Zapobieganie odleżynom – rola materaca w profilaktyce przeciwodleżynowej.

Profilaktyka przeciwodleżynowa jest niezwykle ważnym elementem opieki nad obłożnie chorymi. W stadium zaawansowanym odleżyny stanowią odrębną jednostkę chorobową, której leczenie jest równie skomplikowane i długotrwałe, co w przypadku choroby pierwotnej.
Dlatego zapobieganie im jest szczególnie ważne.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA:

Wystąpieniem odleżyn szczególnie zagrożeni są chorzy obłożnie, którzy przez bardzo długi okres czasu przebywają w pozycji leżącej lub siedzącej, bez możliwości swobodnej zmiany pozycji. To problem, który dotyka także chorych sparaliżowanych – w przypadku osób zdrowych, czynnikiem ostrzegającym jest uczucie drętwienia i mrowienia ciała, co powoduje że w sposób odruchowy zmieniamy pozycję ciała. Brak takiego odczucia o osób sparaliżowanych pozbawia je możliwości zauważenia sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez ciało.

Podstawową przyczyną powstawania odleżyn jest ucisk na ciało, spowodowany długotrwałym leżeniem. To z kolei prowadzi do zaburzenia krążenia krwi. Niedotlenione komórki ciała zostają zatrute toksynami i obumierają.

CZYNNIKI, KTÓRE SPRZYJAJĄ POWSTAWANIU ODLEŻYN:

Jednym z podstawiwych czynników jest stały i długotrwały nacisk na ciało. Szczególnie narażone są okolice wystających elementów kości, a więc okolice łopatek, łokci, kolan, pięt,  stawu biodrowego, kości ogonowej i krzyżowej.  Dodatkowo wymienione obszary ciała narażone są także na działanie różnego rodzaju wstrząsów, otarć i uderzeń, na przykład w momencie zmieniania pozycji. Choć nie są to siły zbyt duże, to jednak wielokrotnie powtarzane uderzenie, czy otarcie, może ostatecznie doprowadzić do uszkodzenia tkanki.

miejsca narazone na odlezyny

Oprócz czynników bezpośrednich, wystepują także inne elementy, które pośrednio mogą sprzyjać powstaniu odleżyn:

 • zbyt wysoka temperatura i zawilgocona pościel – zbyt wysoka temperatura otoczenia powoduje wzmożenie potliwości ciała, a to z kolei prowadzi do zwilgocenia skóry. Zawilgocenie osłabia funkcje ochronne naskórka, czyniąc ją bardziej podatną na uszkodzenia.
 • nieodpowiednio dobrane materiały pościeli i piżam – stosowanie materiałów niewchłaniających potu, który nie jest odprowadzany ze skóry. Równie ważne, co tkaniny sa także inne elementy. Guziki i zamki mogą wywierać dodatkowy ucisk na tkanki ciała, podobnie jak pofałdowane czy zmięte prześcieradło.
 • źle założone opatrunki oraz  nieodpowiednie, tradycyjne elementy wyposażenia rehabilitacyjnego, jak na przykład gumowe poduszki, powodujące odparzenia.
 • ogólny zły stan zdrowia – skóra pozbawiona podstawowych mikroelementów, witamin oraz białek jest bardziej narażona na uszkodzenia oraz znacznie wolniej się goi. W profilaktyce przeciwodleżynowej ważne jest zatem zachowanie odpowiedniej diety.
 • choroby towarzyszące – szczególnie narażone na występowanie odleżyn są osoby cierpiące z powodu miażdżycy oraz cukrzycy. Sprzyjają ich wystąpieniu także choroby układu krążenia oraz zaburzenia metabolizmu.

PROFILAKTYKA

 1. Częste zmiany pozycji ciała – to jeden z podstawowych sposobów zapobiegania. Przyjmuje się, że chory powinien zmieniać pozycję ciała minimum co 2 godziny.
 2. Odpowiednia pięlęgnacja skóry – ten element podzielić można na dwie grupy. Pierwszą będzie zadbanie o kondycją skóry poprzez jej pielęgnację.  Ciało powinno być myte codziennie z użyciem delikatnych środków myjących o naturalnym PH. Choć skóra powinna być sucha, nie należy doprowadzać do jej przesuszenia – pomocne mogą być delikatne środki nawilżające dla dzieci. Należy unikac kosmetyków mocno perfumowanych oraz łączenia środków natłuszczających z pudrem. Należy codziennie dokładnie sprawdzać wszystkie miejsca narażone na uszkodzenia. Nie lekceważymy drobnych otarć, skaleczeń czy uszkodzeń skóry, które powinny być leczone w jak najwcześniejszym stadium.
 3. Masaż –  szczególnie ważne dla utrzymania odpowiedniego ukrwienia skóry jest wykonywanie codziennego masażu, który może przybrać formę oklepywania, masowania czy delikatnego uciskania, w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Dobrym momentem do jego wykonywania mogą być codzienne zabiegu higieniczne.
 4. Ochrona przez urazami –  ważna ze względu na osłabienie ciała, które nie radzi sobie z regeneracją skóry tak dobrze, jak w przypadku osoby zdrowej;
 5. Dieta – dieta osoby narażonej na występowanie odleżyn powinna być bogata w białko (chude mięso, jajka, nabiał, ryby) , jesli oczywiście nie ma innych chorób towarzyszących, które stanowią przeciwskazania . Równie ważne, co białko są także witaminy A, C, E oraz cynk i krzem, które sprzyjają regenarcji naskórka. Dieta powinna być przede wszystkim pełnowartościowa. Należy unikać: zbyt dużej ilości soli oraz słodyczy. Utrzymanie odpowiedniej wagi ciała jest szczeególnie ważne. Organizm niedożywiony posiada mniej tkani mięśniowej, a to z kolei sprawia, że wystające elementy kości mogą uszkadzać skórę. Nadwaga z kolei zwiększa nacisk na ciało.
 6. Opowiednio dobrane elementy rehabilitacyjne – równie ważne, co dobrze dobrany materac jest także zadbanie o to, aby wszystkie sprzęty, z których korzysta chory minimalizowały ryzyko uszkodzeń.

Pod linkiem możecie Państwo znaleźć pełny wykład na temat profilaktyki przeciwodleżynowej, łącznie z omówieniem kolejnych stadiów ich powstawania oraz sposobów zapobiegania.

ROLA MATERACA W PROFILATYCE ODLEŻYN

Ponieważ jedną z bezpośrednich  przyczyn powstawania odleżyn jest stały i ciągły ucisk na ciało, konieczne staje się zastosowanie podłoża, które będzie je niwielować. Tu niezwykle przydatne są materace przeciwodleżynowe.

Podstawowym materiałem używanym w materacach tego typu jest pianka termoelastyczna. To materiał nowoczesny i niezwykle miękki. Pod wpływem ciepła ciała nagrzewa się od niego i przylega do niego doskonale. Redukuje nacisk oraz poprawia krążenie krwi. Przy długotrwałym leżeniu pojawiają się także bóle mięśniowe wywołane nietypową dla ludzkiego ciała pozycją (naturalną dla niego jest raczej pozycja pionowa). Miękkość pianki pozwala zredukowac ból, który pojawia się właśnie w takich sytuacjach. Wkłady z pianek termoelastycznych są stosowane na szeroką skalę w produktach przeznaczonych dla osób obłożnie chorych. Dzięki takim właściwościom pianka w znaczący sposób redukuje ryzyko wystąpienia odleżyn.

Prawidłowo dobrany materac przeciwodleżynowy powinine mieć kilka cech:

 • rozkłada ciężar ciała na całej powierzchni, redukując nacisk w miejscach najbardziej narażonych na ucisk
 • amortyzowanie sił, które działają na ciało podczas zmiany pozycji,
 • zapewnienie dobrego wsparcia dla wszystkich mięśni ciała, a także redukowanie ich bólu, który pojawia się przy długotrwałym leżeniu;
 • łatwość w czyszczeniu, lekkość oraz trwałość.

Wszystkie te elementy składają się na dobrze dobrany materac, a zadaniem pianek termoelastycznych jest właśnie zredukowanie tych wszystkich czynników ryzyka, które mogą prowadzić do wystąpienia odleżyn.

Liderem na polskim rynku jest zdecydowanie firma Janpol, która jest jednocześnie głównym dostwcą tego typu produktów w polskich szpitalach.

Materace Janpol podzielić można na dwie grupy. Pierwsza z nich to materace ogólnodostępne, takie jak Dejmos czy Aurora. Oprócz zastosowanej tu pianki termoelastycznej, istnieje także możliwość wyposażenia ich w pokrowce z możliwością prania w temperaturze do 95 stopni, co ułatwia dbanie o czystość łóżka chorego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, materace są na tyle elastyczne, że mogą być także stosowane z regulowanymi stelażami.

Druga grupa to modele typowo szpitalne, przeciwodleżynowe, produkowane z myślą o ośrodkach rehabilitacyjnych. Istnieje również możliwość zamówienia takich modeli za pośrednictwem naszego sklepu.

Dopasowanie idealnego materaca przeciwodleżynowego czy rehabilitacyjnego czasami zależy także od stanu konkretnego pacjenta. Dobranie go może się okazać dość trudnym zadaniem. Jeśli macie Państwo problemy z wyborem, zapraszamy do kontaktu z nami – postaramy się pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru, służąc fachowym doradztwem.

materace przeciwodlezynowe

Leave a Comment