Sypialnia Feng Shui – jak ją urządzić ?

Sypialnia może być urządzana na wiele sposobów, a jednym z nich jest Feng Shui. Właściwie nie powinno się Feng Shui nazywać stylem, a starożytnym chińskim sposobem urządzania przestrzeni tak, aby energia, która nas otacza działała na naszą korzyść, a miejsce zapewniało idealny wypoczynek.

PODZIAŁ PRZESTRZENI

Pierwsza rzecz, jaką powinniśmy zrobić, to podział przestrzeni sypialni na odpowiednie segmenty. Każdy z segmentów jest odpowiedzilny za jakiś aspekt naszego życia.

Najłatwiej zrobić to, rysując sobie kwadrat w takiej postaci, jak na rysunku – spód to ściana, która mieści wejście:

podzial przestrzeni w sypialni feng shui

 

Każdy z tych elementów może być odpowiednio aranżowany, aby przyciągnać pozytywną energię i poprawić powodzenie w konkretnej dziedzinie życia.

I tak jesli chcemy poprawić konkretny element, powinniśmy umieszczać w tych miejscach odpowiednie przedmioty. W kwadratach:

  • Wiedza – półki z książkami, ksiązki, wszystkie elementy, które służą samodoskonaleniu;
  • Kariera – lustra, przedmioty związane z wodą np. akwarium, wszystko, co służy rozwojowi kariery;
  • Podróże, pomocni ludzie – zdjęcia osób, które pomagają;
  • Rodzina, zdrowie – zdjęcia rodzinne, rośliny;
  • Kreatywność, dzieci – komputer, wszystko, co związane ze sztuką;
  • Dobrobyt – pieniądze, biżuteria, wszystko co czerwone, złote i się świeci 🙂
  • Sława, dobre imię – świece, rośliny, nagrody, czerwone i złote przedmioty;
  • Związki – okrągłe lub owalne lustra, przedmioty ułożone w pary – na przykład dwa świeczniki, różowe przedmioty.

KOLORY

Kolory odgrywają niesamowitą rolę w urządzaniu przestrzeni, ułatwiają przepływ energii. Reprezentują jeden z pięciu elementów Feng Shui: ogień, ziemia, woda, metal i drewno. Każdemu z nich został także przypisany kierunek geograficzny:

kolory ognia – czerwony, pomarańczowy, fioletowy, różowy, mocny żółty.

Powinny być umiejscowione w północno-wschodniej i południowo-zachodniej części przestrzeni. Kolory ognia przynoszą energię i wspomagają karierę. Poniżej widzicie przykład, jak można zorganizować kolorystycznie przestrzeń odpowiedzialną właśnie za karierę:

kolory ognia w sypialni

 

kolory ziemi – jasny żółty, beż.

Powinny być umiejscowione w północno-wschodniej i południowo-zachodniej części przestrzeni. Przynoszą stabilizację.

kolory ziemi w sypialni

 

kolory metalu – szary, biały.

Powinny być umiejscowione w zachodniej i północno zachodniej części przestrzeni. Dobre dla strefy związanej z karierą. Przynoszą jasność umysłu, bystrość.

kolory metalu w sypialni

kolory wody – niebieski, czarny.

Umiejscowienie w południowej i wschodniej części, przynoszą uspokojenie, relaks i odświeżenie.

kolory wody w sypialni

kolory drewna– brązowy, zielony, przynoszą zdrowie i witalność.

Powinny być umiejscowione na południu i we wschodniej części sypialni.

kolory drewna w sypialni

 

ŁÓŻKO I MEBLE – TO TEŻ JEST WAŻNE

Nie tylko kolory i rozmieszczenie przedmiotów mają znaczenie przy urządzaniu sypialni w Feng Shui. Istotną rolę odgrywa także to, jakimi przedmiotami się otaczamy. Jednym z najważniejszych jest oczywiście łóżko, ale warto zwrócić uwagę także na inne meble, które znajdują się w sypialni.

Wezgłowie łóżka – wbrew pozorom to bardzo ważny element. W czasie snu często przesuwamy się do góry, a głowa szuka wsparcia, opierając się właśnie na nim. Najlepsze jest wezgłowie zrobione z litego drewna. Daje dobre oparcie, ale jednocześnie nie może nam wyrządzić żadnej krzywdy – nie pokaleczy nas.
Materac – jeśli chodzi o materac, to tu zasady są dwie: nigdy nie może być on używany i powinien być jak najlepszej jakości, aby zapewnić dobry sen;
Łóżko – powinno być dość wysokie, aby energia mogła swobodnie ppod nim przepływać. Łóżka wyposażone w szuflady nie są więc najlepszym wyborem. Ważne jest także ustawienie samego łóżka, które nie powinno się znajdować przy ścianie, na której są drzwi- nawet takie od szafy. Nie powinno się także stawiać łóżka pod oknem. Za sobą powinniśmy mieć solidną ścianę. Ostatnia rzecz jest raczej trudna do zrobienia, ale najlepiej byłoby, aby łóżko nie stało przy ścianie, w której biegną jakiekolwiek przewody.
Szafki nocne – powinny być rozłożone symetrycznie po obu stronach łóżka.

DĄŻENIE DO DOSKONAŁOŚCI

Urządzenie sypialni idealnie, tak jak powinna wyglądać zgodnie ze starożytną filozofią Feng Shui jest właściwie niemożliwe – chyba, że już na etpaie projektowania domu stawiamy sobie takie założenie, co zdarza się niezwykle rzadko. Istnieje jednak kilka sposobów poradzenia sobie z przeciwnościami, które możemy napotkać:

1. Na przeciwko naszego łóżka nie powinny się znajdować żadne lustra – podobno przeszkadzają w pełnym wypoczynku. Najprostszym sposobem jest ich zasłonięcie;

2. Łóżko nie powinno być stawiane także pod belkami, które tworzą wrażenie naciskania na ciało i także mogą przeszkadzać w spaniu. Można je okryć delikatnym materiałem lub na przykład matą bambusową – pojedyncze włókna maty powinny być ułozone pionowo;

3. W sypialni nie powinny się znajdować także akwaria czy małe fontanny – podobno sprzyja to utracie pieniędzy;

4. Zbyt dużo książek także może przeszkadzać w zrelaksowaniu się;

5. Na pewno trzeba się pozbyć telewizora, który wytwarza zbyt duże pole magnetyczne. Telewizja jest postrzegana jako trzecia osoba w związku, co może zaburzać jego funkcjonowanie.

Poniżej kilka zdjęć, które pokazują, jak inni poradzili sobie urządzając sypialnię Feng Shui (openspacefengshui.com)

sypialnia feng shui 1

 

sypialnia feng shui 2

 

sypialnia feng shui 3

 

sypialnia feng shui 4

Leave a Comment