Talalay czy Dunlop – kiedy chcemy kupić bardzo drogi materac z lateksu.

Wraz ze wzrastająca popularnością modeli lateksowych, pojawia się również sporo takich materaców na rynku. Wybór jest spory, co zresztą widać po ofercie naszego sklepu – dzięki wynalezieniu świetnych jakościowo mieszanek lateksu sztucznego z naturanym, udało się także znacząco obniżyć cenę takich modeli. Doskonałym przykładem są materace Vitmat. To sprawiło, że dziś właściwie każdy może sobie pozwolić na spanie na zdrowym i wygodnym lateksowym materacu.

Na rynku dostępne są jednak także bardzo drogie modele wykonywane w lateksu produkowanego w dwóch technologiach: Talalay oraz Dunlop. Od wielu lat – zwłaszcza na rynku amerykańskim – toczy się spór o to, który z nich jest lepszej jakości, bardziej zdrowy, ekologiczny itd. Spór, który w zasadzie nie ma sensu, ponieważ obydwa materiały są doskonałej jakości, a różnice, które między nimi występują pozwalają na wybranie modelu, który lepiej pasuje do naszych preferencji. Jak się więc okazuje, wszystko zależy od tego, czego od materaca oczekujemy. Sprawdźmy jednak, jakie są różnice i co oferują nam te dwa rozwiązania.

DUNLOP – SIŁA TRADYCJI

Brytyjska firma Dunlop już od końca XIX wieku zajmowała się produkcją wyrobów gumowych. Na świecie zasłyneła przede wszystkim za sprawą założyciela, John’a Boyd’a Dunlop’a, który wynalazł znaną nam dziś wszystkim….oponę samochodową. Do dziś jest to flagowy produkt tej firmy. Nas jednak znacznie bardziej interesuje pianka lateksowa. Proces produkcji piany lateksowej- jako pierwsza  na świecie- firma opatentowała w 1929 roku i bardzo szybko rozpoczęła się jej produkcja na skalę przemysłową. Z czasem zaczęto także produkowac z lateksu materace oraz poduszki, które początkowo sprzedawano wyłącznie członkom rodziny królewskiej. 

Cała technologia była oczywiście udoskonalana przez lata, jednak jest wykorzystywana aż do dziś. Wszystkie materace, które określa się mianem Dunlop są produkowane z pianek, tworzonych zgodnie z procesem opracowanym przez firmę.

Trzeba pamiętać, że kiedy zaczęto produkcję materaców lateksowych, sztuczne piany tego typu nie były jeszcze dostępne. Opierano się więc wyłącznie na naturalnym kauczuku i tak zostało aż do dzisiaj. Cena mleczka kauczukowego jest wysoka, ze względu na to, iż jest to materiał naturalny, ręcznie zbierany. Dunlop cały czas pozostał przy wykorzystaniu naturalnego lateksu, stąd też wysokość cen materaców tego typu.

Proces produkcji lateksu Dunlop

Choć to temat bardziej technologiczny, poznanie go jest dość ważne, aby dostrzeżenie różnic między dwoma rodzajami pianki było możliwe.

Generalnie proces produkcji lateksu w technologii Dunlop jest krótszy. W dużym skrócie można opisać go w następujący sposób:

 1. Naturalny kauczuk jest ubijany na pianę;
 2. Ubita pianka jest wlewana do formy oraz przykrywana;
 3. Tak przygotowany materiał poddaje się utwardzaniu w wysokiej temperaturze;
 4. Utwardzoną piankę myje się, aby usunąć z niej pozostałości;
 5. Ostatni etap to suszenie w wysokiej temperaturze.

Tutaj warto zwrócić uwagę na to, ich w procesie, w sposób naturalny, część cięższych elementów opada na dno, tak więc spodnia warstwa takiego bloku lateksu jest delikatnie twardsza od wierzchniej.

TALALAY – MŁODSZY BRAT DUNLOPA i NAJGROŻNIEJSZY KONKURENT

Proces produkcji pianki lateksowej metodą Talaly powstał nieco później, a zaczęto do stosować na przemysłową skalę pod koniec lat 40. XX wieku. Opracowany przez braci Leona, Josepha i Ansila Talalay’ów – też zresztą pochodzących z Wielkiej Brytanii – szybko stał się konkurencyjny w stosunku do metody Dunlopa. I w pewnym sensie ta rywalizacja trwa do dziś.

Jakie są różnice ? Przede wszystkim w długości trwania całej obróbki naturalnego kauczuku. Ponieważ do całego procesu dodano dodatkowe elementy, czas produkcji pianki lateksowej, jaką widzimy w materacu, wydłużył się czterokrotnie.

 1. Pianka jest ubijana;
 2. Pianę wlewa się do formy, następnie zamyka próżniowo;
 3. Formę bardzo szybko ochładza się aż do zamrożenia – ma to zapobiegać opadaniu na dno cięższych elementów pianki;
 4. Forma jest następnie poddawana obróbce w wysokiej temperaturze;
 5. Utwardzoną piankę myje się, aby usunąć z niej pozostałości;
 6. Ostatni etap to suszenie w wysokiej temperaturze.

Jak widać główna różnica polega na wprowadzeniu etapu zamrażania. Dzięki niej udało się jednak uzyskać materiał, który jest bardziej delikatny w dotyku i nieco bardziej plastyczny.

PLUSY I MINUSY OBYDWU MATERIAŁÓW

Zwolennicy obydwu pianek podają kilka powodów, dla których warto zdecydować się właśnie na taki zakup. Okazuje się jednak, że to co dla jednych jest zaletą, dla innych może okazać się wadą. Wszystko zależy więc od tego, czego materac dunlop czy talalayoczekujemy od naszego materaca:

 • który bardziej naturalny ? Nie da się tego powiedzieć, ponieważ taką metodą można stworzyć zarówno materiał wykonany jedynie z naturalnego kauczuku, jak i taki który będzie mieszanką ze sztucznym lateksem. Nazwy odnoszą się nie tyle to tego, jak pianka jest ekologiczna, co do samego procesu. Z reguły materiał produkowany przez dwie opisane firmy jest jednak w pełni naturalny – zawsze warto szukać informacji w opisie materaca;
 • który bardziej ekologiczny ? Tutaj chyba jednak większą przewagę ma Dunlop, ponieważ proces produkcji jest dużo krótszy, a wiadomo, że pociąga to za sobą chociażby mniejsze zużycie energii. Niemniej jednak każdy materac wykonany z naturalnego lateksu jest ekologiczny – oblicza się, że drzewa kauczukowca, z których pozyskuje się sok, przechwytują z atmosfery około 90 milonów ton dwutlenku węgla rocznie;
 • który wygodniejszy ? Na to pytanie chyba najtrudniej odpowiedzieć. Zależy od tego, jakie podłoże najbardziej nam odpowiada. Generalnie można jednak uznać, że Dunlop jest bardziej „zbity”, a przez to trochę twardszy i daje mocniejsze odczucie „odbicia” ( sprężynowania) od powierzchni. Te zalety sprawiają, że idealnie nadaje się jako baza podtrzymująca cały materac. Talalay z kolei jest bardziej plastyczny i nieco bardziej miękki – doskonale sprawdzi się więc na przykład w materacach nawierzchniowych.
 • który trwalszy ? Ponieważ Dunlop jest gęstszy i trochę twardszy, wyprzedza nieco Talalay w trwałości. Kiedy nasz materac może się zamieniać od czasu do czasu w trampolinę dla dzieci, lepszym wyborem będzie pianka produkowana metodą Dunlopa.
 • który droższy ? Talalay – ze względu na nieco bardziej skomplikowany proces produkcji – jest droższy od Dunlopa. Choć obydwa mieszczą się w puli luksusowych modeli lateksowych.

A gdyby tak połączyć obydwa materiały ? Ich właściwości idealnie by się uzupełniały. Spód wykonany z twardszego i bardziej stabilnego lateksu Dunlop, a wierzch z delikatnego i bardziej plastycznego lateksu Talalay … Prawdopodobnie nie spotkacie takiego połączenia, jednak to doskonały dowód na to, że dzięki zróżnicowaniu procesów obróbki jednego i tego samego materiału, można stworzyć dwa różne rodzaje pianek o nieco innych właściwościach. Każdy może więc wybrać coś dla siebie.

A w naszym sklepie możecie również znaleźć model Janpol Vita z naturalnego lateksu. Producent nie podaje metody, w jakiej powstała pianka, ale jest prawie pewne, że była to któraś z wyżej opisanych 🙂

Źródła:

Lateks Talalay
Lateks International
Dunlop vs. Talalay

Leave a Comment