To może zaskoczyć, czyli ….najciekawsze fakty o materacach.

Oto najciekawsze fakty i ciekawostki o materacach. Dziwne, zaskakujące, ale na pewno ciekawe !!!

1. Najchętniej kupowane modele są najmniej wygodne. A te najwygodniejsze kupowane z obawą !!!

To niezwykle interesujące. Nadal bardzo łaskawie spoglądamy na klasyczne modele ze sprężynami, choć nie zawsze wysypiamy się na nich wygodnie (według portalu SleepLikeTheDead około 63% osób jest zadowolonych ze swojego wyboru materaca ze sprężynami). Podczas gdy około 80% osób, które zakupiły model z różnego rodzaju pianek (w tym lateksu) wysypia się na nich wygodnie. To dość zaskakujące, ale z pewnością wynika z naszego zaufania to tego, co znamy. Z drugiej natomiast strony modele z pianki raczej nie kojarzą nam się zbyt dobrze, bo pamiętamy je jako mało wytrzymałe. Dziś jednak warto sięgać po takie konstrukcje, ponieważ jak się okazuje to właśnie one są najwygodniejsze.

schowek w poduszce2.  Materac na celowniku złodziei 😉

Materac, a właściwie to co pod nim, jest jednym z miejsc, które złodzieje ponoć przeszukują najczęściej. Chowanie pieniędzy w skarpecie pod materacem nie jest więc najlepszym pomysłem.

3. Liny zamiast stelaża

Angielskie powiedzenie „sleep tight” wywodzi się jeszcze z czasów, kiedy pod materacami nie umieszczano stelaży zbudowanych z listewek. Materac był podpierany przez liny rozciągnięte pomiędzy ramami łóżka. Od czasu do czasu trzeba było je naciągać ponownie, aby uniknąć niewygodnego zapadania.

4. Domino z materaców oficjalnie w księdze Rekordów Guinessa

Istnieje rekord nazywany materacowym dominem. Nie różni się wiele od domina układanego z klocków, w tym wypadku jednak to ludzie z materacami przewracają się na siebie. Obecny rekord został pobity w 2012 roku w Shanghaju i wynosi 1001 materaców. Doskonała zabawa dla nudzących się pracowników magazynów z materacami 😉

5. Słanie łóżka nie takie zdrowie

Jak się okazuje, słanie łóżka może jest sposobem na utrzymanie porządku w sypialni, jednak nie zawsze okazuje się być zdrowe. Jeśli nie będziemy przykrywać kołdry i poduszki, wilgoć znacznie szybciej z nich wyparuje, a to minimalizuje namnażanie się roztoczy. Bałaganiarze są zdrowsi ? 🙂

6. Twój materac tyje wraz z wiekiem

Niektóre materace mogą ważyć nawet dwa razy więcej po dziesięciu latach używania !!! Zbierają w sobie kurz i stają się siedliskiem różnych nieproszonych gości. Na szczęście tak drastyczna zmiana wagi dotyczy tylko bardzo zaniedbanych modeli, a w przypadku tych zrobionych z lateksu nie musimy się obawiać zwiększenia wagi – jako jedyne materace z lateksu nie zwiększają swojej wagi, bo nie chłoną kurzu.

7. Aż 10% wagi Twojej poduszki mogą stanowić roztocza

Często zapominamy o naszej poduszce, a ona także staje się siedliskiem roztoczy. Powinniśmy ją prać tak często, jak to możliwe. Zaleca się też, aby osoby z alergią wymieniały poduszkę na nową co 6 miesięcy.

8. Niewygodny materac może nas pozbawić aż godziny snu – każdej nocy !

Każdy z nas zna sytuację, kiedy przewracamy się z boku na bok, nie mogąc zasnąć. Niekiedy spowodowane jest to niewygodnym materacem. Pozycję snu zmieniamy także, kiedy już śpimy (szacuje się, że jest to około 60-7- zmian pozycji w ciągu nocy). Każda taka zmiana może zaburzać poszczególne fazy snu – budzimy się na krótki moment i znowu zasypiamy. Chociaż nie odczuwamy tego jako przebudzenie, przerywamy fazy snu, w których  nasze ciało wypoczywa najefektywniej. Możemy w taki sposób stracić nawet godzinę głębokiego snu, dlatego dobranie wygodnego materaca jest tak ważne.

baldacchino supreme9. Najdroższe łóżko świata – Baldacchino Supreme

Jego projektantem jest Stuart Hughes, a kosztuje ponad 6.4 miliona dolarów. Projekt jest nie tylko kontrowersyjny ze względu na bajecznie wysoką cenę, ale także na formę, która nie zachwyca każdego – raczej zwolenników „ludwikowskich” wnętrz.

10. Vividus – najdroższy materac świata

Stworzony przez szwedzką firmę Hastens. O tyle kontrowersyjny model, że raczej nie wyróżnia się niczym szczególnym. Na cenę składa się na pewno ręczna praca, najlepsze materiały i ponad 150-letnie doświadczenie firmy, za które również trzeba zapłacić.

Źródła:

BBC News

Hastens

Leave a Comment