Z czego zbudowane są piankowe modele ? Zestawienie.

Materac piankowy wielu z nas kojarzy się raczej z mało wytrzymałą konstrukcją, z ktorej czasami wysypuje się klasyczna „gąbka” 🙂 To oczywiście nie jest dla nich najlepsza reklama, tym bardziej, że całkiem sporo zmieniło się w tym temacie.

Dziś materace piankowe to nowoczesne materiały o przeróżnych właściwościach, które czasami mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć. Przyjrzyjmy się więc bliżej, co też takiego może się znaleźć w materacu piankowym:

klasyczna pianka poliuretanowa – to najbardziej tradycyjny materiał. Obecnie pianki produkuje się w taki sposób, aby wytrzymywały największe obciążenia. Wielką zaletą takiego materiału jest możlwiość regulowania twardości materaca poprzez regulowanie gęstości pianki. To zresztą zaleta każdego z rodzajów pianek. Wiele firm tworzy własne, firmowe wersje tego tradycyjnego materiału, jak chociażby Hilding, który w najnowszej kolekcji zaprezentował nam swoją Flexifoam;

pianki wysokoelastyczne – to materiał, w którym przede wszystkim skupiono się na odporności na odkształcenia. Pianka jest na tyle wytrzymała, że może stanowić bazę całego materaca, a zastosowanie na przykład konstrukcji kieszeniowej nie jest już konieczne. Pianki wysokoelastyczne muszą wytrzymac wiele i odnieść sukces w starciu z najbardziej wymagającymi klientami. Hilding na przykład w materacu młodzieżowym Breakdance właśnie takie rozwiązanie zastosował. A jak wiadomo materac młodzieżowy musi być konstrukcją nad wyraz wytrzymałą  Co ciekawe materace zbudowane z pianki wysokoelastycznej mogą być naprawdę twarde, a takiego rozwiązania raczej po takim materiale byśmy się nie spodziewali. Dobrym przykładem jest Hermes Janpola.

– niezwykle ciekawym rodzajem jest pianka termoelastyczna visco, która czasami nazywana jest także „leniwą”. To jeden z ciekawszych tego typu materiałów, wymaleziony na zlecienie NASA, a ostatecznie zaadaptowany przez przemysł między inni właśnie do wykorzystania także w produkcji materaców.

350-018

Visco nagrzewa się pod wpływem ciepła ciała i świetnie do niego dopasowuje. Jest jednocześnie na tyle sprężysta, aby po chwili wrócić do swojej pierwotnej formy. Materace z wkładem z tego materiału są szczególnie polecane osobom, które mają problemy z krążeniem lub są obłożnie chore. Mniejszy ucisk na ciało zapobiega powstawaniu odleżyn i odparzeń. Stąd też bardzo szerokie zastosowanie pianki termoelastycznej w materacach szpitalnych;

– choć klasyczny i zyskujący na popularności lateks od strony technicznej także jest rodzajem pianki, to nie będziemy się na nim skupiać. Więcej o lateksowych materacach przeczytacie w innych wpisach, a dziś chcemy wam jeszcze przedstawić smart lateks. To jedno z najciekawszych osiągnięć w dziedzinie pianek, które zaprezentowała u siebie firma Janpol. Smart lateks łączy zalety lateksu i pianki termoelastycznej. Jest miękki jak visco, ale jednocześnie charakteryzuje się sprężystością lateksu;

– a na koniec pozostawiliśmy jeszcze bardzo ciekawy rodzaj pianki, która nie są jeszcze zbyt popularna, ale na pewno warto na nią zwrócić uwagę. To Pantera, w produkcji której używane są oleje roślinne ( jako zamienniki dla produktów ropopochodnych). Produkcja jak najbardziej ekologiczna, a jedynym dystrybutorem tego bardzo ciekawego materiału w Polsce jest firma Janpol. Zresztą jesli poszukujecie jakiejś naprawdę ciekawej i niepowtarzalnej pianki, to Janpol ma na pewno najciekawszą ofertę.

Można by jeszcze całkiem sporo pisać o materacach piankowych i róznego rodzaju materiałach, które są używane do ich produkcji. To chyba jeden z rodzajów materaców, który jest produkowany z tak wielu różnych odmian jednego materiału. Jak widzicie, czasy, kiedy z materaca sypała nam się gąbka, choć może dobrze nam się kojarzą, to jednak już dawno odeszły w zapomnienie

 Polecamy właściwie wszystkie modele firmy Hilding, bo to właśnie one są najczęściej wybierane przez naszych klientów. Jeśli mielibyśmy wskazać najlepszą jakość pianek i ich profilowania, to na pewno te byłyby wymienione na pierwszym miejscu.

 

Leave a Comment