Twarde modele Janpol – nasze propozycje.

Janpol to ta firma z naszej oferty, która swoim klientom proponuje najwięcej modeli do wyboru. Skala ich twardości rozciaga się od 1 aż do 10, tak więc i tych twardych jest całkiem sporo. Postanowiliśmy się dziś przyjrzeć tym najtwardszym, których mieszczą się w skali od 8 do 10.

Wiele z nich to prawdziwi twardziele, większość w tym przedziale jest naprawdę mocno utwardzona, a więc przeznaczona dla cięższych osób. Być może znajdą się także osoby lżejsze, które szukają super twardych modeli- to oferta skierowana również do nich.

10 NA SKALI CZYLI TYTAN

skala twardosci 10

Najtwardszy model w ofercie firmy, ponieważ otrzymał dziesiątkę. Janpol nie ma twardszego modelu. Kiedy mówimy kleintom, że to właśnie on, są czasami trochę zdziwieni – spodziewają się zazwyczaj modelu kieszeniowego. A tymczasem super trwałe wsparcie zapewni im … materac z pianki !

Tytana opisywaliśmy dokładnie w tym poście, przyjrzyjmy się jednak, skąd bierze się jego kamienista wręcz twardość. Po pierwsze blok twardej pianki poliuretanowej, który jest bazą. Tytan jest idealnym przykładem tego, że z pian można i da się tworzyć nawet bardzo twarde materace.

Równie twarda, co pianka, jest takż warstwa kokosowa. Blok dość wysoki, bo 2 centymetrowy, umieszczony jest z dwóch stron. Tworzy się więc coś w rodzaju kanapki, której zewnętrzna strona zapewnia odpowiednią stabilność. Kokos nadal jest chętnie wykorzystwany do utwardzania i można go spotkać w wielu materacach tego rodzaju.

Kto będzie zadowolony z zakupu Tytana ? Na pewno nie każdy miłośnik twardego spania. Dla większości z nas to po prostu za twardo. Bardzo ciężkie osoby – takie ważące ponad 120 kilogramów – na pewno mogą wziąć ten model pod uwagę.

9 NA SKALI CZYLI ZEUS

skala twardosci 9

O ile Tytan jest raczej mało popularny, to już model Zeus Janpola o wiele bardziej. Dlaczego ? Przede wszystkim ze względu na niższą twardość i użycie bardziej elastycznego materiału, jakim jest lateks. Więcej o Zeusie tu, a my janpol zeusszybko zaglądamy do jego środka.

Ogólna zasada podona jak w Tytanie, a więc środek zbudowany z bloku lateksu. Ten materiał jest jednak dużo bardziej elastyczny i sprężysty, niż pianka poliuretanowa. Co to oznacza w praktyce ? Może unieść większy ciężar, a jednocześnie nie daje tak mocnego odczucia twardości. Świetnie nadaje się więc także do tworzenia twardych modeli.

To jednak baza. Na niej bardzo ciekawe połączenie, a mianowicie kokosu i ….końskiego włosia. Duet bardzo charakterystyczny dla firmy janpol, bo w kilku modelach zastosowany. Połączenie bardzo dokładnie przemyślane, bo kokos tej warstwie zapewnia odpowiednie utwardzenie, a końskie włosie dodatkową dawkę elastyczności.

W Zeusie z pewnością chodziło o to, aby materac był twardy, ale również jak najbardziej możliwe – elastyczny. Dzięki temu nie odczuwamy tej twardości aż tak bardzo mocno, a jednocześnie podłoże dobrze wspiera ciało.

Komu możemy go polecić ? Tym, którzy ważą więcej i lubią raczej dość twarde podłoże do spania. Lub osobom lżejszym, ale preferującym naprawdę stabilne modele.

8 NA SKALI CZYLI EREBU, KRONOS i AJAX

skala twardosci 8

Pozostałe trzy modele są oznaczone jako 8. Można by je określić jako twarde materace, jednak tolerowane już przez wiekszość z nas. Co ciekawe, każdy ma trochę inną budowę, więc można dobrać ją do swoich preferencji.

Erebu – kieszeniowy model z kokosem

Erebu cieszy się największą popularnością wśród naszych klientów, jeśli chodzi o twarde modele Janpola. Największą jego zaletą jest na pewno dobra cena, świetna jakość i wykorzystanie ekologicznych materiałów. janpol erebu

Erebu jest w pewnym sensie podobny do Zeusa, z tym że środek jest tu inny, bo zbudowany ze sprężyn kieszonkowych. Każda kieszonka działa niezależnie i dzięki temu dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Twardość natomiast jest zapewniona poprzez ułożenie na nich maty kokosu z końskim włosiem. Zarówno w Zeusie jak i w Erebu warto zwrócić uwagę nie tylko na to, że te dwa naturalne materiały odpowiadają za twardość, ale także za czystość. Wnętrze ma stały dostęp powietrza, szybko schnie i jest przewiewne.

Kronos – twardy model bonellowy

Spośród najbardziej klasycznej konstrukcji, jaką są modele bonnellowe, twardość zwiększono także  materacowi Kronos. Środek to bonnelle, a na nich znów mata kokosowa. Dość gruba, bo 2-centymetrowa. Klasyczna jest więc nie tylko sama budowa, ale i sposób utwardzenia. Kronos to stosunkowo niedrogi materac, na którym można całkiem wygodnie się wyspać. Choć oczywiście trochę mniej zaawansowany technologicznie, niż modele kieszeniowe czy z lateksu.

Ajax – dwie strony twardości w modelu bonnellowym

I na koniec pozostaje nam Ajax, w którym Janpol wykorzystał trik, polegający na stworzeniu dwóch stron twardości. Dzięki temu ma on twardość i 8 i 6. A co w środku ? Z jednej strony pianka o klasycznej, średniej twardości, z drugiej janpol ajaxnatomiast blat kokosu. W ten sposób zmieniając stronę, zmieniamy komfort snu. Być może propozycja stworzona dla osób, które mają zamiar schudnąć 😉 Być może po prostu do użycia w łóżkach, z których korzysta więcej niż jedna osoba.

Podsumowanie – co wybrać ?

Jak widać firma janpol tworząc swoje twarde materace, postawiła na klasykę, czyli umieszenie w ich wnętrzu usztywniającej i wytrzymałej maty kokosowej. Dlaczego ? Przede wszystki dlatego, że jest to materiał i elastyczny i sprężysty, a cały czas pozostaje naturalny. Wykorzystuje się więc ekologiczne rozwiązania tam, gdzie doskonale się one sprawdzają i gdzie tak naprawdę nie ma potrzeby ponownego odkrywania Ameryki 🙂

W twardych modelach Janpola nie bez znaczenia jest także to, że wszystkie są dwustronne. Można więc zmieniać  stronę – a nawet powinno się –  co około pół roku. Nieużywana strona ma wtedy czas na „odpoczynek”. Dzięki temu nasz model żyje znacznie dłużej.

A ile ważą poszczególne materace ? W przypadku twardych modeli waga jest zazwyczaj wyższa. To też może decydować o tym, na który z nich się zdecydujemy. Weźmy klasyczną 90-tkę czyli typowy model jednoosobowy. Najwięcej , bo 29 kg waży Zeus – to ze względu na stosunkowo dużą wagę lateksu. Następnie mamy Erebu z wagą 24 kg, Kronos ważący 21 kg, a później Tytan i Ajax, które ważą po 16 kg.

Co polecamy ? Oczywiście na pewno pod uwagę trzeba wziąć swoją wagę. Równie ważne są preferencje. Jeśli natomiast chodzi o jakość, to na pewno kieszeniowe modele są bardziej wytrzymałe niż sprężynowe, a lateks bardziej niż zwykła pianka. Stąd też i różnice w cenach. W tym wypadku cena może być dla nas wiarygodnym wyznacznikiem jakości i wytrzymałości.

Leave a Comment