Termoplastyczne materace Janpol – zdrowsze podłoże do spania.

W materacu termoelastycznym pianka visco spełnia zasadniczo dwie role, które się nie wykluczają. Modele można więc podzielić na dwie grupy: te, które mają nam po prostu zapewnić bardzo wygodne podłoże oraz takie, które przeznaczone są dla osób obłożnie chorych. To zresztą można zauważyć, kiedy dokładnie obejrzy się poszczególne modele.

Jest niewiele firm, którym udaje się osiągnąć wiele na jednym i drugim polu. Znacznie łatwiej jest skupić się albo na sprostaniu wymaganiom medycznym, albo na dostarczeniu wygodnego materaca użytkownikowi pozostającemu w dobrym zdrowiu. Firmie Janpol, jako jednej z nielicznych, udało się wypracować szeroką gamę produktów, wśród których znajdują się obydwa rodzaje materaców. Z pewnością zasługuje to na uznanie i stawia Janpol w grupie bardzo wszechstronnych producentów.

MODELE MEDYCZNE Z ATESTEM:

O materacach Janpol, które można wykorzystać w roli medycznych, pisaliśmy już jakiś czas temu. Dodaliśmy do niej jednak także kilka innych, które nie mają atestu, a naszym zdaniem mogą doskonale sprawdzić się także w przypadku osób stale leżących. Bez wątpienia jednak na największą uwagę zasługuje Dejmos, który oficjalnie jest uznany za wyrób medyczny.

Dejmos

Materac dość wyjątkowy, ponieważ idealnie sprawdza się w przypadku osób obłożnie chorych, a jednocześnie dostępny jest w ogólnej ofercie. Sporo na jego temat można poczytać tutaj, a my przyjrzymy się, dlaczego jest janpol dejmoswyjątkowy.

Dejmos jest znacznie bardziej miękki od innych modeli Janpola tego typu. Wynika to z jego specyficznej budowy. W przeciwieństwie do innych modeli tutaj warstwa pianki visco jest naprawdę wysoka – aż 6 cm. Tak gruba warstwa zawsze daje odczuć się jako wyjątkowo miękka. Ponieważ jednak visco nie może funkcjonować sama – jest zbyt plastyczna – bazą wkłądu jest pianka wysokoelastyczna. I mimo, iż właściwie nie jest ona odczuwana podczas leżenia, to spełnia bardzo ważną rolę. Jej zadaniem jest wesprzeć kręgosłup, aby układał się w anatomicznej i zdrowej pozycji. Mamy więc stabilne podparcie ciała, jednak bez uczucia nacisku, który jest właściwie całkowicie zniesiony przez piankę.

Model jest na tyle dopracowany, że poleca go Centrum Rehabilitacji REPTY (testowany był również przez pacjentów) i jest materacem medycznym, idealnym dla osób obłożeni chorych. Jednocześnie każdy z nas może skorzystać z takiego bardzo wygodnego podłoża, pod warunkiem, że lubimy spać miękko.

MATERACE DLA KAŻDEGO Z NAS

Jeśli nie musimy spędzać większości dnia w łóżku, możemy korzystać także z innych kombinacji materiałów, które Janpol umieścił w swoich termoplastycznych modelach. Zawsze zbudowane są na takiej samej zasadzie: mamy bazę z bardziej stabilnego materiału i warstwę pianki. Wszystkie wyprofilowano w 7 stref twardości, aby lepiej mogły dopasować się do kręgosłupa.

Aurora – pianka termoelastyczna i wysokoelastyczna:

Bardzo podobna do Dejmosa, choć nieco inaczej zbudowana. Jest delikatnie bardziej twarda. Strona termoelastyczna wspiera się na bloku pianki wysokoelastycznej. Tutaj mamy już możliwość zmiany strony, co pozwala na wybieranie janpol aurorasobie twardości, która akurat najbardziej nam odpowiada. To rozwiązanie świetnie sprawdza się na przykład w czasie grypy, kiedy długo leżeymy w łóżku i odczuwamy dotkliwy ból mięśni. Ale oczywiście możemy korzystać z miękkiego podparcia także na co dzień. Druga strona to pianka wysokoelastyczna, która w naturalny sposób jest bardziej twarda. Warto też zwrócić uwagę na dość ciekawe nacięcia, które pojawiają się po ibydwu stronach. Jakie jest ich zadanie ? Mają przede wszystkim jeszcze lepiej rozłożyć ciężar. I w naturalny sposób ułatwią też przepływ powietrza.

Aurora może doskonale sprawdzić się w przypadku chorych osób, które w łóżku spędzają więcej czasu, niż każdy z nas, ale od czasu do czasu potrzebują mniej „plastycznego” podparcia pianki visco.

Forte – kieszeniowy model przeciwodleżynowy

Forte to kolejny, dość specyficzny produkt, ponieważ Janpol opisuje go jako materac zapobiegający odleżynom i bólom uciskowym. Jednocześnie jest to model kieszonkowy, co nie zdarza się często w przypadku takich materaców, janpol fortektóre zazwyczaj w całości zbudowane są z pianki.

Osiągnięcie takiego połączenia jest możliwe dzięki zastosowaniu wkładu z mniejszych kieszonek multipocket. To kieszonki o połowę mniejsze od klasycznych. Dzięki temu mamy więcej punktów niezależnego podparcia, wkład termoplastyczny lepiej przylega do ciała i  może dokładniej rozłożyć ciężar. A to z kolei sprawia, że nacisk na najbardziej wrażliwe części ciała jest jeszcze mniejszy.

Forte to model z luksusowej kolekcji Perfetto. I rzeczywiście zasługuje na to, aby się w niej znaleźć – nowoczesne kieszonki, doskonała pianka, a dodatkowo pokrowiec, w którym wykorzystano naładowaną ujemnie nić złota. Dzięki niej ciało szybciej się relaksuje i odstresowuje. Forte jest zdecydowanie materacem dla osób, które poszukują najwyższego komfortu snu i które nie chcą iść na żadne kompromisy, jeśli chodzi o wygodę.

Rea – Zigarre i pianka visco

Jeśli Forte nazwać królewną, to Reę trzeba by określić mianem carycy. Nikt w Polsce nie wykorzystał jeszcze tak wyjątkowego połączenia, a składają się na nie: kieszonki Zigarre, lateks oraz pianka termoelastyczna. Model janpol reawprawdzie nie tylko termoelastyczny, ale trzeba o nim napisać, bo takie połączenie daje wyjątkowy komfort.

Bazą są kieszonki Zigarre, które są dwa razy mniejsze od multipocket, czyli cztery razy mniejsze od klasycznych kieszeni. To oczywiście już całe mnóstwo punktów podparcia, których ilość na jednym materacu liczy się w tysiącach. Mamy więc pod sobą całe mnóstwo punktów, które nie łączą się ze sobą i reagują na najmniejszy ruch. Jak do tej pory w Polsce tylko Janpol zdecydował się na wykorzystanie Ziggare.

Jedna ze stron jest wyłożona lateksem, nas jednak interesuje bardziej druga, w której umieszczony jest blat pianki visco. Można sobie wyobrazić, jak wygodne podłoże daje połączenie malutkich sprężynek i miękkiej pianki – to wyjątkowy komfort, którego nie da się opisać, bo trzeba go poczuć.

Rea nistety nie jest tanim materacem, jednak cena podytkowana jest i jakością materiałów i zaawansowaną technologią. Jeśli szukacie modelu naj, to to będzie dokosnały wybór.

Posejdon – podparcie z lateksu, miękkość pianki visco

Każdy z materaców Janpola tego typu jest pewnego rodzaju przykładem, w jaki sposób można wykorzystać piankę termoelastyczną. Nie inaczej jest w przypadku Posejdona, który z kolei składa się z lateksu i visco.

Tutaj wygodne podparcie ma przede wszystkim zapewnić lateks. Nie mamy jednak bezpośredniej z nim styczności, bo stanowi trzon, więc jest umieszczony w środku. Na jego bloku natomiast , po obydwu stronach,  umieszczona jest janpol posejdonpianka termoelastyczna. Posejdon jest nieco twardszy, co wynika z jego budowy. Podkładem dla ciała jest sprężysty lateks, a warstwa pianki visco jest nieco niższa. Twardość jednak określono na 6, czyli klasyczną i odpowiadającą największej liczbie osób.

Kto polubi ten materac ? Na pewno osoby, którym zależy na bardzo wytrzymałej i trwałej konstrukcji. Czasami można się spotkać z obawami dotyczącymi pianki termoelastycznej. Nie mają one podstaw, bo pianka tego typu – choć zachowuje się dziwnie 😉 – jest tak smao wytrzymała, jak każda inna. Jeśli jednak ktoś obawia się o trwałość termoelastycznego materaca, to ten z pewnością rozwieje wszystkie wątpliwości.

To oczywiście tylko niektóre modele, bo w ofercie Janpol ma ich naprawdę sporo i można by o nich pisać i pisać. Te jednak pozwalają nam zobaczyć, na jakiej zasadzie działają poszczególne warstwy i z czym – nie tylko w modelach tej firmy – najprowadopodobniej się spotkamy, szukająć termoeplastycznego materaca.

Leave a Comment