Velvet Touch – nowy materiał Hildinga.

W kolekcji Hilding z tego roku pojawiły się sporo nowych materiałów. Pośród nich jest również pianka Velvet Touch. Hilding wykorzystuje ją w kilku modelach, a jest to materiał na tyle wszechstronny, że może się sprawdzać w w kilku rolach.

Velvet Touch – tajemnica pianek HR

Velvet Touch przyciąga uwagę świetną kolorystyką i wzornictwem. Ważniejsze jest jednak to, że łączy w sobie dość sprzeczne cechy, a dzięki temu jest niezwykle wygodna i jednocześnie praktyczna.

Jak na piankę wysokoelastyczną przystało jest bardzo sprężysta i wytrzymała. To nowa generacja, która wytrzymuje znacznie więcej i znacznie lepiej znosi upływ czasu. Jednocześnie taka podwyższona wytrzymałość wcale nie wiąże się z wysoką twardością i to największa zaleta pianek HR. Pianka może być miękka i bardzo wygodna, a jednocześnie nie „wyleży się” i będzie doskonale podpierać ciało. Taka właśnie jest Velvet Touch. Tą różnorodność można zauważyć, śledząc modele, w których uzyto Velvet Touch – w jednych jest to baza wspierająca ciało, a więc stabilna. W innych natomiast warstwa, która bezpośrednio wspiera ciało, a więc musi być bardzo wygodna.

Kolejna zaleta Velvet Touch to jej przewiewność. Dobrze wykonane pianki powinny przepuszczać powietrze – to szczególnie ważne w przypadku materaców, bo przecież w czasie snu ciało ma nieco wyższą temperaturę. Komórki pianki są tak ułożone, aby powietrze – i jednocześnie ciepło – mogły swobodnie przepływać przez jej wnętrze. Ma to wymiar praktyczny. Po pierwsze w materacu nie gromadzi się ciepło, co ma szczególne znaczenie dla osób mających problemy z nocnymi dusznościami. Po drugie udoskonalony przepływ powietrza sprawia, że wilgoć błyskawicznie odparowuje. To oczywiście wiąże się z utrzymaniem odpowiedniej higieny. Tam, gdzie zalega wilgoć, bardzo szybko pojawiają się bakterie, pleśnie i roztocza. Jest więc bardzo ważne, aby materac jak najszybciej wysychał.

Jak użyto Velvet Touch

Piankę, produkowaną specjalnie dla Hildinga, firma umieściła w aż 7 swoich modelach – każdy z nich nieco inny i dopasowany do innych potrzeb:

Rumba – stabilna baza

rumba-hildingRumba to idealny przykład materaca, w którym Velvet Touch spełnia rolę wspierającej bazy. Ponieważ to bardzo miękki materac, jest niezwykle ważne, aby baza idealnie wspierała sylwetkę. Velvet Touch świetnie spełnia się w tej roli. Została wyprofilowana w 7 stref twardości, aby jeszcze lepiej dopasować się do ciała.  Ponieważ pianka visco powinna być dodatkowo wentylowana, w bazie znajdującej się tuż pod nią umieszczono wyprofilowane kanały, którymi powietrze może swobodnie przepływać. W Rumbie pianka termoplastyczna i Velvet Touch idealnie ze sobą współgrają. Baza jest stabilna, ale jednocześnie odpowiednio miękka, by ciało idealnie wtapiało się w materac. Ułożenie pod pianką visco twardszego materiału spowodowałoby, że nie odprężałby ciała tak mocno.

Latino – wzmocnienie konstrukcji

latino-hildingW bardzo ciekawy sposób wykorzystano Velvet Touch w materacu Latino. To jedyny model lateksowy w ofercie Hildinga. W poprzedniej kolekcji Hilding prezentował materac wykonany tylko z lateksu. W tej występuje on w nieco zmodyfikowanej wersji. Blat lateksu jest rozcięty na pół, a pomiędzy dwa jego kawałki wstawiono blok pianki Velvet. Jaki jest cel tego zabiegu ? Przede wszystkim usztywnienie całej konstrukcji. Hilding ma bardzo dobry lateks zawierający ponad 80% naturalnego kauczuk. Taki materiał jest dość niestabilny – w pewnym sensie można by go porównać do dużej, bardzo miękkiej żelki. Nie każdy lubi aż tak miękkie podparcie. Wstawienie Velvet Touch usztywnia całą konstrukcję. Zabieg przeprowadzono niezwykle sprytnie, ponieważ dwa kawałki lateksu mają inną wysokość: ten grubszy tworzy miękką stronę materaca, natomiast ten cieńszy nieco bardziej stabilną. Dzięki temu zabiegowi, materac jest sztywniejszy (łatwiej na przykład go przekładać), ale zyskuje również dwie różne strony twardości. Wkład wewnętrzny wspomaga też przepływ powietrza, bo Velvet Touch świetnie je przepuszcza. To szczególnie ważne, ponieważ Latino jest dedykowany głównie alergikom.

Jazz – koncertowe podparcie

jazz-hildingW powyżej opisywanych modelach Velvet Touch miała być stabilną warstwą wsparcia. W Jazz natomiast występuje w formie warstwy komfortu, czyli tej znajdującej się bezpośrednio pod ciałem, która ma zapewnić wygodny sen. Warto zauważyć, że niewiele materiałów tak dobrze spisuje się i w jednej i w drugiej roli. W Jazz wkład wewnętrzny zbudowany jest ze sprężyn progresywnych InterActive. Działają na dwóch płaszczyznach, idealnie dopasowując się do ciała. Ich podparcie daje odczucie materaca piankowego, ale wsparcie modelu kieszonkowego. Ponieważ sprężyny działają w specyficzny sposób – są dużo wrażliwsze na nacisk od klasycznych – konieczne jest zastosowanie materiału, który wykorzysta tę zdolność i ją podkreśli. Velvet Touch nadaje się do tego idealnie. Jest sprężysta i utrzymuje ciało w optymalnej pozycji, ale na tyle elastyczna, aby idealnie dopasować sie do sprężyn z jednej strony, a do sylwetki z drugiej.

Te trzy materace Hildinga to idealny przykład wykorzystania nowoczesnej pianki HR. Ich konstrukcja pokazuje, jak wszechstronnie taki materiał może być wykorzystany. Velvet Touch świetnie sprawdzi się jako pianka wspierająca anatomicznie ciało, ale także jako materiał tworzący bardzo wygodną warstwę komfortu. To także świetny przykład, że materace wykonane w całości z pianek nie są już takie, jak kiedyś. Dziś można im zaufać tak samo, jak modelom z wkładami sprężynowymi.

 

 

Leave a Comment