Tańsza wersja łóżka kontynentalnego ? Jest na to sposób.

Choć łóżka kontynentalne prezentują się bardzo okazale i są niezwykle wytrzymałe, to jednak idzie za tym dość wysoka cena. Jeśli to właśnie ona sprawia, że rezygnujecie z zakupu tego typu modelu, mamy dla Was doskonałą wiadomość – można model równie wytrzymały „skompletować samemu” – nie będzie to wprawdzie łóżko kontynentalne, bo od strony wizualnej klasyczne, ale o podobnej trwałości i nieco tańsze.

Rama + stelaż + materac + topperwysoki materac flamenco

To najprostszy przepis na najbardziej wytrzymałe łóżko, które będzie przypominać kontynentalne. Świetnie w roli podstawy sprawdzi się każdy model tapicerowany dostępny w naszym sklepie. Tutaj nie będzie już typowego dla łóżek kontynentalnych „boxa”, a jego rolę odegra

STELAŻ

dobry stelaz taniNiezwykle ważny element, jeśli chodzi o podstawę takiej „zastępczej” kombinacji. Stelaż zastąpi nam bowiem podstawę, którą w łóżku kontynentalnym jest zazwyczaj materac na ramie sprężynowy lub kieszeniowy. Obydwa elementy mają za zadanie przede wszystkim przejąć ciężar z materaca i przenieść go na podstawę, aby jak najdłużej pozostał w jak najlepszej kondycji. Wybór odpowiedniego podparcia jest więc bardzo ważny.

Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem, spośród tych z naszego sklepu jest stelaż Family Classic od Hildinga – wytrzymały, sprężysty i w dobrej cenie. Jeśli jednak chcecie jeszcze wygodniej spać i zadbać bardziej o materac- można sobie regulować twardość w środku – ulepszone jego wersja to Select Classic. Jakie są różnice ? Select ma więcej listew, które ułożono gęściej, a więc w naturalny sposób ciężar będzie się na nim rozkładał bardziej równomiernie.

Można oczywiście wybrać sobie także stelaż z regulacją – i to jest jeszcze jeden z plusów własnej konstrukcji – łóżka kontynentalne nie dają możliwości regulacji. Dobrze jest wiedzieć, że im więcej cieńszych listew, tym stelaż będzie lepszej jakości – zawsze jednak musi być sprężynujący, aby przejąć ciężar.

A TERAZ…MATERAC

Tutaj wybór jest ogromny. Jeśli mamy gęsty stelaż, każdy model można spokojnie na nim położyć. I tak samo jak w kontynentalnych modelach, cena będzie zależeć od tego, jaką konstrukcję i materiał wybierzemy. I tak na przykład wersja podstawowa łóżka kontynentalnego Original od Hildinga składa się z:

– box ze sprężynami + materac kieszeniowy

Idąc tym tropem najtaniej będzie wybrać materac kieszeniowy, potem kieszeniowy multipocket, a następnie różne rodzaje pianek. Ale oczywiście to już kwestia preferencji.

Generalnie wszystkie materace, które są wykorzystywane w łóżkach kontynentalnych, są dość wysokie. I materac im wyższy, także zazwyczaj jest oceniany jako ten bardziej trwały – widać to zresztą po cenach – modele wyższe, nawet wykonane z takiego samego materiału, mają dłuższą gwarancję i są droższe.

ZWIEŃCZENIE CZYLI TOP

Zawsze łóżka kontynentalne wykańcza się topperem, czyli materacem nawierzchniowym. Sporo jest ich do wyboru. Generalnie można podzielić je na trzy grupy: piankowe, lateksowe, termoelastyczne, ale na przykład Janpol ma także sporo różnych kombinacji tych materiałów. To jeśli chcielibyście jeszcze poeksperymentować z innym podłożem do spania.

topper hilding jiveTop ma kilka zadań: przede wszystkim ma chronić przez zabrudzeniem, kurzem. Zabezpieczyć właściwy materac. Jednak przede wszystkim jest bardzo praktyczny, bo znacznie łatwiej zdjąć z niego pokrowiec do prania.

Jest jedna ważna zasada, o której warto pamiętać: właściwy materac nie powinien być bardziej miękki niż top. To też stara zasada komponowania materaców – im bliżej do środka, tym robi się bardziej twardo, lub im dalej od środka, tym bardziej miękko. Albo – w przypadku jednostronnych modeli –  bardziej miękki materiał zawsze kładziemy na twardszym. To jak najbardziej logiczne – raczej nie uda nam się utwardzić za miękkiego materaca – choć oczywiście próbować zawsze można 🙂

I PODSUMOWUJĄC

Jeśli chcemy zafundować sobie łóżko tak trwałe jak kontynentalne, konieczne będzie wybranie dobrego stelaża elastycznego, dość wysokiego materaca i nakładki nawierzchniowej. Takie trzy warstwy powinny spokojnie przetrwać kilkanaście lat, a jeśli zadbamy o jakość każdego z elementów, to pewnie będziemy się mogli cieszyć swoim łóżkiem i pół wieku.

Leave a Comment