Z czego składa się materac ?

Dziś pierwszy wpis z serii „Ty pytasz, my konkretnie odpowiadamy”. A na tapetę bierzemy chyba jedno z najbardziej podstawowych pytań, czyli to o budowę materaca.

Najkrócej można odpowiedzieć, że:

  • materac składa się z warstwy wsparcia (najgrubsza „baza” trzymająca ciało) oraz z warstwy komfortu (to wierzchni materiał, dzięki któremu leży nam się wygodnie). Trzeci element to pokrowiec.

O poszczególnych częściach materaca pisaliśmy już w naszych postach bardzo szczegółowo. Tutaj więcej o warstwie wsparcia, a tutaj o warstwie komfortu – to dla osób, które chcą głębiej wejść w temat. A w dużym skrócie można każdy materac opisać w następującyc sposób.

1. Krótko o warstwie wsparcia

Materac potrzebuje bazy, czyli tej części, która przejmie na siebie ciężar ciała. Tą bazę w materacu nazywamy warstwą wsparcia. Zazwyczaj jest ona nagrubszym elementem materaca. W modelach ze sprężynami taką rolę będą pełniły sprężyny. W modelach z pianki będzie to najgrubszy element materaca. Warstwa wsparcia stanowi większą część materaca, bo musi znieść duże obciążenie i jednocześnie musi podeprzeć kręgosłup. Potrzebuje miejsca, aby dobrze się dopasować.

A teraz czas na przykłady. Weźmy trzy materace, które idealnie się do tego nadają:

– Hilding Flamenco – to klasyczny materac kieszonkowy. Warstwa wsparcia w tym modelu to wkład sprężynowy;

– Janpol Luna – warstwa wsparcia to wkład z pianki HR (fioletowa);

– Hilding Rumba – warstwa wsparcia to dolny wkład z pianki Velvet Touch (to model jednostronny, a w takich warstwa wsparcia będzie się znajdowała na spodzie)

z-czego-sklada-sie-materac

2. Krótko o warstwie komfortu

Mamy już bazę materaca, która ma odpowiednio wesprzeć ciało. W wielu przypadkach jednak nie jest ona zbyt wygodny (raczej ciężko byłoby wyspać się na sprężynach). Z tego powodu wprowadza się do materaca warstwę komfortu. Jej zadanie to zapewnienie użytkownikom odczucia wygody. Ta warstwa nie wspiera ciała, może być nawet bardzo mięciutka (idealny przykład to modele z miękką pianką visco). Ale może być też i bardzo twarda, bo są osoby, które lubią takie materace. Może to też być materiał mięciutki i sprężynujacy jednocześnie. Możliwości jest naprawdę wiele i dlatego warto zawsze wybierać materace, na których leży nam się najwygodniej.

A poniżej przykłady:

– Janpol Erebu – tutaj warstwa komfortu jest twarda, bo jest nią blat włókna kokosowego;

– Hilding Rumba – wierzchnią warstwą jest mięciuteńka pianka visco. Idealny przykład, że warstwa komfortu może być miękka, a materac jest zdrowy dla kręgosłupa;

– Janpol Wenus – klasyczny przykład warstwy komfortu w materacu ze sprężynami – to warstwa pianki.

Na warstwę komfortu może składać się też kilka warstw, jak w modelu Erebu Dream Janpola, gdzie mamy kokos i na nim piankę visco.

z-czego-sklada-sie-materac-1

Warstwa wsparcia i komfortu w jednym

A czy warstwa wsparcia może być jednocześnie warstwą komfortu ? Jak najbardziej. Tak jest bardzo często w przypadku materaców robionych z nowoczesnych pianek czy lateksu. Taki materiał może jednocześnie odpowiednio podeprzeć kręgosłup i byc bardzo wygodny w odczuciu. Tak jest na przykład w materacu Vitmat Comfort, czy w modelu Janpol Flora, który w ogóle jest zrobiony z jednolitego bloku pianki.

z-czego-sklada-sie-materac-2

3. Pokrowiec

Trzecim elementem materaca jest pokrowiec. Najczęściej można go ściągnąć do prania i to bardzo praktyczne rozwiązanie, na które zawsze warto zwracać uwagę. Pokrowce są szyte z bardzo zaawansowanych technologicznie tkanin. Mogą regulować temperaturę ciała, eliminować roztocza w naturalny sposób, czy przyspieszać gojenie uszkodzeń skóry. Ale to już temat na osobny post.

z-czego-jest-zbudowany-materac

Leave a Comment