Waga ciała i preferencje – cztery typy użytkowników materaca

Wybieranie materaca nie należy do najłatwiejszych zadań, choć można je sobie oczywiście ułatwić (na przykład korzystając z pomocy doświadczonego doradcy). Jeśli jednak macie zamiar materac wybierać sami, powinniście wziąć pod uwagę dwa elementy:

– wagę ciała

– preferencje

To właśnie waga ciała i preferencje użytkowników decydują o tym, jaki materac jest dla danej osoby najwygodniejszy. O ile z wagą ciała nie ma generalnie zbyt wielu problemów (właściwi każdy producent stosuje już dzisiaj odpowiednie oznaczenia), to już preferencje mogą wprowadzić spore zamieszanie. Można jednak spróbować przyporządkować się do jednej z czterech grup. W ten sposób wybór materaca jest nieco łatwiejszy. Ale przejdźmy do konkretów.

CZTERY TYPY UŻYTKOWNIKÓW, czyli jak ułatwić sobie wybór

Wszystkich użytkowników materaców można by podzielić na cztery grupy:

  1. lekkie osoby, które lubią miękkie materace
  2. lekkie osoby, które lubią twarde materace
  3. ciężkie osoby, które lubią miękkie materace
  4. ciężkie osoby, które lubią twarde materace

Jeśli uda się przyporządkować osobę do którejś z tych grup, wybór materaca jest dużo łatwiejszy. Świetnie do opisania każdej z tych grup nadają się modele Hilding. To niewielka, ale bardzo dobrze przemyślana kolekcja.

hilding rumba1. lekkie osoby, które lubią miękkie materace

Tutaj sytuacja jest niezwykle prosta, bo dla lekkiej osoby (powiedzmy do 60 kg wagi) nie ma właściwie zbyt miękkiego materaca. Nie trzeba się martwić o odpowiednie podparcie ciała, bo każdy dobrze skonstruowany materac doskonale się sprawdzi. Pozostaje właściwie tylko wybrać materac, który będzie najwygodniejszy.

W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się na przykład Hilding Rumba – to jeden z najbardziej miękkich, z wysoką warstwą pianki visco. Materac dla osób, które chciałaby leżeć jak na chmurce. Jeśli natomiast ktoś szuka modelu ze sprężynami, to świetnie sprawdzi się tutaj model Hilding Balet lub Hilding Jazz.

Lekkie osoby, które wolą miękkie materace, powinny zwrócić też uwagę na to, jaki rodzaj sprężystości materaca im odpowiada. Miękki materac będzie dość mocno się zapadał. Jednak pomiędzy Rumbą, a Baletem da się zauważyć istotną różnicę. W Rumbie ciało zapada się jak w głębokim fotelu, pozostaje w nim. Natomiast Balet będzie bardziej sprężysty. Obydwa niezwykle wygodne, ale każdy w nieco inny sposób.

2. lekkie osoby, które lubią twarde materace

W tej grupie mogą się już niestety pojawić pewne nieścisłości, bo odczucie twardości jest czymś względnym. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest testowanie materaca na żywo. Jeśli nie jest to możliwe, wybór raczej czegoś nie ze skrajnej grupy.

Jak to zrobić ? Na pewno nie polecam bardzo twardych materaców, w których jest tylko sam kokos, albo są zrobione z bardzo twardej pianki (tutaj na pomoc przychodzą skale twardości poszczególnych producentów – warto unikać skrajności). Wyjątkiem są lekkie osoby, które na przykład śpią na podłodze – dla nich nic w zasadzie nie będzie za twarde.

Jeśli nie ma możliwości testowania twardości, najlepszym rozwiązaniem jest próba dokładniejszego określenia, jak naprawdę twardy ma być materac. Jeśli ktoś na przykład lubi coś mocno utwardzonego, to z kolekcji Hildinga do gustu na pewno przypadnie mu Pasodoble (choć to nie jest deskowaty materac, dziś już odchodzi się od takich rozwiązań). Jeśli ma być to materac trochę bardziej utwardzony, spokojnie sprawdzi się w tej roli Flamenco. No i oczywiście pozostają nam jeszcze skrajne rozwiązania, czyli bardzo twarde materace, jak Kronos, czy Erebu Janpola.

Można wybierać materac na odległość, jeśli nie ważymy wiele, a lubimy twarde materace. Trzeba jednak dokładnie określić, jak bardzo twarde ma być podłoże do spania.

3. cięższe osoby, które lubią miękkie materace

To zdecydowanie najtrudniejsza grupa, bo najłatwiej tutaj popełnić błąd. Trzeba zrównoważyć odczucie miękkości z odpowiednim podparciem kręgosłupa. Na zbyt miękkim materacu kręgosłup będzie się źle układał, a to powoduje ból pleców. Zbyt twardy z kolei będzie odczuwany jako niewygodny.

W tym wypadku zazwyczaj dobrze jest po prostu przetestować materac. Teoretycznie każdy z modeli Hildinga dobrze się sprawdzi. To jednak teoria, bo na przykład Rumba, czy Jazz zupełnie się nie sprawdzą. Wiele też zależy od samej wagi ciała. Osoba, która waży 100/110 kilogramów może spokojnie wybrać model Flamenco i dla niej będzie on materacem raczej miękkim.

W przypadku wyższej wagi ciała, kiedy jednocześnie lubimy bardziej miękkie materace, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie twardszego materaca z pianka visco. W ten sposób kręgosłup zyskuje dobre podparcie, a jednocześnie mięśnie są bardziej rozluźnione. Nie ma zbyt wielu takich materaców, bo zbilansowanie odpowiedniego podparcia i miękkości to dość trudna sztuka.

Z oferty Hildinga na pewno warto przyjrzeć się modelowi Mambo. Strona z warstwą pianki Velvet Touch jest niezwykle przyjemna. Można też wypróbować Salsę. Zawsze warto położyć się na materacu, bo dobranie dobrego, miękkiego materaca dla cięższej osoby jest dość trudne, ale jak najbardziej możliwe.

hilding pasodoble4. cięższe osoby, które lubią twarde materace

To jedna z łatwiejszych grup, jeśli chodzi o wybór materaca. Skupiamy się bowiem tylko na twardych materacach. Tutaj z kolei powinniśmy zdecydować, czy ma być to materac deskowaty (jak na przykład Erebu Janpola), czy wolimy coś w nieco bardziej zmiękczonej wersji, jak Pasodoble Hildinga.

Osoby ciężkie, które nie mają problemów z cierpnięciem ciała  (a tak zazwyczaj jest, kiedy lubi się twarde materace przy takiej wadze ciała), mogą spokojnie pozwolić sobie na wybór czegoś bardzo twardego. Ale uwaga na osobę, która śpi obok nas. Dla kogoś lekkiego może to być dość męczące – warto o tym pamiętać przy wyborze.

Podział na te cztery grupy jest oczywiście bardzo umowny, ale też bardzo ułatwia wybór materaca. Czy, kiedy robimy to na własną rękę, czy też radzimy się kogoś.

 

Leave a Comment