć ubrania. Krzesło w „przebieralni” jest niezbędnym elementem dla osoby starszej, która może mieć problemy z zachowaniem równowagi. Powinniśmy także pamiętać o odpowiedniej ilości miejca, aby starsza osoba miała go wystarczająco dużo na swobodne przebranie. A więc z jednej strony dość dużo przestrzeni, z drugiej natomiast elementy, które pozwolą na podparcie się w razie utraty równowagi.

3. Powinniśmy także zaplanować sypialnię w taki sposób, aby wieczorne rozrywki, takie jak czytanie czy oglądanie telewizji nie wiązały się z utrudnieniami. Poręczna szafka przy łóżko, odpowiednie oświetlenie do czytania, łatwy dostęp do telewizora, to elementy, o których warto pomyśleć już na etapie planowania rozmieszczenia mebli.

4. Ponieważ wiele starszych osób często nocą odwiedza łazienkę, powinniśmy się upewnić, że przejście między nią a sypialnią jest zupełnie bezpieczne, nawet w przypadku braku światła. Świetnie może się tutaj sprawdzić delikatne oświetlenie, które starsza osoba może włączyć tuż po wstaniu z łóżka.

5. Naszą uwagę powinnien zwrócić także dywan. Młoda osoba właściwie nie będzie odczuwała różnicy wysokości, jaka pojawia się na podłodze po jego położeniu. Jednak dla osoby starszej, która ma problemy z poruszaniem się, nawet takie niewielkie przeszkody mogą być uciążliwe.

Najlepszym rozwiązaniem, jesli już zdecydujemy się na położenie dywanu, jest wykorzystanie wykładziny, którą kładziemy na całej podłodze. Powinna być dość twarda i pozbawiona na przykład „futrzanego” wykończenia, aby chodzenie po niej było łatwe. To oczywiście ułatwia także korzystanie z chodzików czy wózka.

Jeśli bardzo zależy nam na położeniu mniejszego dywanu, powinniśmy się upewnić, że jest w całości dobrze przymocowany do podłogi i nie ślizga się po niej. Szczególną uwagę należy zwrócić na brzegi i rogi.

 ODPOWIEDNIE ŁÓŻKO

Wysokość

Jednym z najważniejszych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając łóżko dla starszej osoby, jest jego wysokość. Najbardziej wygodne jest łóżko, którego powierzchnia znajduje się mniej więcej na wysokości kolan. Zbyt duża lub zbyt niska wysokość może bowiem utrudniać wstawanie. Choć większa odległość od podłogi może się wydawać bardziej praktyczna, to jednak „wspinanie” się na łóżko nie jest zbyt dobrym pomysłem, ponieważ może się skończyć utratą balansu. Z kolei wstawanie ze zbyt nisko ułożonej powierzchni wymaga dużej siły i sporego wysiłku mięśni.

Podpórki i drabinki

Generalnie można je podzielić na dwie grupy:drabinka do wstawania

– przymocowane do łóżka: tu dostępne są modele na stałe połączone ze specjalistycznymi łóżkami, lub podpórki, które można zamocować samodzielnie. Przy ich zakupie trzeba pamiętać o wysokości materaca – dzięki temu można łatwo obliczyć, jaka będzie ostateczna wysokość takiej podpórki.

– podpórki i drabinki do wstawania- przeznaczone dla osób, które mają problemy ze wstawaniem z łóżka. Powinny znajdować się w zasięgu ręki, aby można było się na nich wesprzeć czy podciągnąć już przy wstawaniu z łóżka.

Regulowany stelaż

Doskonale sprawdza się w praktyce. W zależności od dolegliwości, można umieścić nieco wyżej głowę – świetne rozwiązanie w przypadku problemów z refluksem. Przy dolegliwościach związanych z opuchniętymi czy zmęczonymi nogami, można podnieść nieco nogi.

Stelaże z regulacją doskonale się sprawdzają w przypadku opieki nad osobą leżącą. Ułatwiają codzienne funkcjonowanie nie tylko osobie starszej, ale także jej opiekunowi. Technologie w nich zastosowane sprawiają, że nie ma potrzeby zakupu specjalistycznego łóżka, tak więc można je zamontowac właściwie w każdym modelu.

MATERAC DLA SENIORA

Wybieranie materaca dla starszej osoby właściwie niczym nie różni się od wybierania go dla każdego innego. Jest jednak jeden element, na który warto zwrócić uwagę. Starsze osoby są zazwyczaj tymi, które mają już sporo problemów ze zdrowiem, dlatego warto się skupić na konkretnych dolegliwościach i „pod nie” wybierać odpowiedni model. Tutaj można poczytać, co sami seniorzy wybierają, jeśli chodzi o materac i jakie elementy są ważne, kiedy dla starszej osoby będziemy go wybierać.

Generalnie powinniśmy pamiętać o tym, aby materac nie był za miękki. Choć może się wydawać wygodny, to wstawanie z niego wymaga sporego wysiłku, co na dłuższą metę jest męczące.

Klasyczne sprężynowe konstrukcje

Przez wiele starszych osób uważane za najbardziej wygodne. I rzeczywiście moga takie być, jeśli wybierze się model dobrej jakości. Ponieważ starsze osoby czasami nie lubią wymieniać podłoża, na którym śpią, warto pomyśleć o modelu, który będzie bardziej trwały i posłuży przez dłuższy czas.

Lateksowe modele

Można zaliczyć je do jednych z najbardziej wygodnych i takich, które mogą dopasować się do wielu różnych potrzeb osoby starszej. Są bardzo dobrym wyborem w przypadku chorób związanych z kręgosłupem, ponieważ doskonale wspierają całe ciało. Ze względu na dużą tolerancję wagową, zakup jest łatwiejszy, bo znika problem dokładnego dopasowania do wagi. Spośród wielu modeli wynoreamy właściwie tylko H2 dla osoby o wadze do 80-90 kg, lub H3 dla osoby cięższej. Nie ma więc potrzeby angażowania seniora w cały proces testowania.

Przy chorobach układu oddechowego, takich jak astma, także polecany jest tego typu wyrób, ze względu na stałą świeżość, którą takie modele zachowują. Dbanie o ich czystość jest niezwykle proste i ogranicza się do prania pokrowca co jakiś czas.

Lateksowy materac jest również bardzo elastyczny, co pozwala połączyć go z każdym modelem regulowanego stelaża.

Pianka termoelastyczna – jak stworzona dla seniora

Materace termoelastyczne to jedne z tych modeli, które od razu przychodzą na myśl przy wybieraniu najbardziej odpowiedniego podłoża do spania dla starszej osoby.

Pianka  visco posiada bardzo charakterystyczne właściwości, których nie ma żaden inny materiał. Pod wpływem ciepła doskonale dopasowuje się do ciała i w bardzo znaczący sposób eliminuje nacisk na nie. Jest więc idealnym wyborem, jeśli chory cierpi na bóle mięsni – na przykład spowodowane długotrwałym leżeniem (takie modele polecane są także dla osób stale leżących).

Zmniejszenie nacisku na ciało z kolei sprzyja poprawieniu krążenia krwi w całym ciele, tak więc jest to dobry wybór także dla starszych osób, które cierpią z powodu zaburzeń krążenia krwi.

Kupując materac termoelastyczny dla seniora trzeba jednak pamiętać o dość specyficznych właściwościach takiego podłoża do spania. Po pierwsze jest ono dość miękkie, dlatego nie sprawdzi się, jesli starsza osoba woli spać na twardym materacu. Po drugie może lekko grzać, tak więc nie polecamy takich modeli, jeśli ktoś ma nocne duszności. W pozostałych przypadkach to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie, że można połączyć je z regulowanym stelażem.

Wykorzystanie zalet pokrowców

Nowoczesne materace to nie tylko materiały, które można znaleźć we wnętrzu, ale także wilofunkcyjne pokrowce. Warto pomyśleć i o dobraniu takiego, który może zapewnić starszej osobie większy komfort.

Wielu seniorów cierpi na bezsenność, co spowodowane jest różnymi czynnikami. Pokrowce z włóknem węglowym działają relaksująco i uspokajająco ( np. Shenergy Premium Janpola) . Włókno węglowe ściąga kationy z ciała gromadzone na nim przez cały dzień, a przywrócenie równowagi ułatwia zasypianie.

Jeśli konieczne jest dbanie o czystość materaca, warto wykorzystać pokrowce z „aplikacją srebra”. Poszczególne materiały są nasączane związkami srebra, które działają bakteriobójczo i znacznie ułatwiają utrzymanie całego łóżka w czystości. Pośród modeli Janpola znajdziecie także pokrowce, które można prać w temperaturze do 95 stopni ( właściwie każdy ich model można zamówić w takim pokrowcu Sensolution).

Jak widać sporo jest elementów sypialni seniora, na które warto zwrócić uwagę. To drobne udoskonalenia, które jednak możemy wprowadzić, aby korzystanie z pokoju było wygodniejsze i łatwiejsze. Jeśli Jesteście na etapie wyboru odpowiedniego materaca dla seniora, zapraszamy do kontaktu – chętnie pomożemy dokonać najlepszego wyboru.

 

Leave a Comment