Wszystko, co warto wiedzieć o stelażach.

Stelaż do łóżka to taka jego część, która wbrew pozorom ma duży wpływ na to, jak będzie nam się spało. Wpływa nie tylko na kondycję materaca, ale może być także bardzo wygodnym uzupełnieniem całej konstrukcji.

NAJCZĘSCIEJ UŻYWANE MATERIAŁY

Jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie modele, które można znaleźć w sklepach, to można je podzielic na dwie grupy:

stelaże drewniane – te wykonywane są najczęściej z drewna sosnowego lub bukowego;

stelaże powlekane dodatkowo folią ochronną – cała konstrukcja także jest wykonana z drewna, ale dla ochrony przez zniszczeniem czy wilgocią dodatkowo pokryta jeszcze folią.

RODZAJE STELAŻY

Jest kilka rodzajów stelaży do łóżka, dzięki czemu każdy może wybrać coś dla siebie, a największy wybór można znaleźć pośród modeli firmy Janpol. Przyjrzyjmy się jednak wszystkim ich rodzajom trochę bliżej:

klasyczne typu ruszt – to te, które spotyka się coraz rzadziej. W takiej konstrukcji wszystkie listewki są mocowane do drewnianej obudowy „na sztywno”, czyli w rezultacie powstaje coś w rodzaju rusztu. Ich zaletą jest na pewno dość niska cena. Często jednak zdarza się, że odległości pomiędzy listewkami sa dość duże i dlatego na przykład nie powinno się ich stosować pod materace lateksowe, termoelastyczne czy piankowe. Poza tym brakuje im elastyczności, pozostają nieruchome, więc cały ciężar jest przejmowany przez materac, a to oczywiście przyspiesza jego zużywanie się.

klasyczne rolowane na taśmie – również zbudowane z listewek, które są jednak umocowane na taśmie. To także jest rodzaj stelaża sztywnego, a więc o listwach, które nie uginają się pod ciężarem. Dość tanie i łatwe w transporcie. Zaletą jest na pewo to, że można je zwinąć, co ułatwia przenoszenie.

stelaże z nogami – można by je nazwać czymś pośrednim pomiędzy stelażem, a nawet niewielkim łóżkiem. Po zamocowaniu do sztywnej konstrukcji nóżek, otrzymujemy małą i bardzo zgrabną konstrukcję. Idealnie sprawdzają się w malutkich sypialniach i mogą być tańszą alternatywą klasycznego łóżka. Dobrym przykładem jest Tracja Janpola.

stelaże elastyczne typu flex– to najbardziej popularna grupa. Tego typu modele są udoskonaloną wersją klasycznej konstrukcji. Tutaj także wystepuje rama oraz listewki. Widać jednak istotną różnicę. Listwy są zamocowane do obudowy z użyciem kieszonek wykonanych najczęściej z plastiku. Dzięki temu przy nacisku uginają się delikatnie. Dla zwiększonej wytrzymałości wykonuje się je klejąc drewno warstwowo. Bardzo często w środkowej części umieszcza się także regulację twardości, którą można dostosowac do preferencji.

Tego typu modele mają jedną wielką zaletę: przejmują ciężar ciała z materaca, który zostaje w ten sposób odciążony. To wydłuża jego żywotność. W tej grupie wybór jest największy, a zazwyczaj różnią się one ilością listewek. Im ich więcej tym cała konstrukcja bardziej wytrzymała. Dobrym przykładem sa tutaj dwa modele Hilding: Family Classic to 28 listew, gdy tymczasem Select Classic to już 42 listewki.

modele regulowane ręcznie – te stanowią jeszcze udoskonaloną wersję typowych stelaży elastycznych. W tej grupie można znaleźć konstrukcje, które mają regulowanych zagłówek i takie, w których regulować można i zagłówek i podnóżek.

stelaże regulowane elektrycznie – jedna z najbardziej luksusowych grup. Ustawienie tego typu konstrukcji następuje elektrycznie, co jest bardzo wygodne. Dają także dużo więcej opcji wyboru położenia, niż modele regulowane ręcznie. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się na przykład w łóżkach osób chorych lub po prostu takich, które lubią wygodę 😉 Duży plus to możliwość zamontowania ich w praktycznie każdym łóżku. Nie ma więc konieczności kupowania specjalistycznych konstrukcji, aby korzystać z zalet takiego modelu.

stelaże na pilota – najbardziej zaawansowane technologicznie konstrukcje, które nie wymagają wychodzenia z łóżka, jeśli chcemy zmienić ich pozycję. Idealne dla chorych osób, które mają ograniczoną możliwość poruszania się.

modele podnoszone do łóżek z pojemnikiem na pościel – to dość specyficzna grupa. Najczęsciej zbudowane tak jak modele typu flex, podnoszone na siłownikach gazowych w taki sposób, aby swobodnie można było się dostać do środka skrzyni. Bardzo praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Wiele firm, jak na przykład Hilding, tworzy je specjalnie z myślą o łóżkach, które są wyposażone w skrzynię na pościel.

rodzaje stelazy do lozka

JAKI STELAŻ WYBRAĆ ?

Dochodzimy więc do pytania, które pojawia się najczęściej 🙂 Przed zakupem powinniśmy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

pod jaki materac ? – to pytanie powinniśmy sobie zadać na początku. Nasz wybór powinien być podyktowany przede wszystkim takim kryterium. Klasyczne, sztywne stelaże nie są polecane pod nowsze modele materaców, a więc te zrobione z pianek, lateksu, czy pianki visco. Jest to spowodowane tym, że najczęściej mają one dośc duży rozstaw między listewkami. Przy ciągłym obciążeniu od spodu materac będzie się deformował, a powinno się tego unikać, ponieważ wiele z takich modeli jest dwustronnych. Sztywne konstrukcje również nie przyjmują na siebie ciężaru, który w całości osiada na materacu. Generalna zasada mówi, iż pod wszystkie materac: lateksowe, kieszeniowe, smart latex, piankowe i termoelastyczne powinny leżec na stelażach sprężynujących. Dodatkowo w modelach lateksowych, smart latex, termoelastycznych, oraz multipocket odległość między listewkami nie powinna być większa niż 4 centymetry. 

Wybranie odpowiedniego jest dość łatwe, ponieważ w naszym sklepie w opisie każdego materaca znajduje się informacja, jaki rodzaj stelaża można do niego zastosować.

do jakiego łóżka ? – to o tyle istotne, że niektóre modele wymagają nie tylko klasycznego wsparcia „po szerokości i długości”, ale także w środkowej części – dotyczy to głównie stelaży Janpol, a informację tego typu zawsze można znaleźć w opisie konkretnych modeli.

stelaż jeden czy dwa ? – to pytanie często zadają sobie osoby, które poszkukują modelu do podwójnego łóżka. Jeśli zdecydujecie się na klasyczny model bez regulacji spokojnie można wybrać jeden podwójny stelaż. Natomiast w przypadku takich z regulowanymi elementami bardziej praktyczne jest zakupienie dwóch oddzielnych stelaży, choć oczywiście można zamówić także takie w wersji podwójnej. Trzeba pamiętać jednak o tym, że kiedy jedna osoba chce podnieść podgłówek, druga także będzie musiała mieć tę część materaca podniesioną 🙂 W przypadku zakupu stelaża pod skrzynię konieczne jest kupienie dwóch oddzielnych modeli.

Dwa oddzielne doskonale także sprawdzają się, kiedy lubicie zupełnie inną twardość – można wtedy wyregulować ją w środkowej części osobno dla każdego ze śpiących.

dla kogo ? – oprócz klasycznych modeli można także znaleźć modele mniejsze, do typowo dziecięcych i młodzieżowych łóżek.

Chorej osobie ułatwi funkcjonowanie jakaś konstrukcja regulowana. Jeśli lubicie czytać w łóżku, fajnie sprawdzi się model z regulowanym zagłówkiem. Jeśli często cierpicie z powodu opuchniętych nóg, czy nawet macie problemy z kręgosłupem, dobrze jest wykorzystać podnoszony podnóżek. Warto wziąć pod uwagę wszystkie te elementy.

ROZMIARY STELAŻY

Typowe stelaże mają zazwyczaj rozmiary takie, jak materace. Poniżej przedstawiamy małe zestawienie modeli, wraz z krótką charakterystyką, która pomoże zorientować się ogólnie w temacie.

Stelaże dla dorosłych o długości 200 cm, szerokości podane w ramce:

Opis Dostępne rozmiary Cena od
Janpol Kreta rolowany, na taśmie, nie pod modele lateksowe itd. szerokości: 70,80,90,100.120.140,160,180,200,220 cm 86,00 zł
 
   
   
Janpol Patria II elastyczny cienki, nie pod modele lateksowe itd. szerokości: 70,80,90,100,120,140 cm 142,00 zł
   
Janpol Patra I elastyczny, nie pod modele lateksowe itd. szerokości: 70,80,90,100,120,140 cm 142,00 zł
   
Janpol Arkadia I elastyczny szerokości: 70,80,90,100,120,140 cm 216,00 zł
   
Janpol Arkadia II elastyczny cienki szerokości: 70,80,90,100,120,140 cm 216,00 zł
   
 
 
   
 
Janpol Docja elastyczny regulowany elektrycznie, konieczne podparcie w środku szerokości: 70,80,90,100,120,140 cm 349,00 zł
 
Janpol Macedonia elastyczny, na pilota szerokości: 70,80,90,100,120 cm 1 377,00 zł
 
Hilding Family Classic elastyczny szerokości: 80,90,100,120 cm 199,00 zł
 
Hilding Select Classic elastyczny szerokości: 80,90 cm 429,00 zł
 
Hilding Family Expert elastyczny z regulacją zagłówka i podnóżka szerokości: 80,90,100,120 cm 319,00 zł
 
Hilding Select Expert elastyczny z regulacją zagłówka i podnóżka szerokości: 80,90 cm 629,00 zł
 
Hilding Family Moto elastyczny regulowany elektrycznie szerokości: 80,90,100 cm 1 069,00 zł
 
Hilding Select Moto elastyczny regulowany elektrycznie szerokości: 80,90 cm 1 749,00 zł
 
Hilding Family Lift podnoszony na siłownikach gazowych, do łóżka z pojemnikiem na pościel szerokości: 80,90 cm 399,00 zł

 

Jeśli macie jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu, chętnie pomożemy wybrać najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

 NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

Jaki materac powinienem dokupić do stelaża podnoszonego Hilding Family Lift w przypadku podwójnego łóżka – dwa węższe materace czy jeden duży ?

Zazwyczaj pojawia się pytanie o to, jaki materac dokupić do podwójnego łóżka, w którym chcemy zamontować stelaż podnoszony Family Lift do skrzyni. W podwójnym łóżku zawsze znajdą się dwa stelaże np. w łóżku o szerokości 180 cm zamontujemy dwa stelaże o szerokości 90 cm. A dzieje się tak dlatego, że nie produkowane są stelaże podnoszone Hilding Lift w tak dużym rozmiarze.

Natomiast jeśli chodzi o materac, to może to być jeden materac o szerokości 180 cm lub dwa pojedyncze o szerokości 90 cm. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy korzystać ze skrzyni. Jeśli jedna osoba będzie spała, może jej trochę przeszkadzać otwieranie skrzyni przez drugą – przy jednym materacu podnoszenie stelaża będzie odczuwalne także przez drugą osobę – stąd też dwa pojedyncze materace są wygodniejsze. Jeśli jednak korzystamy ze skrzyni, kiedy druga osoba nie śpi, spokojnie można na dwóch stelażach Family Lift położyć jeden materac o szerokości 180 cm.

Czy nie będę się „bujać” na elastycznym stelażu – tym z ruchomymi listwami ? 🙂

To pytanie czasami się pojawia – stelaże elastyczne są tak zbudowane, że nie odczuwamy ich uginania, ani w żaden sposób nie ma to wpływu na jakość snu. Za to doskonale wydłużają żywotność materaca, bo ciężar jest z niego przeniesiony na listwy.

Leave a Comment